Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: jaki jest motyw ewangelizacji, która się wam śni?

2021-09-10 11:16

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Pierwsze słowo tego kongresu pochodzi o Jezusa, który mówi: otwórzcie się na łaskę, którą w sobie macie, łaskę miłości do ludzi, po miłość do nieprzyjaciół włącznie. Bo jeśli się na to nie otworzymy, to przepraszam to jaki jest motyw ewangelizacji, która się wam śni? - pytał arcybiskup Grzegorz Ryś.

Mszą świętą w łódzkiej bazylice archikatedralnej celebrowanej przez arcybiskupa metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia rozpoczął się VI Kongres Nowej Ewangelizacji, który przez najbliższe trzy dni odbywać się będzie w Łodzi pod hasłem „Miasto Rewitalizacja”. Organizatorem kongresu jest Zespół do spraw Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

W homilii skierowanej do uczestników liturgii łódzki pasterz odwołując się do liturgii słowa apelował - stań się tym kim jesteś! Jesteś dzieckiem Boga, bądź nim! To kiedy mogę tego doświadczyć? Kiedy mogę doświadczyć łaski, że jestem dzieckiem Boga, że jestem jego synem, jego córką? Kiedy się na nią otwieram, kiedy odnajdujesz w sobie miłość do nieprzyjaciela, kiedy odnajdujesz w sobie miłość, która nie jest oczywista, która nie jest prostą wzajemnością, ale która jest miłosierdziem, która jest miłością przekraczającą rozmiary sprawiedliwości. Miłość do nieprzyjaciela jest łaską już daną! – podkreślił hierarcha.

Kaznodzieja wskazał, że - pierwsze słowo tego kongresu pochodzi o Jezusa, który mówi: otwórzcie się na łaskę, którą w sobie macie, łaskę miłości do ludzi, po miłość do nieprzyjaciół włącznie. Bo jeśli się na to nie otworzymy, to przepraszam to jaki jest motyw ewangelizacji, która się wam śni? Dlaczego mielibyście iść do ludzi, i po co, i z czym? Jeśli się nie zmierzymy z tym słowem, to te dwa dni będą posadzone na piasku, a to słowo jest skałą, jest fundamentem, na którym możemy razem stanąć z tym naszym zamysłem, co to znaczy wyjść, by nieść ewangelię! – dodał.

Po Eucharystii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi rozpoczął się pierwszy blok kongresowy, który skierowany jest do księży diecezjalnych i zakonnych. Wśród prelegentów pierwszego dnia są: abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, proboszcz ks. Jacek Socha (Gdańsk); wikary ks. Teodor Sawielewicz (Oleśnica); zakonnik o. Remigiusz Recław SJ (Łódź); diakon stały Waldemar Rozynkowski (Toruń) oraz abp Grzegorz Ryś.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Anna Lewandowska przyjechała na premierę filmu o swojej krewnej Stanisławie Leszczyńskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Łodzi w Teatrze Wielkim odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej. Obraz opowiada historię Stanisławy Leszczyńskiej, niezłomnej obrończyni życia w czasie II wojny światowej, która 76 lat po zakończeniu działań wojennych wciąż pozostaje postacią mało znaną. Całe jej życie związane było z Łodzią.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję