Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pożegnanie śp. Teresy Żylis-Gara - polskiej śpiewaczki operowej

2021-09-11 09:03

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Śp. Teresa Żylis - Gara niosła w sobie – tam od Wilna, gdzie śpiewała na chórze kościelnym – przez całe swoje życie – niosła pieśń nieba - Alleluja. Dlatego niech Duch św. będzie naszą wewnętrzną mocą, by we wszystkich wymiarach naszego życia, była ta największa miłość – pieśń nieba. – mówił o. Łągwa SJ.

Rodzina, przyjaciele, uczniowie, władze miasta oraz duchowni pożegnali w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki śp. profesor Teresę Żylis – Gara – światowej sławy polską śpiewaczkę operową, mieszkankę Łodzi. Liturgii żałobnej przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

We wprowadzeniu do liturgii ks. prał. Ireneusz Kulesza zauważył, że śp. Teresa Żylis – Gara – to najwybitniejsza polska śpiewaczka XX wieku, która odeszła w wieku 91 lat do wieczności. W jednym z wywiadów wyznała. Nie rzadko widzi się śpiewaków, którzy do każdego występu podchodzą bez emocji. Ja tak nie potrafię, uważam, że jeśli kocha się nawet to, co się robi, należy ocalić swoją pasję. Każdy koncert traktuję wyjątkowo. Odeszła wielka dama muzycznego świata. Dziękujmy dziś Bogu za dobro, które w swoim życiu pozostawiła w sercach i duszach śp. Teresa Żylis Gara. – apelował proboszcz katedry

W homilii, którą wygłosił o. Józef Łągwa SJ - który towarzyszył w ostatnich chwilach zmarłej – wspominał - Jej generalna spowiedź miała miejsce w naszej jezuickiej kaplicy domowej – godzinna spowiedź, prosiła o krzesło, nie o klęcznik. Jej wielka radość i wielki pokój serca jaki otrzymała. Kiedy miałem Mszę św. u niej w domu – pod koniec lipca – to dziękowała Bogu za talent, który otrzymała. Mówiła – proszę ojca – ja nie mam słów, by Bogu podziękować za ten wielki dar. Mówię - oczywiście to wielki dar, ale jak u pszczółki także wieka praca, którą Pani wykonała. Po zakończonej Mszy Świętej zaśpiewała dziękczynne Ave Maria. – tłumaczył kaznodzieja.

Duchowny przypomniał również, że Zmarła - była inicjatorką naszego festiwalu słowo i muzyka u oo. Jezuitów. Mówiła - trzymajcie najwyższy poziom piękna i niech to piękno, pokój, radość, miłość – by one w nas obfitowały. Byśmy radośni przez ten świat nieśli w sobie pieśń nieba – Alleluja. Chcemy, by nasz festiwal – za zgodą rodziny - nosił imię Zmarłej Artystki. – dodał duchowny.

Reklama

Oprawę wokalno - muzyczną uroczystości pogrzebowej tworzyli artyści scen łódzkich.

Prochy zmarłej Artystki spoczęły w alei zasłużonych na cmentarzu komunalnym na łódzkich Dołach.

Jak podaje encyklopedia Teresa Gerarda Żylis-Gara urodziła się 23 stycznia 1930 w Landwarowie k. Wilna. Po II wojnie światowej razem z rodziną przeprowadziła się do Łodzi, gdzie uczyła się śpiewu, a od 1952 studiowała w WSM u Olgi Olginy. W 1953 zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie. W 1956 zadebiutowała w Operze Krakowskiej jako Halka w Halce Stanisława Moniuszki. W 1960 otrzymała III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium. Następnie śpiewała w teatrach operowych w Oberhausen, Dortmundzie i Düsseldorfie. Przełomem w jej karierze były występy w Paryżu w 1966 oraz na Festiwalu Mozartowskim w Salzburgu w 1968. W 1968 występowała w londyńskiej Covent Garden, w 1969 została zaangażowana do nowojorskiej Metropolitan Opera, a w 1976 do mediolańskiej La Scali. Od 1980 mieszkała w Monako.

W 1999 otrzymała tytuł profesora sztuki. Laureatka tytułów doktora honoris causa wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.

W jej repertuarze były wielkie role w operach Giuseppe Verdiego, Richarda Straussa, Giacomo Pucciniego i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Występowała również w repertuarze pieśniarskim, m.in. popularyzowała utwory Karola Szymanowskiego. Nagrywała dla renomowanych wytwórni płytowych, takich jak: Deutsche Grammophon, EMI, Harmonia Mundi, Erato czy Polskie Nagrania „Muza”.

Popiersie Teresy Żylis-Gary w parku w Radziejowicach

W 2005 otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 otrzymała Order Oficerski Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Została też wyróżniona tytułem honorowej obywatelki Łodzi (2020). Zmarła 28 sierpnia 2021 w wieku 91 lat.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senioralny koronatelefon

[ TEMATY ]

seniorzy

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Kolejny dzień kwarantanny. Pani Janeczka otworzyła oczy, gdy na pamiątkowym srebrnym zegarku była 8.30. Spojrzała w lustro i poddała się renowacji urody. W domu też należy wyglądać porządnie. Założyła sukienkę ( modne dzisiaj spodnie nosiła tylko w nadzwyczajnych turystycznych okazjach), i uśmiechnęła się do swojego lustrzanego odbicia. Przez balkonową szybę patrzyły jej ptaki. Pani Janina przywiązała się do swoich braci mniejszych, które odporne na wirusa przylatują po żywieniowe racje.

Świat jest piękny – pomyślała z dziękczynieniem dla Stwórcy i usiadła do odmówienia liturgii godzin. Od dawna rozpoczyna każdy dzień od tej modlitwy. Podobno pobożność nie zwalnia od cierpienia. To, spowodowane epidemią, wpisało się w codzienność życia wielu ludzi na świecie. Niektórzy sobie z nim nie radzą. Ona zaś stara się znaleźć pozytywy tej sytuacji. Pani Janina – mimo że stypendystka ZUS, jednak nie miała czasu dla siebie. Teraz nadeszły niespodziewanie dni wycofania się z zewnętrznej aktywności i skupienia na tym, co jest najważniejsze.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję