Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy biskup łowicki

Jan Paweł II przyjął rezygnację Alojzego Orszulika z obowiązków biskupa diecezji łowickiej, złożoną z racji osiągnięcia wieku emerytalnego. Nowym ordynariuszem mianował ks. Andrzeja Dziubę, kapłana archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego ingres do katedry łowickiej odbędzie się 22 maja.

Ks. prof. Andrzej F. Dziuba urodził się

10 października 1950 r. w Pleszewie, w rodzinie rolniczej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wieczynie i Żegocinie, a następnie do Liceum w Pleszewie. Studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i w Papieskim Instytucie Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975 r. w Gnieźnie z rąk Prymasa Tysiąclecia. Następnie jako wikariusz i katecheta pracował w parafii Łobżenica (do 1976 r.). Studia licencjackie i doktoranckie odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiował też na Accademia Alfonsiana w Rzymie i na Uniwersita Italiana per Stranieri w Perugii. Jest profesorem teologii KUL (od 1990 r.) i Universitá kard. Stefana Wyszyńskiego (od 1997 r.). Pracuje jako wykładowca teologii moralnej na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest też wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W latach 1981-84 pełnił funkcję referenta w Sekretariacie Prymasa Polski oraz był sekretarzem i kapelanem Prymasa Józefa Glempa. Od 1984 r. do 1998 r. był dyrektorem Sekretariatu Prymasa Polski.
Biskup Nominat jest znawcą kultur prekolumbijskich, kapelanem konwentualnym „Ad honorem” Zakonu Maltańskiego. Jest autorem wielu książek i ponad 1000 artykułów na temat katolickiej nauki społecznej, historii Kościoła i etyki, a wśród nich pozycji książkowych: Kościół katolicki w Polsce. Informator (1995 r. i 1997 r.), Matka Boża z Guadelupe (1995 r.), Orędzie moralne Jezusa Chrystusa (1996 r.). Jego pasją jest literatura iberoamerykańska i turystyka. W Bibliotece „Niedzieli” ks. prof. Dziuba wydał książkę pt. Dynamika wiary (1997 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

U Matki Bożej w Görlitz

Na małej niepozornej tabliczce w kaplicy kościoła Świętego Krzyża w Görlitz, pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, znajduje się napis: „Podarunek polskich katolików, mieszkańców Görlitz, dla kościoła w Görlitz - 3 lutego 2001 r.”.
Jest to inicjatywa Dariusza Bogdana Kowalaka, mieszkającego z rodziną od kilku lat w tej niemieckiej części Zgorzelca. Obraz, namalowany w klasztorze Paulinów na Jasnej Górze, przybył do Görlitz przez Gdańsk. Z okazji 3. rocznicy obecności w kościele Świętego Krzyża Obrazu Matki Bożej 7 lutego br. zostało odprawione nabożeństwo różańcowe, w języku niemieckim i polskim, z udziałem ok. 100 polskich i niemieckich katolików. Ks. prał. Jan Baptist Mycek z sąsiedniej wspólnoty - pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu podziękował poprzedniemu proboszczowi z kościoła Świętego Krzyża - Karlowi-Heinzowi Grimmowi za przyjacielską życzliwość i dobrą współpracę. Nowy proboszcz z kościoła Świętego Krzyża - ks. dr Alfred Hoffmann powiedział: „Pokazujemy tutaj, że my nie tylko Europę łączymy, lecz cały świat, ponieważ jako Kościół powszechny żadnych granic nie znamy”.

Misterium męki Pańskiej w scenerii kopalni

28 marca br. klerycy z Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach zaprezentowali wykonywane od 23 lat „Misterium Męki Pańskiej”, tym razem w solnej scenerii. W podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, na głębokości 135 m, ponaddwugodzinny spektakl teatralny z wyjątkową siłą opowiadał o Męce, Ukrzyżowaniu i Zmartwychstaniu Chrystusa.
Po zakończeniu spektaklu rektor Seminarium i autor scenariusza - ks. Jan Strzałka powiedział, że sceneria tego solnego wyrobiska dodała spektaklowi głębi.
W poszczególnych rolach w Misterium wystąpili obok kleryków z Polski także klerycy z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji, którzy doskonale radzili sobie z tekstem. Role kobiece grały dziewczęta z parafii w Stadnikach i z pobliskich Dobczyc. Spektakl angażował również sporą grupę kleryków dbających m.in. o światło i muzykę - tak znaczące elementy inscenizacji.
Nad stroną artystyczną przedstawienia czuwał Piotr Piecha - aktor Teatru Ludowego i wykładowca Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Roman Stachowski

Rekolekcyjne światło

W dniach 30 marca - 1 kwietnia br. my, pracownicy Tygodnika Katolickiego Niedziela, uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych. Zaproszenie do ich wygłoszenia przyjął Arcybiskup Metropolita Częstochowski Stanisław Nowak. Było to dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie.
Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że pracownicy pisma katolickiego - jakim jest nasz tygodnik - w sposób szczególny są odpowiedzialni za głoszenie prawdy, ewangelizację i dziennikarską posługę. Dziękując Księdzu Arcybiskupowi za bogatą, wielowątkową naukę, kierujemy nasze myśli ku wszystkim Czytelnikom, ufając, że przeżyli równie głębokie rekolekcje w swoich parafiach.
Niech blask Zmartwychwstałego Chrystusa oświetli nasze rodziny, wypełni nas radością i uzdolni do jak najlepszego służenia Bogu i Ojczyźnie.

Krzysztof Wroński

Tydzień w Polsce

Z wizytą w Polsce przebywał przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego - metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl. Hierarcha, który jest drugą po patriarsze Moskwy i Wszechrusi osobistością Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, odwiedził Warszawę i Kraków; m.in. otrzymał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Kościół i cmentarz w Dalikowie nie podlegają egzekucji i nie mogą zostać zlicytowane - orzekł Sąd Rejonowy w Łasku (woj. łódzkie). Jak poinformował prezes sądu Tomasz Bajer, sąd oddalił skargę, uznając m. in., że zarówno cmentarz, jak i budynek kościoła służą „wykonywaniu praktyk religijnych” i w związku z tym nie podlegają egzekucji komorniczej (ich zlicytowania chciał pełnomocnik wierzyciela).

Z Brukseli napływają coraz bardziej niepokojące sygnały na temat rzekomego nieprzygotowania Polski do członkostwa w UE i związanych z tym konsekwencji. Miesiąc przed terminem akcesji prasa ujawniła długą listę zarzutów Komisji Europejskiej pod adresem naszego kraju, jaką otrzymała ostatnio minister Danuta Hübner. Z treści pisma wynika m.in., że jeśli nasza administracja nie zdąży z przygotowaniami przed 1 maja br., Polska nie tylko może nie otrzymać spodziewanych funduszy z Brukseli, lecz musi także liczyć się z tym, że zostanie oskarżona przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości o łamanie unijnego prawa.

Tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej zanotowano pierwsze podwyżki: w górę poszły m.in. ceny cukru i materiałów budowlanych; podrożeć ma 15% towarów.

Premier Leszek Miller zapowiedział, że 2 maja br. - w dzień po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej - złoży rezygnację z funkcji szefa rządu.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski uznał Marka Belkę za najlepszego kandydata na premiera.

Marek Borowski oficjalnie ogłosił powołanie nowej partii lewicowej - Socjaldemokracji Polskiej. Szefową klubu parlamentarnego SdPl została Jolanta Banach (do partii wstąpiło ok. 30 parlamentarzystów SLD). Jednocześnie Borowski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu.

Sejm przyjął wniosek o odrzucenie informacji ministra Skarbu Państwa w sprawie programu prywatyzacji. Pod obrady sejmowej Komisji Skarbu Państwa ponownie trafi także poselski projekt uchwały w sprawie wstrzymania prywatyzacji grupy dystrybutorów energii elektrycznej G-8. Sejm przyjął wniosek o odrzucenie projektu uchwały w sprawie sektora energetycznego. Ta ostatnia uchwała dotyczyła propozycji utworzenia narodowego koncernu energetycznego.

Edukacja seksualna już od pierwszej klasy szkoły podstawowej, trzykrotne dofinansowania z budżetu do zapłodnienia in vitro oraz możliwość przerywania ciąży do 12. tygodnia bez ograniczeń - to główne założenia poselskiego projektu ustawy o świadomym macierzyństwie, który zaprezentowały (w Dniu Świętości Życia!) parlamentarzystki SLD.

Sąd Najwyższy uchylił wyrok lubelskiego sądu i przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawę o ochronę dóbr osobistych, których naruszenie zarzucił prof. Ryszardowi Benderowi, historykowi z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, były rzecznik prasowy rządu w okresie stanu wojennego Jerzy Urban. Oznacza to, że ten i tak rekordowo trwający proces - ciągnący się już od 12 lat - potrwa zapewne jeszcze lat kilka. W krótkim ustnym uzasadnieniu Sąd Najwyższy stwierdził m.in., że zachodzi potrzeba dostosowania wyroku sądu niższej instancji do jego wytycznych udzielonych podczas rozpatrywania pierwszej kasacji.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

12 maja 2024, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Majowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2024-05-12 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zakończył się kolejny zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej. Podczas majowego spotkania słuchacze wysłuchali trzech biblijnych wykładów na temat ofiar starotestamentalnych i zbawczej Ofiary Chrystusa złożonej na krzyżu Golgoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję