„Gdzie ludziska jedzą śledzie, lekarzowi się nie wiedzie” - mówi dawne przysłowie. I jest w nim sama prawda. Śledź ma wielkie walory smakowe i odżywcze, zawiera bowiem duże ilości wapnia,
fosforu, jodu oraz witamin A i D. A więc - niech śledzie w miarę często goszczą na naszych stołach!
2 filety śledziowe (matiasy), 1 ugotowane na twardo jajko, cebula, 1 kopiasta łyżka drobno posiekanego szczypioru, kilka rzodkiewek, 1 szklanka naturalnego kefiru, łyżka śmietany, sól i pieprz.
Wyjęte z zalewy filety kroimy w zgrabne, niewielkie dzwonka. Pokrojoną w cienkie (ważne) piórka cebulę przelewamy na sicie wrzątkiem, hartujemy zimną wodą, odsączamy. Kefir lekko ubijamy ze śmietaną,
łączymy z posiekanym szczypiorem i utartymi na tarce rzodkiewkami. Sos doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Na talerzu rozkładamy cebulę, na niej dzwonka śledzi, całość zalewamy przygotowanym sosem. Wierzch posypujemy utartym na tarce z dużymi otworami jajkiem i - gdy trzeba - całość przyprawiamy
solą i pieprzem do smaku. Podajemy z młodymi ziemniakami, posypanymi obficie koperkiem lub jako danie na kolację - z pieczywem.
W niedzielę 5 maja, po modlitwie Regina Coeli Franciszek pozdrowił pielgrzymów z różnych kontynentów oraz stowarzyszenie Meter. „Witam stowarzyszenie ‘Meter’, które angażuje się w zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci. Dziękuję, dziękuję za wasze zaangażowanie! I proszę, kontynuujcie swoją ważną pracę z odwagą” – powiedział Papież.
Modlitwą z Franciszkem na Placu św. Piotra zakończył się XXVIII Dzień Dzieci Ofiar Przemocy, organizowany przez stowarzyszenie Meter. Jak mówi w rozmowie ze mną założyciel Meter, ks. Fortunato Di Noto, celem dnia jest „pobudzanie zaangażowania w obronę dzieci przed wszelkimi formami przemocy, obojętności i molestowania” oraz „formowanie zbiorowego sumienia, aby każdy czuł się odpowiedzialny za bezpieczeństwo nieletnich”.
We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.
W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.