Reklama

Jasna Góra

Bp Henryk Tomasik Paulińskim Konfratrem

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

Przemysław Goławski, golawski.net/ pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona i patriarchy „białych zakonników”, bp Henryk Tomasik został włączony do Konfraterni Paulińskiej, czyli do grona dobrodziejów i przyjaciół Zakonu. Paulini są wdzięczni ordynariuszowi radomskiemu za wspieranie placówek przez nich prowadzonych i szczerzenie kultu Maryjnego wśród młodzieży.

Bp Henryk Tomasik do Paulińskiej Konfraterni przyjęty został w najważniejsze zakonne święto dla paulinów. Ordynariusz radomski przewodniczył wspólnotowej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Jak powiedział bp Tomasik, jest to dla niego zaszczyt być włączonym do paulińskiej wspólnoty jako Konfrater. Przyznał także, że Jasna Góra zawsze zajmowała ważne miejsce w jego sercu. – To szczególne miejsce jest „Stolicą Duchową Polski”. Tutaj jest bardzo dużo modlitwy. Zanoszą ją ojcowie, bracia, siostry zakonne, duchowni i przybywający tak licznie pielgrzymi. Można powiedzieć, że jest to wielki ośrodek, wokół którego koncentruje się modlitwa Polaków. Włączenie do tej wspólnoty jest darem, za który dziękuję Bogu, bo liczę na to, że będę mógł uczestniczyć w owocach tych modlitw – podkreślił biskup radomski.

Konfraternia Paulińska jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu sięga swymi początkami połowy XIV w. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi, paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Do Konfraterni przyjmowano osoby ze wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. W dniu 12 sierpnia 1472 r. przyjęto m.in. króla Kazimierza Jagiellończyka wraz z małżonką i dziećmi. Z biegiem czasu św. Kazimierz stał się patronem Konfratrów Paulińskich.

O. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów podkreślił, że włączenie bp. Tomasika to wyraz wdzięczność paulinów za życzliwość, wspieranie placówek zakonnych i za propagowanie oraz realizowanie w życiu charyzmatu Maryjnego. – Swoją posługą biskupią, swoim zaangażowaniem, wspiera naszych ojców pracujących w Błotnicy w diecezji radomskiej, a poprzez ten fakt wspiera także Zakon Paulinów na całym świecie. Od wielu lat także przywozi na Jasną Górę młodzież, aby u Maryi umieli rozeznać swoje powołanie, swoją życiowa drogę – zaznaczył o. Chrapkowski.

Zakonnicy są także wdzięczni za wspieranie paulińskiej placówki w Leśnej Podlaskiej, kiedy to ordynariusz radomski wówczas był biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Do Konfraterni Paulińskiej należy około 150 osób.

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży w modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej prosił także o dobre przygotowanie i przeżycie Światowych Dni Młodzieży w Polsce. – Proszę paulinów i wszystkich, którzy uczestniczą w modlitwie tutaj, abyśmy wyprosili u Boga potrzebne światło, potrzebne dary do dobrego przygotowania przede wszystkim tego duchowego, do niezwykłego wydarzenia jakim będzie Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie, w lipcu 2016 roku – powiedział członek zespołu KEP ds. wizyty Ojca Świętego.

Tradycyjnie podczas wspólnotowej Mszy św. w liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika paulini ponowili swoje przyrzeczenia - śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył w Egipcie na przełomie III i IV w. Ponad 90 lat spędził na pustyni, sam na sam z Bogiem. Kiedy w połowie XIII wieku na Węgrzech powstawał nowy zakon, do którego w początkach wstępowali różni pustelnicy, jako patrona obrano właśnie św. Pawła.

Przeżywane dziś przez paulinów święto ma wymiar wewnętrzny, tzw. zewnętrzne obchody ku czci Pierwszego Pustelnika odbędą się na Jasnej Górze w najbliższą niedzielą (19 stycznia) i połączone będą z uroczystym błogosławieństwem dzieci, bowiem św. Paweł z Teb uznawany jest za ich opiekuna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-01-15 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Maniecki: Maryja czeka na nasze serca przemienione i święte

[ TEMATY ]

Jasna Góra

TV Niedziela

„Maryja czeka na nasze serca przemienione i święte. Naprawę świata trzeba rozpocząć od odnowy własnego serca” - mówił w homilii o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, który 1 lipca w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Mszę św. koncelebrowali m. in. o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry, ks. dr Mirosław Juchno z Rzymu oraz kapłani pracujący w redakcji „Niedzieli”: ks. Mariusz Frukacz i ks. dr Jacek Molka.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Re: módlmy się o dobry i zgodny wybór papieża

2025-05-07 10:50

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

[ TEMATY ]

konklawe

Milena Kindziuk

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Teraz naprawdę nie liczą się już prognozy dziennikarskie, strategie medialne, prezentowane frakcje. Klucz pozostaje jeden – to klucz do Królestwa. A sześć tysięcy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej przeobraża się w grono „maluczkich”, którzy muszą zgodzić się na paradoks, że najbardziej medialnego wydarzenia na świecie nie dadzą rady przedstawić w mediach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję