Reklama

Jasna Góra

„Asekurować świat modlitwą” - na Jasnej Górze trwa nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Procesja, śpiew starodawnych hymnów ku czci patrona zakonu, kazanie i oddanie czci pustelnikowi sprzed 17 wieków - to utrwalone w tradycji Paulinów elementy niezwykłego nabożeństwa, które co roku przypomina mnichom o ich źródle i posłannictwie, także we współczesnych czasach, a wiernym świeckim o całkowitym zawierzeniu Bogu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pawełki

Karol Porwich/Niedziela

2022-01-07_Rozpoczęcie nowenny do św. Pawła I Pustelnika

2022-01-07_Rozpoczęcie nowenny do św. Pawła I Pustelnika

Na Jasnej Górze trwa nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika zwana „Pawełkami”. To czas przygotowania do przypadającej 15 stycznia, uroczystości patrona Zakonu Paulinów - św. Pawła z Teb.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył w Egipcie na przełomie III i IV w. Uszedł na pustynię w czasie prześladowań chrześcijan, a po ich ustaniu, rozmiłowany w samotności z Bogiem, pozostał do końca życia w odosobnieniu. W historii chrześcijaństwa uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa paulinów, czyli Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

- W dzisiejszym świecie, kiedy ludzie nie mają czasu przebywania z Bogiem sam na sam, my paulini jesteśmy szczególnie wezwani do tego, by wspomagać i asekurować świat modlitwą, zwłaszcza podczas naszych spotkań sam na sam z Bogiem - podkreśla o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry, nawiązując do dewizy paulińskiego życia: „Solus cum Deo solo” (sam na sam z Bogiem).

Podziel się cytatem

Reklama

„Pawełki” mają swoją bogatą historię i liturgię. Nabożeństwo ku czci patrona paulińskiej wspólnoty sprawowane jest na Jasnej Górze o godz. 18.00 w przylegającej do bazyliki kaplicy ufundowanej w XVII w. przez rodzinę Denhoffów. Architektura Kaplicy św. Pawła niesie wymowną symbolikę. Plan jej budowy oparty na kwadracie, który symbolizuje ziemską sferę życia człowieka, unosząca się nad kaplicą kopuła wskazuje na wartości metafizyczne, na niebo. Kaplica na czas nabożeństw jest odświętnie udekorowana czterokolorową flagą paulińską, która odzwierciedla najważniejsze elementy życia egipskiego pustelnika i duchowości paulińskiej. Kolor biały przypomina barwę habitu, żółty pustynię egipską, zielony palmę żywicielkę świętego Pustelnika i czarny kruka, który z Bożej Opatrzności przynosił codziennie chleb św. Pawłowi.

Na obrazie w głównym ołtarzu przedstawiona jest śmierć św. Pawła i jego wyniesienie do chwały nieba. Święty unoszony jest przez aniołów i koronowany przez Chrystusa, stąd też m.in. w charyzmat paulinów wpisany jest kult aniołów stróżów. Boczne ołtarze poświęcone są św. Hieronimowi i św. Antoniemu.

Św. Hieronim napisał „Vita Sancti Pauli Primi Eremitae” (Żywot św. Pawła I Pustelnika). Na obrazie wyobrażony jest w chwili, gdy spisuje żywot Świętego. Obok niego anioł wskazuje św. Pawła, umieszczonego wyżej w obłokach – w chwale nieba. Aniołowie niosą jego szatę, utkaną z liści palmy. W oddali widać paulińskie klasztory. Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Antoniego Pustelnika, założyciela cenobityzmu, czyli życia zakonnego we wspólnocie, w jednym budynku.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na jego grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę. W Muzeum 600-lecia znajduje się relikwiarz św. Pawła Pierwszego Pustelnika z I poł. XVIII właśnie w kształcie misternej palmy z lwami i krukiem.

Reklama

Podczas nabożeństwa nowennowego do św. Pawła Pierwszego udzielane jest błogosławieństwo jego relikwiami. Relikwie są znakiem duchowej obecności Świętego wśród paulinów, którzy wybrali go na swego opiekuna. Przypominają o więzi z nim kolejnych pokoleń mnichów.

Zachowane na Jasnej Górze odzwierciedlają też dzieje Zakonu wpisane w burzliwe historie najazdów i grabieży pierwotnego klasztoru Deir Anba Bula w Egipcie, czasów wojen krzyżowych o odzyskanie Ziemi Świętej czy najazdów tureckich w XVI na kolebkę Paulinów - Węgry. Pozostały jedynie nieliczne, drobne części relikwii Pawła pustelnika, przechowywane do dziś w klasztorach paulińskich. W 2012 r. Zakon przekazał relikwie dla Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego; trafiły one m.in. do klasztoru św. Pawła Pustelnika na wschodniej Pustyni Arabskiej w Egipcie, gdzie mieszkają, kopci prawosławni, na miejscu, gdzie żył patriarcha Paulinów i gdzie znajduje się jego grób.

O prześladowaniu chrześcijan i o życiu św. Pawła na pustyni opowiadają specjalne hymny. Naprzemienny śpiew zakonników i wiernych uświetnia akompaniament Jasnogórskiej Orkiestry Dętej i śpiew Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani. Jak przypomina o. Sebastian Matecki na początku hymny śpiewane były przez zakonników po łacinie, potem dla śpiewu z wiernymi przetłumaczono je na język polski i języki narodowe, w których posługują paulini w kilkunastu krajach świata.

Podziel się cytatem

Reklama

- Te hymny to swoista epopeja o życiu św. Pawła, człowieka prostego i pokornego, który zmuszony zbiec na pustynię, zasmakował życia z Bogiem. Jego życie to nie sielanka, a heroizm i pełne zaufanie Bogu – zauważa o. Matecki.

Dla Marka Piątka, jasnogórskiego kapelmistrza to już 21 „Pawełki” a w Jasnogórskiej Orkiestrze Dętej - 45. - To dla mnie niezmiennie wielka radość i duma - podkreśla i dodaje, że choć zmieniają się czasy i ludzie, w tym skład orkiestry, to „duch Pawełek jest niezmienny”.

Podczas nabożeństwa jeden z paulinów głosi naukę nowennową. Kazania ukazują pustelnika jako przewodnika duchowego nie tylko dla mnichów, ale też dla świeckich wiernych. Wśród tematów są w tym roku np. te podejmujące relacje Pawła z Teb z bliskimi, modlitwy w samotności, pokus czy różnych wymiarów „sukcesu” człowieka. Są poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: czy życie Pawła z Teb jest nadal inspiracją do budowania naszej codzienności w XXI wieku.

2022-01-11 10:03

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści przy sercu Matki

Młodzież klas maturalnych z naszej diecezji przybyła 7 marca z pielgrzymką na Jasną Górę, pod hasłem „Młody człowiek w Roku Wiary”. 1550 maturzystów - którzy przyjechali wraz z gronem pedagogicznym i kapłanami - pokłoniło się Maryi, prosząc o pomyślne zdanie egzaminów i dobre życiowe wybory. Pielgrzymkę zainaugurował wykład ks. dr. Marka Studenskiego „Rok Wiary szansą dla młodych”

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił Pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak. Kaznodzieja zwrócił uwagę na wota zgromadzone wokół, zaznaczając, iż „są one dowodem na to, że Maryja wysłuchuje próśb i pomaga szczególnie tym, którzy, znalazłszy się w trudnej sytuacji, z pokorą zwracają się do Niej i wytrwale proszą Ją o pomoc”.

CZYTAJ DALEJ

CKE: Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów

2022-07-05 10:52

[ TEMATY ]

matura

Adobe Stock

Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej – majowej – CKE opublikowała na swojej stronie internetowej.

CZYTAJ DALEJ

XIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół w Henrykowie [Zaproszenie]

2022-07-05 15:19

ks. Łukasz Romańczuk

XII Pielgrzymka KSM w Henrykowie

XII Pielgrzymka KSM w Henrykowie

Po raz 13. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej organizuję w ostatnią sobotę sierpnia (27.08.2022) Pielgrzymkę i Piknik Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół w Henrykowie

 Wydarzenie adresowane jest do grup zorganizowanych – parafii. DPS-ów, WTZ-ów, Szkół Specjalnych, GOPS-ów – oraz do indywidualnych osób niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami. Wzorem poprzednich edycji wydarzenia podczas trwania pikniku osoby niepełnosprawne będą mogły zaprezentować osiągnięcia swoich warsztatów terapii zajęciowych oraz innych talentów (wokalnych, tanecznych, instrumentalnych, rękodzieła).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję