Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: O budowaniu jedności

2022-01-14 13:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Rosie Sun

- Piękne jest takie sformułowanie „jedność w różnorodności”. Tak, jak jest piękność kolorów na świecie, tak jest cudowność różnych wyznań, ale tworzących jedność - powiedział duchowny mariawitów podczas ekumenicznej rozmowy.

Reklama

Już 16 stycznia w archidiecezji łódzkiej pod hasłem „Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa” (Ga 6,2) rozpoczną się Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie Niedziela Łódzka wraz z Biurem Prasowym Kurii Metropolitalnej Łódzkiej spotkała się z przedstawicielami Kościołów Chrześcijańskich naszej diecezji: pastorem Semkiem Korozą-duchownym kościoła ewangelicko-reformowanego i przewodniczącym łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Stanisławem Bankiewiczem-proboszczem parafii kościoła starokatolickiego Mariawitów w Strykowie i Grzmiącej oraz ks. Wiesławem Kamińskim-dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Łódzkiej, proboszczem i sekretarzem Ekumenicznej Szkoły Biblijnej.

W ramach rozmów ekumenicznych duchowni różnych wyznań chrześcijańskich z archidiecezji łódzkiej opowiedzieli o życiu we wspólnocie Kościoła powszechnego. Ponadto wytłumaczyli, jak rozumieją biblijne słowa odnoszące się do pomocy wszystkim ludziom i czy byliby w stanie obmyć sobie nawzajem nogi. Duchowni wraz z redaktorami zastanawiali się, jak upowszechniać ideę ekumenizmu wsród osób świeckich.

To druga z trzech części rozmów. Dostępna jest na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej. Już teraz zapraszamy wszystkich wiernych chrześcijan na nabożeństwa ekumeniczne, które odbędą się m.in. w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Bełchatowie, Kościele Rzymskokatolickim i Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Zelowie, Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pabianicach, Autokefalicznym Kościele Prawosławnym w Łodzi oraz Kościele Chrześcijan Baptystów w Łodzi. W tym czasie odbędą się także Dni Judaizmu w Kościele Rzymskokatolickim i sympozjum ekumeniczne.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: nie buduj domu, zbuduj ołtarz!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak mamy w sobie wiarę Abrahama, to w tych nowych miejscach będziemy jak wędrowcy. Kiedy Abram przyszedł do Kanaanu - ziemi, którą Pan Bóg mu dał, był ciągle wędruje.

CZYTAJ DALEJ

Św. Paweł Pustelnik obdarza błogosławieństwem, a paulini upominkami

2022-01-16 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pawełki

Jasna Góra/Facebook

W obchodzoną dziś tzw. uroczystość zewnętrzną ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika na specjalnym nabożeństwie zgromadziły się dzieci. Przewodniczył mu bp senior Antoni Długosz. Nabożeństwo połączone jest z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i matek w stanie błogosławionym. Najmłodsi otrzymują też specjalne upominki, których w tym roku przygotowano pół tysiąca.

Wspomnienie św. Pawła z Teb, pierwszego znanego z imienia pustelnika i patrona Zakonu Paulinów Kościół katolicki obchodzi 15 stycznia, dla zakonników święto to ma wymiar wewnętrzny. Natomiast w pierwszą niedzielę po tej dacie w paulińskich klasztorach obchodzona jest tzw. uroczystość zewnętrzna, odpustowa z udziałem wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Szef MZ: przy premierze zostanie powołana nowa rada

2022-01-17 17:32

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Adam Guz/KPRM

Przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z koronawirusem, w szerszej formule; w jej gronie, oprócz lekarzy, znajdą się m.in. ekonomiści i socjolodzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję