Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Koncert noworoczny Łaskiej Orkiestry Dętej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Polskie i światowe kolędy i pastorałki oraz znane melodie świąteczne zabrzmiały w Kolegiacie Łaskiej podczas koncertu noworocznego Łaskiej Orkiestry Dętej.

Reklama

W pierwszej części koncertu noworocznego słuchacze zgromadzeni w kolegiacie pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła wysłuchali najpiękniejszych polskich kolęd tj. „Wśród nocnej ciszy”, „Triumfy Króla niebieskiego”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Gdy się Chrystus rodzi”. W drugiej części Łaska Orkiestra Dęta zaprezentowała świąteczne utwory muzyki rozrywkwoej m.in. „Rudolf czerwononosy”, „Santa Claus is coming to town” „Let it snow”, „We wish you a merry Christmas” oraz najbardziej znaną na świecie piosenkę o tematyce świątecznej – „Jingle Bells”. Koncert zakończyły brawa i oczywiście bisy.

Orkiestra Dęta w Łasku istnieje od 1985 roku. Zrzesza ludzi z pasją do wspólnego grania i muzykowania. Swoimi występami ubogaca uroczystości kościelne i państwowe. W czasach swojej świetności występowała na poważnych przeglądach Orkiestr Dętych w kraju i za granicą. Przez ostatnie kilkanaście lat Orkiestra ma spore problemy związane z brakiem nowych instrumentów, odpowiedniego umundurowania, stale malejącej liczby członków orkiestry czy częstych zmian kapelmistrzów. Od trzech miesięcy nowym kapelmistrzem i tamburmajorem Łaskiej Orkiestry Dętej jest Maciej Malinowski. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie trąbki oraz prestiżowego ogólnopolskiego studium dla kapelmistrzów i tamburmajorów w Nowym Sączu. Maciej Malinowski znany jest w środowisku łaskim jako organista w Kolegiacie, a także instruktor nauki gry na instrumentach dętych w Łaskim Domu Kultury oraz w Społecznym Ognisku Muzycznym.

- Obecnie trwa reaktywacja Orkiestry. Prowadzimy nabór nowych chętnych osób. Potrzebne są środki finansowe na zakup nowych instrumentów, które posłużą dzieciom i młodzieży do nauki gry. Miejsce prób, w którym się spotykamy planujemy w doposażyć w tak podstawowe rzeczy jak krzesła czy pulpity… Chcielibyśmy też w pełni umundurować Orkiestrę, aby nie tylko swoją grą, ale także pięknie się prezentowała wizualnie poprzez jednolite stroje. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych, którzy grają albo chcą nauczyć na którymś instrumencie do spróbowania swoich sił. Próby odbywają się w każdy wtorek o godz. 19:00 w Szkole Podstawowej nr 5 – zaprasza kapelmistrz Łaskiej Orkiestry Dętej Maciej Malinowski.

2022-01-17 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: jak Eucharystia nam nie uporządkuje życia, to co ma je nam uporządkować?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

10 czerwca 2006 roku w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi z rąk księdza arcybiskupa Władysława Ziółka – ówczesnego metropolity łódzkiego - Święcenia Kapłańskie otrzymało 10 diakonów – absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Sakramenty sprawowane przez ks. Galusa w Czatachowej są niegodziwe a udzielane rozgrzeszenie nieważne

2022-05-12 07:17

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

ks. Mariusz Bakalarz

Monika Książek

Sakramenty sprawowane przez ks. Daniela Galusa oraz dwóch innych suspendowanych duchownych są niegodziwe a rozgrzeszenie udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi jest nieważne - oświadcza rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej w przesłanym KAI stanowisku. Jak czytamy, kościół pw. Ducha Św. w Czatachowej, w którym wspomniani duchowni pełnią funkcje kapłańskie oraz cały teren dawnej Pustelni został wyłączony bezterminowo z użytku liturgicznego. Postępowanie ks. Daniela Galusa stanowi realne niebezpieczeństwo odłączenia się zarówno jego samego, jak i ludzi, których gromadzi wokół siebie, od jedności z Kościołem, a zatem popadnięcia w ekskomunikę. W związku z zaistniałą sytuacją metropolita częstochowski będzie podejmował działania przewidziane przez prawo kanoniczne oraz zgodne z prawem polskim.

Publikujemy treść stanowiska Archidiecezji Częstochowskiej ws. postępowania ks. Daniela Galusa:

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Elżbietanki zamknęły placówkę

2022-05-16 23:31

[ TEMATY ]

Wałbrzych

elżbietanki

archiwum parafii

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Kojarzone z opieką nad chorymi, ubogimi i cierpiącymi siostry elżbietanki po 157 latach zamknęły swój klasztor na terenie parafii Św. Aniołów Stróżów.

Wdzięczna Bogu za dar obecności sióstr, wałbrzyska wspólnota parafialna, na czele z proboszczem ks. kan. Wiesławem Rusinem, modliła się w intencji całego zgromadzenia podczas Mszy św. pożegnalnej w trzecią niedzielę wielkanocną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję