Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kurs Alfa i spotkanie z abp Rysiem w łódzkim Schronisku dla Bezdomnych Kobiet

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Coraz większym zainteresowaniem w Kościele łódzkim cieszą się Kursy Alfa. Kursy są organizowane już nie tylko dla grup i wspólnot działających przy parafiach, dla rodziców przygotowujących się wraz ze swoimi dziećmi do Pierwszej Komunii Świętej czy Sakramentu Bierzmowania ale także… dla mieszkańców Schroniska dla bezdomnych Kobiet w Łodzi.

Jeszcze przed pandemią w łódzkim Schronisku dla Bezdomnych Kobiet prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta - Koło Łódzkie - rozpoczął się Kurs Alfa dla mieszkanek Schroniska, którego prowadzenia podjęli się członkowie grupy „Podaj dalej” działającej przy kościele oo. Jezuitów w Łodzi.

Jak zapewnia Anna Tomczyk - z grupą Odnowy w Duchu Świętym nasze Schronisko jest związane jest już od dłuższego czasu, co oznacza, że spotkania modlitewne z naszymi podopiecznymi już tutaj się odbywały. Jest część Pań, które starają się jakoś bardziej pogłębiać swoją wiarę, bardziej poszukują kontaktu z Panem Bogiem, a codzienne życie nie w Schronisku nie przysparza okazji ku temu, więc ten Kurs jest doskonałą okazją do tego, by poszukać bliższej relacji z Panem Bogiem. – podkreśla kierownik łódzkiego schroniska dla kobiet.

- Kurs Alfa to seria kilkunastu spotkań, które odbywają się raz w tygodniu. – mówi Jolanta Łaska. W ten weekend mieliśmy trzy spotkania, by trochę nadrobić zaległości, które powstały przez pandemię i święta, by to wylanie Ducha Świętego było pełne, i by wszystkie tematy były przeprowadzone. – dodaje.

Jak tłumaczy Agnieszka Bartos, prowadząca Kurs w Schronisku - tematy podejmowane w czasie Kursu dotyczą – wiary, osoby Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego, jak przyjąć Ducha Świętego i Jego Dary i co z nimi dalej robić. – dodaje. Kurs skierowany jest do wszystkich, do osób głęboko wierzących, by odnowili swoją wiarę, ale również do osób wątpiących lub tych, które odeszły od wiary w Boga, by mogły na nowo ją odkryć. – zaznacza.

Reklama

- Dla mnie osobiście było to dość duże wyzwanie, wydarzenie, ale to Pan Bóg prowadził ten Kurs i tą grupę, a jak Pan Bóg coś prowadzi – przyświeca jakiemuś dziełu – to nie można mówić nie! Patrząc na kobiety, które biorą udział w naszym Kursie widać zmiany, co raduje serce. Mamy nadzieję, że tutaj w tym Schronisku, po zakończeniu Kursu znajdą się liderki i powstanie tu na stałe grupa uwielbieniowa i dzieło się będzie rozprzestrzeniać. – podkreśla Jolanta Łaska.

- Dla mnie Kurs Alfa jest dotykaniem żywego Boga – tłumaczy pani Maria. – Każde spotkanie, a w raz z nim każdy film porusza w nas głębokie pokłady uczuć – radości i szczęścia. Dziękujemy tej grupie, że tutaj jest, bo te spotkania są bliskie naszemu sercu i naszym pragnieniom. Jestem osobą wierzącą, ale ten Kurs pogłębił we mnie zaufanie do Kościoła, że w trudnych chwilach mamy się do kogo zwracać – do Ojca, który daje siłę i podnosi na duchu. – dodaje mieszkanka Schroniska.

- Pierwszy raz uczestniczę w takim Kursie, ale bardzo mocno go przeżywam. – mówi pani Renata. – Duże wrażanie zrobiły na mnie te filmy, które są w istocie bardzo proste, ale dają bardzo dużo do myślenia, a po za tym jesteśmy z różnych środowisk i różne koleje losu nas tu przygnały – i każdy ma inne wyobrażenie o Bogu – co znaczy, że każdy kocha tego Boga na swój sposób. – dodaje.

Dziś – w ramach jednego ze spotkań Kursu Alfa – mieszkanki łódzkiego Schroniska dla Bezdomnych Kobiet uczestniczyły we Mszy Świętej celebrowanej przez księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego, który wygłosił Słowo Boże i spotkał się z mieszkankami domu prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta. Eucharystię koncelebrował ks. dr Jarosław Nowak – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego - na terenie której znajduje się Schronisko.

Reklama

- Pobyt w naszym Schronisku jest czasowy. Na dzień dzisiejszy w naszym domu 50 podopiecznych w wieku od 21 – 80 lat. Pobyt tutaj ma służyć usamodzielnieniu się i znalezieniu docelowego miejsca w życiu, ale znaczna część z naszych pań jest już w starszym wieku i są to osoby schorowane. – tłumaczy Anna Tomczyk.

W schronisku mogą zamieszkać wszystkie bezdomne panie, które ostatnie swoje miejsce zameldowania miały na terenie Miasta Łodzi. Jak zapewnia kierownik Schroniska – w naszym domu są jeszcze wolne miejsca i możemy przyjąć Panie, które są w potrzebie. – dodaje.

2022-01-16 14:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś: Bóg chce zamieszkać w twojej rodzinie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Podczas ostatniej Mszy Świętej Roratnej w kaplicy domu biskupiego ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś mówił, że Bóg chce mieszkać w tym domu, który sam buduje, a jest nim rodzina i relacje, które są w niej.

-Najważniejsze, co się wydarza w te Święta, wydarza się w naszym domu, w tym domu, który Pan buduje, bo Bóg jest Miłością. Będąc Miłością mieszka między ludźmi, mieszka w ich relacjach. – mówił metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z Bogiem: Wypoczynek z Panem Bogiem

Wreszcie są, doczekaliśmy się: wakacje – czas odpoczynku i letnich wypraw. Myślę, że większość z was ma już jakieś plany. Jasne, wszystko zależy od zasobności naszych portfeli. Z drugiej strony, nawet z najbardziej wypasionego urlopu możemy wrócić niezadowoleni i jeszcze bardziej zmęczeni.

Zastanówmy się więc, co trzeba zrobić, aby niezależnie od okoliczności, po powrocie móc spojrzeć za siebie i stwierdzić, że mimo iż niektóre sprawy nie poszły zgodnie z planami, to jednak nie był to czas stracony.

CZYTAJ DALEJ

Toruń: Rycerze Kolumba rozpoczynają nowy rok formacyjny

2022-07-05 17:35

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba w Polsce/Facebook

Kilkudziesięciu mężczyzn odpowiedzialnych za wspólnotę Rycerzy Kolumba w Polsce spotkało się w dniach 1-3 lipca w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, aby rozpocząć nowy rok formacyjny. Kulminacją wydarzenia było wprowadzenie na urząd, czyli uroczyste rozpoczęcie działalności Rady Stanowej – pięcioosobowej grupy wolontariuszy odpowiedzialnych za koordynowanie działań wspólnoty w Polsce – oraz 54 Delegatów Rejonowych z całego kraju, lokalnych przedstawicieli odpowiedzialnych za rozwój wspólnoty w swoich diecezjach.

Wprowadzenia na urząd dokonał Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, w obecności bpa Wiesława Śmigla – pasterza diecezji toruńskiej, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, a od 2018 roku również Rycerza Kolumba. Ceremonia miała miejsce w czasie mszy św. sprawowanej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję