Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kurs Alfa i spotkanie z abp Rysiem w łódzkim Schronisku dla Bezdomnych Kobiet

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Coraz większym zainteresowaniem w Kościele łódzkim cieszą się Kursy Alfa. Kursy są organizowane już nie tylko dla grup i wspólnot działających przy parafiach, dla rodziców przygotowujących się wraz ze swoimi dziećmi do Pierwszej Komunii Świętej czy Sakramentu Bierzmowania ale także… dla mieszkańców Schroniska dla bezdomnych Kobiet w Łodzi.

Jeszcze przed pandemią w łódzkim Schronisku dla Bezdomnych Kobiet prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta - Koło Łódzkie - rozpoczął się Kurs Alfa dla mieszkanek Schroniska, którego prowadzenia podjęli się członkowie grupy „Podaj dalej” działającej przy kościele oo. Jezuitów w Łodzi.

Reklama

Jak zapewnia Anna Tomczyk - z grupą Odnowy w Duchu Świętym nasze Schronisko jest związane jest już od dłuższego czasu, co oznacza, że spotkania modlitewne z naszymi podopiecznymi już tutaj się odbywały. Jest część Pań, które starają się jakoś bardziej pogłębiać swoją wiarę, bardziej poszukują kontaktu z Panem Bogiem, a codzienne życie nie w Schronisku nie przysparza okazji ku temu, więc ten Kurs jest doskonałą okazją do tego, by poszukać bliższej relacji z Panem Bogiem. – podkreśla kierownik łódzkiego schroniska dla kobiet.

- Kurs Alfa to seria kilkunastu spotkań, które odbywają się raz w tygodniu. – mówi Jolanta Łaska. W ten weekend mieliśmy trzy spotkania, by trochę nadrobić zaległości, które powstały przez pandemię i święta, by to wylanie Ducha Świętego było pełne, i by wszystkie tematy były przeprowadzone. – dodaje.

Jak tłumaczy Agnieszka Bartos, prowadząca Kurs w Schronisku - tematy podejmowane w czasie Kursu dotyczą – wiary, osoby Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego, jak przyjąć Ducha Świętego i Jego Dary i co z nimi dalej robić. – dodaje. Kurs skierowany jest do wszystkich, do osób głęboko wierzących, by odnowili swoją wiarę, ale również do osób wątpiących lub tych, które odeszły od wiary w Boga, by mogły na nowo ją odkryć. – zaznacza.

Reklama

- Dla mnie osobiście było to dość duże wyzwanie, wydarzenie, ale to Pan Bóg prowadził ten Kurs i tą grupę, a jak Pan Bóg coś prowadzi – przyświeca jakiemuś dziełu – to nie można mówić nie! Patrząc na kobiety, które biorą udział w naszym Kursie widać zmiany, co raduje serce. Mamy nadzieję, że tutaj w tym Schronisku, po zakończeniu Kursu znajdą się liderki i powstanie tu na stałe grupa uwielbieniowa i dzieło się będzie rozprzestrzeniać. – podkreśla Jolanta Łaska.

- Dla mnie Kurs Alfa jest dotykaniem żywego Boga – tłumaczy pani Maria. – Każde spotkanie, a w raz z nim każdy film porusza w nas głębokie pokłady uczuć – radości i szczęścia. Dziękujemy tej grupie, że tutaj jest, bo te spotkania są bliskie naszemu sercu i naszym pragnieniom. Jestem osobą wierzącą, ale ten Kurs pogłębił we mnie zaufanie do Kościoła, że w trudnych chwilach mamy się do kogo zwracać – do Ojca, który daje siłę i podnosi na duchu. – dodaje mieszkanka Schroniska.

- Pierwszy raz uczestniczę w takim Kursie, ale bardzo mocno go przeżywam. – mówi pani Renata. – Duże wrażanie zrobiły na mnie te filmy, które są w istocie bardzo proste, ale dają bardzo dużo do myślenia, a po za tym jesteśmy z różnych środowisk i różne koleje losu nas tu przygnały – i każdy ma inne wyobrażenie o Bogu – co znaczy, że każdy kocha tego Boga na swój sposób. – dodaje.

Dziś – w ramach jednego ze spotkań Kursu Alfa – mieszkanki łódzkiego Schroniska dla Bezdomnych Kobiet uczestniczyły we Mszy Świętej celebrowanej przez księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia – metropolitę łódzkiego, który wygłosił Słowo Boże i spotkał się z mieszkankami domu prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta. Eucharystię koncelebrował ks. dr Jarosław Nowak – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego - na terenie której znajduje się Schronisko.

- Pobyt w naszym Schronisku jest czasowy. Na dzień dzisiejszy w naszym domu 50 podopiecznych w wieku od 21 – 80 lat. Pobyt tutaj ma służyć usamodzielnieniu się i znalezieniu docelowego miejsca w życiu, ale znaczna część z naszych pań jest już w starszym wieku i są to osoby schorowane. – tłumaczy Anna Tomczyk.

W schronisku mogą zamieszkać wszystkie bezdomne panie, które ostatnie swoje miejsce zameldowania miały na terenie Miasta Łodzi. Jak zapewnia kierownik Schroniska – w naszym domu są jeszcze wolne miejsca i możemy przyjąć Panie, które są w potrzebie. – dodaje.

2022-01-16 14:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: będąc niewolnikami otrzymaliśmy przyjaźń od Pana!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Wiele otrzymaliśmy! Będąc niewolnikami otrzymaliśmy przyjaźń od Pana. Wiele jest w tej relacji. Byłaby taka pokusa myśleć: wiele otrzymaliśmy tzn. otrzymaliśmy talenty, zdrowie, wykształcenie, ale tu nie chodzi o to, że otrzymaliśmy wiele rzeczy czy stanowiska od Pana. Tu nie o to chodzi! Tu chodzi o przyjaźń z Panem! – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: akcja społeczna #NieWstydzęSięKrzyża

2022-05-16 17:49

W czerwcu minie 25 lat od wizyty papieża Jana Pawła II na Podhalu, a także jego ważnych słów o obronie krzyża. Archidiecezja Krakowska wraz z miastem Zakopane, Powiatem Tatrzańskim oraz województwem małopolskim zaprasza do włączenia się w akcję społeczną #NieWstydzęSięKrzyża i dania świadectwa swojej wiary.

„Umiłowani Bracia i Siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa” – apelował do wiernych zebranych pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 roku. W 25. rocznicę tej niezwykłej wizyty pod Giewontem, pragniemy pokazać, że słowa Ojca Świętego wciąż są aktualne.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego z okazji 25 rocznicy wizyty Jana Pawła II

2022-05-16 23:03

Zuzanna Matykiewicz

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Zuzanna Matykiewicz

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Zuzanna Matykiewicz

Znamy już wyniki konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. z okazji 25 rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego.

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Zuzanna Matykiewicz. Wyniki konkursu i pozostałe zdjęcia można zobaczyć na stronie konkursu Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję