Reklama

Historia

Obóz Kościuszko - nowa wystawa historyczna na Jasnej Górze

Historię utworzonego w 1917 roku w Kanadzie Obozu Kościuszko, gdzie szkolili się ochotnicy chcący wstąpić do tworzącej się wówczas we Francji polskiej armii, prezentuje wystawa otwarta w sali rycerskiej jasnogórskiego klasztoru. Ekspozycję można oglądać do 15 maja.

"Wystawa podzielona jest na dziewięć działów tematycznych. Pokazuje m.in. jaką rolę odegrał obóz w historii kanadyjskiego miasta, którego mieszkańcy pomagali Polakom, obozową codzienność, żołnierską musztrę, czas wolny" - wyliczał koordynator wystawy Wojciech Grochowalski, cytowany w czwartek przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Na ekspozycję zatytułowaną "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek - obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, 1917-1919" składa się 116 rozmaitych obiektów: zdjęć oprawionych w ramy o różnych formatach oraz banerów i plansz z opisami w języku polskim i angielskim. Są na nich m.in. fotokopie zdjęć i dokumentów, plakatów, listów, wspomnień, szkiców, a także reprodukcje obrazów.

Zdjęcia pochodzą w większości z nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Autorką ekspozycji jest dr Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Jak przypomina biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium, założony w Kanadzie obóz rekrutacyjny do tworzonej we Francji polskiej armii przeznaczony był dla Polaków - ochotników z Europy i innych kontynentów. Rekruci, za zgodą Stanów Zjednoczonych, szkoleni byli w Kanadzie za pieniądze francuskie. Dużą rolę w przygotowaniach do powstania obozu odegrał Ignacy Jan Paderewski.

Po dwumiesięcznym przeszkoleniu w Obozie Kościuszko - sukcesywnie, trzydziestoma okrętami - do armii, nazwanej od koloru mundurów "błękitną" wyekspediowano z Kanady ok. 22 tys. żołnierzy. Złożone z nich oddziały od lipca 1918 r. walczyły pod francuskim dowództwem z Niemcami na froncie we Francji.

"Było to wydarzenie bez precedensu w historii Stanów Zjednoczonych i Kanady, bowiem jedynie Polonia amerykańska dokonała takiej organizacji swojego wojska na Obczyźnie" - czytamy w informacji biura prasowego Jasnej Góry.

W październiku 1918 r. dowódcą Błękitnej Armii został gen. Józef Haller. Wiosną 1919 r. formacja została przetransportowana pociągami do Polski i weszła w skład Wojska Polskiego, walcząc w wojnie polsko-ukraińskiej (1919) i polsko-bolszewickiej (1919-1920).

Reklama

W czerwcu 1919 r. gen. Haller wygłosił na jasnogórskim Szczycie przemówienie; mówił w nim m.in. że "u stóp Jasnej Góry winny zespolić się wszystkie dążenia Polaków, którzy w wolności przodować będą innym narodom".

Po wojnach, do USA i Kanady powróciło ok. 12,5 tys. byłych żołnierzy Błękitnej Armii. Pozostali zginęli lub zostali w Polsce i Europie. Ci, którzy powrócili, założyli w 1921 r. w Ohio działające do dziś Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ aszw/

2022-02-10 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premiera książki „Cuda dzieją się po cichu. O Jasnogórskich cudach i łaskach.”

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z O. Melchiorem Królikiem OSPPE - "Strażnikiem Cudów" i Anita Czupryn – autorką książek, które poprowadzi Izabela Tyras - dziennikarka Radio Jasna Góra

16 marca 2018 r. (piątek) godz. 12.00

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wejdź na Słowo! do Księżówki w Zakopanem

2022-07-05 14:19

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Materiał prasowy

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka w Zakopanem i Duszpasterstwo Powołań Konferencji Episkopatu Polski zapraszają przebywających w Zakopanem w dniach od 5 do 9 lipca br. na szczególne spotkania ze Słowem Bożym.

Tłem do tych spotkań jest wystawa o turystycznym duszpasterstwie Karola Wojtyły, na której można zobaczyć nie tylko zdjęcia św. Jana Pawła II z jego wędrówek górskich i spływów kajakowych, ale narty, kajak, aparat fotograficzny i inne rzeczy używane przez Ojca Świętego w czasie jego wypoczynków i wyjazdów. W pierwszym tygodniu lipca zwiedzając wystawę będzie można zabrać ze sobą fragment Bożego Słowa na górską wędrówkę, porozmawiać z obecnymi w salach wystawowych klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję