Reklama

Niedziela Łódzka

Pandemia Egoizmu

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Adobe.Stock

Dokładnie 4 marca 2020 roku rozpoczęła się w Polsce pandemia koronawirusa. Właśnie wtedy zdiagnozowano w Polsce „pacjenta zero”, a więc pierwszą osobę, u której oficjalnie potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Dokładnie tydzień później zanotowano pierwszy przypadek w województwie łódzkim. Od tych wydarzeń minie niebawem 2 lata. Czy ten czas czegoś nas nauczył?

Odpowiedź na to pytanie jest niestety brutalna w swej prawdzie. Jako społeczeństwo zwiedliśmy bowiem na całej linii. Nie uchroniliśmy przed niepotrzebną śmiercią wielu. Nie zadbaliśmy o najsłabszych. Nie stanęliśmy na wysokości zadania.

Wszyscy pamiętamy pierwszą falę pandemii oraz strach i niepewność, jakie im towarzyszyły. Ze zrozumieniem podchodziliśmy wtedy do wprowadzanych obostrzeń, które na końcu zmieniły się w twardy lockdown. Ta trudna decyzja pozwoliła uniknąć załamania się systemu służby zdrowia, choć przyniosła również negatywne skutki w postaci np. wyhamowania diagnozowania i leczenia innych chorób. W tamtym czasie nie było jednak łatwych decyzji do podjęcia.

Potem obostrzenia zostały złagodzone i zaczął się jeden z najgorszych momentów w okresie trwania pandemii w Polsce. Moment, którego hasłem przewodnim mogą być nieszczęsne słowa premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że „nie trzeba już bać się koronawirusa”. Niestety, wielu uwierzyło, że faktycznie nie trzeba się go już obawiać.

Na ulicach, plażach, miejskich placach, w sklepach, kinach i kościołach rozpoczął się festiwal lekceważenia niebewzpieczeństwa. Mniejsza o to, że nieprzestrzegający zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego wystawiali siebie na niebezpieczeństwo zarażenia i choroby. Szansa na taki rozwój wypadków w przypadku osób młodych, zdrowych i silnych była niewielka, odwrotnie niż w przypadku osób starszych, słabszych i chorych. To czego od dwóch już lat doświadczamy jest w istocie wielkim egzaminem z miłości, zwłaszcza w stosunku do słabszych. Egzaminem, który, niestety, jako społeczeństwo bezapelacyjnie oblaliśmy.

Reklama

Koronawirus w zdecydowanej ilości przypadków nie zagrażał ludziom młodym, a więc tym najbardziej mobilnym i operatywnym. Oraz w największym stopniu korzystającym z życia. Z drugiej strony tej epidemicznej barykady znajdowali się seniorzy oraz ludzie przewlekle chorzy. Słowem – jednostki najsłabsze pod każdym względem. Wiadomo było, że na zarażenie, chorobę i śmierć w największym stopniu narażeni są ci z grupy najsłabszych. Równie oczywistą kwestią było to, że zarazić ich mogły przede wszystkim osoby o największej mobilności, utrzymujący liczne kontakty, wreszcie biorący udział w zgromadzeniach, imprezach, zabawach.

Młodzi i zdrowi kompletnie zlekceważyli zagrożenie i poprzez swoją nieodpowiedzialność wystawili na niebezpieczeństwo tych najbardziej na nie narażonych. W pamięci wielu pozostaną obrazy setek młodych ludzi bawiących się podczas dyskotek (często organizowanych wbrew rządowym zakazom), koncertów czy tłumnie przechadzających się po modnych deptakach i lekceważących wszystkie zalecenia sanitarne, począwszy od utrzymywani dystansu, a na dezynfekcji rąk skończywszy. Dochodziło nawet do starć z policją, tak jak w Rybniku, kiedy funkcjonariusze interweniowali w jednym zklubów.

Egoizm wziął górę i przyćmił poczucie odpowiedzialności za najsłabszych. A przecież wystarczyło na chwilę powściągnąć swoją potrzebę rozrywkowego życia, zaspokajania swoich zachcianek i (cóż za niemodne dziś słowo) poświęcić swoje wygodne życie w imię troski o bliźniego. Tylko tyle i aż tyle. Wystarczyło bowiem siedzieć w domu i przez relatywnie krótki okres zrezygnować z rozrywek, aby (niewykluczone) uratować komuś życie. Niestety, niewielu zdało sobie z tego sprawę.

Co uderza w tym wszystkim to fakt, że wielu łamiących obostrzenia usprawiedliwiało się albo przemożną potrzebą rozrywki albo absolutną obojętnością na los innych. Jeśli takimi wartościami ma się kierować spora grupa osób, które bądź już bądź wkrótce będą kształtować życie społeczne w Polsce, to nie można ukrywać, że jako społeczeństwo mamy poważny problem.

2022-02-07 10:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smoleńsk, Kijów, Fatima i węglowodory

10.04.2010. Wczesny ranek. Robię zakupy w markecie. Przy stoisku z elektroniką mijam grupkę ludzi wpatrzonych w ekrany telewizorów. Zanim zdołam pojąć sens obrazów i „czerwonych pasków”, dociera do mnie fragment rozmowy dwóch mężczyzn stojących obok. Jeden mówi: „To był zamach, nie ma wątpliwości.” Drugi dodaje: „Ruscy takich okazji nie przepuszczają.” Przez następne lata słowa te wloką się za mną jak wyrok.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję