Reklama

Kościół

Co wspólnego ma hipokryta i maska?

Komentarz do Ewangelii Łk 6, 39-45.

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie

1. Możemy dzielić się tym co mamy

„Od kiedy wychowywać dzieci: Czy jak mają 3 lata, czy 5 lat, czy więcej?” - zapytało małżeństwo pewnego starszego księdza, który od lat pracował z rodzinami. On odpowiedział: „Najlepiej przynajmniej 20 lat przed narodzinami. Rodzice przekazują dzieciom nieświadomie to kim są, a dzieci jak gąbka to wchłaniają”.

2. Słowa klucze

Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego.

Słowo „obłudnik” (w oryginale greckim hypokrites) oznacza człowieka, który robi coś zupełnie przeciwnego do tego co mówi, wytyka błędy innych, a nie widzi swojej winy oraz mówi to co ludzie chcą usłyszeć. To słowo pochodzi ze starożytnego teatru, w którym aktorzy byli określani właśnie słowem „hypokrites”. Podczas gry na scenie zakładali na swą twarz maski, które wyrażały ich postacie jako mężczyzn lub kobiety oraz stany ducha: radość, smutek, lęk, odwagę itp.

Jezus wielokrotnie przestrzega przed ludźmi, którzy noszą maski oraz wzywa do ich zrzucenia i bycia sobą w życiu, a nie hipokrytą. Dlatego mówi: „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz?”

Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.

Serce w Biblii nie jest rozumiane jako symbol emocji czy uczuć, ale jest czymś o wiele ważniejszym. To sanktuarium spotkania z Bogiem, symbol wolnej woli człowieka i miejsce podejmowania decyzji. Uważano, że jest ono otoczone duchem (pneuma). To co najważniejszejdokonuje się w naszym sercu.

Reklama

Photo Credit: Sr. Amata CSFN

Owoce Ziemi Świętej

Owoce Ziemi Świętej

3. Dziś

Działania, czyli owoce są konsekwencją decyzji, która dokonuje się w sercu. Jakość owoców i jakość naszego życia, zależy od jakości naszego serca. Po prostu.

2022-02-27 08:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 15

[ TEMATY ]

Ewangelia

Karol Porwich/Niedziela

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 9, 51-62)

Gdy dopełniały się dni wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jeruzalem, i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i weszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by przygotować Mu pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jeruzalem.
Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: „Panie, czy chcesz, byśmy powiedzieli: Niech ogień spadnie z nieba i pochłonie ich?”.
Lecz On, odwróciwszy się, zgromił ich. I udali się do innego miasteczka. A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: „Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”.
Jezus mu odpowiedział: „Lisy mają nory i ptaki podniebne – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć”.
Do innego rzekł: „Pójdź za Mną”. Ten zaś odpowiedział: „Panie, pozwól mi najpierw pójść pogrzebać mojego ojca”. Odparł mu: „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże”.
Jeszcze inny rzekł: „Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu”. Jezus mu odpowiedział: „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”.
Oto słowo Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarscy mistrzowie diecezji

2022-07-06 20:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

turniej Bosko Cup

Piotr Górecki

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Po emocjonujących rozgrywkach piłkarskie mistrzostwo diecezji zdobyli lektorzy młodsi z Pogórza i ministranci z Jawiszowic.

Pierwsze po pandemii 14. letnie finały Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup zorganizowane przez Stowarzyszenie Persette z Jaworza rozegrano na bielskim stadionie „Sprint”. Zagrało 14 drużyn w kategorii „lektor młodszy” i 7 w kategorii „ministrant”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję