Reklama

Wiara

Na czym polega skandal miłosierdzia?

Dzisiejsza przypowieść to jeden z najbardziej poruszających fragmentów Ewangelii. Ukazuje na czym polega skandal miłosierdzia: „Dlaczego Bóg jest miłosierny wobec kogoś, kto sobie na to nie zasłużył?” (jak to określił abp G. Ryś).

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Ewangelia Łk 15, 1-3. 11-32

1. Skandal miłosierdzia

Dzisiejsza przypowieść to jeden z najbardziej poruszających fragmentów Ewangelii. Ukazuje na czym polega skandal miłosierdzia: „Dlaczego Bóg jest miłosierny wobec kogoś, kto sobie na to nie zasłużył?” (jak to określił abp G. Ryś). W tej przypowieści widzimy, że Pan Bóg przyjmuje nas zawsze i wybacza nam wszystkie winy, ale czeka na nasz ruch. Pragnie nas obdarzyć przebaczeniem, swoim życiem i wszystkim, co do Niego należy, jeśli tylko zechcemy do Niego powrócić, czyli jeśli się nawrócimy.

2. Słowa Klucze

Oczy Ojca

W języku polskim jest takie wyrażenie „wypatrzeć swoje oczy”, czyli tak bardzo na kogoś czekać, wyglądać go, że oczy są już słabe i zmęczone. Takie są oczy Ojca z przypowieści, który z tęsknotą wyczekuje syna i jego powrotu do domu. To oczy kogoś, kto kocha.

Ręce Ojca

Ręce ojca są gotowe objąć syna z miłością i czułością. Są też gotowe wesprzeć go. Na słynnym obrazie Rembrandta „Powrót syna marnotrawnego” widzimy, że każda z dłoni ojca jest inna. Jedna jest jakby ręką kobiecą, czułą i opiekuńczą; druga to silna ręka mężczyzny, która wspiera i podtrzymuje. Taka jest miłość Boga: jest zarazem matczyna i ojcowska.

Szaty, pierścień i sandały

Ojciec daje synowi szczególną szatę (gr. stole). Taki ubiór oznaczał cześć dla specjalnego gościa. Symbolizuje ona także szatę, którą noszą zbawieni. Daje mu też pierścień, czyli znak władzy, prawo do jego dziedzictwa. Sandały z kolei podkreślają stan wolny syna i jego godność.

Wszystko to otrzymuje syn, który zgrzeszył przeciwko Ojcu. Wraca w łachmanach, w zdartych butach i z pustą sakwą, jak to widzimy na obrazie Rembrandta. Syn ma wygoloną głowę z ranami, co może skazywać, że był w więzieniu.

Wtedy [syn] zastanowił się i rzekł: „(…) Zabiorę się i pójdę do mego ojca”

Reklama

Ojciec czeka, tęskni na powrót syna, ale szanuje jego wolność. Punkt zwrotny w tej historii jest dopiero wtedy, gdy syn zastanowił się i zdecydował się wrócić do domu, do ojca. Zawrócił z drogi grzechu. Przekonał się, ze ta droga prowadzi donikąd, a wydawała mu się wspaniałą, gdy odchodził z domu. Punkt zwrotny to decyzja nawrócenia.

3. Dziś

Ojciec z przypowieści to Pan Bóg. Jego synami marnotrawnymi - dziećmi jesteśmy my. Bóg jest zawsze miłosierny. „Nikt nie jest stracony, bo Bóg nie rozdaje cukierków grzecznym dzieciom, ale podnosi w górę tych, którzy dotknęli dna” (abp G. Ryś).

Czy chcę, żeby Bóg mnie podniósł? Czy chcę do niego wrócić? Czy chcę zostawić moje złe drogi? On czeka. Teraz wszystko zależy ode mnie.

2022-03-27 07:41

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: trzeba się modlić za młodych, aby ich serca były wolne i mogli odpowiedzieć na Boże wezwanie

[ TEMATY ]

papież

kazanie

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na konieczność modlitwy za młodych, aby ich serca były wolne od bałwochwalstwa próżności, władzy i pieniądza oraz mogli odpowiedzieć na Boże powołanie wskazał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii (Mk 10,17-27), opowiadającej o bogatym młodzieńcu, który upadłszy przed Jezusem na kolana, zapytał Go: "Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?".

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję