Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie ma dla nas innej drogi jak zawierzyć Bogu

– Aby dać świadectwo prawdzie, (...) trzeba nam codziennie wołać o dary Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Metropolita częstochowski przewodniczył 13 kwietnia Mszy św. w intencji jego pracowników.

[ TEMATY ]

Niedziela

abp Wacław Depo

Maciej Orman/Niedziela

– Wkraczając w czas Wielkiej Środy, postępujemy za Jezusem, który jest naszą drogą do Ojca, i wraz z Nim przechodzimy z grzechu do łaski, z ciemności do światła i ze śmierci duchowej do pełni życia – powiedział w homilii.

Odnosząc się do liturgii słowa, zauważył, że „nietrudno dostrzec niebezpieczeństwo zdrady i prześladowań”. Arcybiskup Depo wskazał, że Izajasz już „kilka wieków przed Chrystusem opisuje nawet przemoc fizyczną wobec Sługi Boga, jakby był bezpośrednim świadkiem owych scen: «Podałem grzbiet mój bijącym i policzki rwącym mi brodę. Nie osłoniłem swej twarzy przed zniewagami i opluciem»”. Metropolita częstochowski dodał, że „jednocześnie Sługa Jahwe jest świadomy bliskości Pana Boga, który Go wspomaga. Dlatego jest mocny, odważny i «nieczuły na obelgi» tych, którzy chcą Go uciszyć i zniszczyć”.

Maciej Orman/Niedziela

Przypomniał również słowa Psalmu 69: „Dla Ciebie znoszę urąganie, hańba twarz mi okrywa (...). Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera i spadły na mnie obelgi złorzeczących Tobie. (...) czekałem na współczucie, lecz nikt się nie zjawił. (...) gdy byłem spragniony, poili mnie octem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Czy w tych tekstach nie dostrzegamy czynów oczyszczenia Świątyni Jerozolimskiej w przededniach męki i sceny z Golgoty, gdy Jezus wypowiada słowo: „Pragnę!”? Mamy więc prawo zapytać: czy to jest tylko wspominanie historii, jakiejś sprawy Jezusa z Nazaretu, czy nadal tocząca się historia zbawienia, która dzisiaj przynosi przykłady ataków również na sługi Boga, jak w osobie dziś już św. Jana Pawła II, Benedykta XVI czy nawet Franciszka? – powiedział abp Depo.

Rozważając Ewangelię zapowiadającą zdradę Judasza, przyznał, że „jego obecność w gronie uczniów przy stole Wieczerzy Pańskiej jest bez wątpienia najbardziej niepokojącym wydarzeniem poprzedzającym jego zdradę w Ogrodzie Oliwnym”. – Jest to bowiem obecność zdrajcy pośród uczniów i przyjaciół Jezusa, wybranych po imieniu, obecność, która rani i w czasie, i w miejscu, gdzie potrzebne są przede wszystkim wiara i wzajemne zaufanie – podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Zwrócił uwagę, że Apostołowie, próbując odkryć, kto będzie zdrajcą, pytają: „Chyba nie ja, Panie?”, chcąc wykluczyć siebie z grona podejrzanych. – Ale przecież tak samo zapytał ten, który miał zdradzić Jezusa – dodał abp Depo.

– Pomyślmy, jak wiele jest w nas przestrzeni wolności omijających prawdę i znaki Boga – wezwał, wskazując, „jak łatwo w naszych środowiskach, zwłaszcza w przestrzeniach internetowych, radiowych czy telewizyjnych, posługiwać się półprawdą, manipulacją czy wprost fake newsem”. – Jak łatwo w środowisku dziennikarskim powoływać się na własne prywatne sumienie, mocodawców czy poprawność polityczną znoszącą odpowiedzialność osobistą – ubolewał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Aby dać świadectwo prawdzie, na podobieństwo Jezusa czy proroków na wzór Jeremiasza, Izajasza czy Jana znad Jordanu, trzeba nam codziennie wołać o dary Ducha Świętego, aby nasze świadectwo słowem mówionym czy pisanym, drukowanym było jednoznaczne i przejrzyste. Nie ma dla nas innej drogi jak zawierzyć Bogu – stwierdził abp Depo.

Za Benedyktem XVI życzył „owego nowego pragnienia zawierzenia Bogu we wszystkim”. – To nowe pragnienie stoi każdego dnia, zwłaszcza (...) że żyjemy w tzw. kulturze unieważniania i nasilającego się fałszu, jak w przypadku przekazu wojny na Ukrainie nie tylko w mediach rosyjskich, ale i świata – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przywołał również słowa papieża Franciszka, odnosząc je nie tylko do wojny na Ukrainie, ale do naszej codzienności: „Nie możemy przyzwyczajać się do zła, tak jakby się nic nie stało. Nie możemy ulec zniechęceniu i bezczynności. Trzeba nam szukać i nigdy nie zwątpić w miłosierdzie Boże, bo póki mamy czas, możemy przemienić swoje życie i przyczynić się do bardziej Bożego i ludzkiego świata”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, życzył abp. Depo, „aby mężnie głosił Chrystusa, Odkupiciela człowieka, i ku Niemu prowadził, umocniony tajemnicami Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, ciszą Wielkiej Soboty i radością Wielkanocy”. Złożył także życzenia pracownikom „Niedzieli”, życząc „radości paschalnej, aby tajemnice Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa umocniły wiarę, nadzieję i miłość”. (...) – Niech ta radość Wielkanocy dodaje nam wszystkim także siły do naszej ewangelizacyjnej pracy, bo cóż innego tutaj robimy, niż głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego? – powiedział ks. Bakalarz.

Maciej Orman/Niedziela

– Życzę wam i sobie, żebyśmy w Chrystusie odkrywali na nowo sens naszego życia, skoro Bogu spodobało się powołać nas do życia na tym świecie i tym samym dać nam również perspektywę życia wiecznego. Niech ten sens będzie naszą mocą i mądrością idącą od Boga – odpowiedział metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

2022-04-13 11:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

abp Wacław Depo

Marian Sztajner

„Chrystus jest jedyną Prawdą, na której warto budować życie i dać życie za innych” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 16 grudnia odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji adwentowych.

Rekolekcje adwentowe dla pracowników „Niedzieli” w dniach 14-15 grudnia przeprowadził ks. dr Jarosław Krzewicki, kanonista, prawnik i teolog z Rzymu, który w naukach rekolekcyjnych skupił się m. In. na temacie odwagi wiary, nadziei i relacji międzyludzkich.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: biskup upomniał proboszcza Pacanowa

2022-08-10 16:35

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

TD

„Ksiądz Biskup zwrócił uwagę Księdzu Proboszczowi na jego niestosowne zachowanie i po bratersku go upomniał” – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego diecezji kieleckiej w sprawie parafii Pacanów, podpisanym przez ks. Mirosława Cisowskiego.

Proboszcz swą funkcje pełni od 12 lat. Część wiernych ma zastrzeżenia co do sposobu jej wykonywania i złożyła skargę w kieleckiej Kurii. Oskarżenia dotyczyły m.in. zastraszania, poniżania, manipulowania, a nawet nadużywania siły.

CZYTAJ DALEJ

Radio Fiat nadaje od 31 lat

2022-08-10 20:25

[ TEMATY ]

Radio Fiat

fb.com/radiofiat

10 sierpnia 1991 roku rozpoczęły się w Częstochowie VI Światowe Dni Młodzieży. Równocześnie nadawanie rozpoczęło radio, które służyło wówczas pielgrzymom z całego świata. Następnie decyzją śp. abp. Stanisława Nowaka, radio to zagościło na stałe w częstochowskim eterze, już jako Radio Fiat.

Początkowo siedem pasm częstotliwości, w tym 88.1 oraz 94.7, emitowały w rożnych językach to, co ojciec święty Jan Paweł II mówił do zgromadzonej na błoniach jasnogórskich młodzieży. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki pomocy, jaką archidiecezja częstochowska otrzymała od Stolicy Apostolskiej. Natomiast młodzi ludzie mogli odbierać radio dzięki małym odbiorniczkom, podarowanym Częstochowie przez Ojca Świętego. To były początki Radia Fiat, które abp Stanisław Nowak erygował dekretem biskupim 3 maja 1992 już pod znaną dzisiaj nazwą:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję