Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bez Chrystusa Zmartwychwstałego nasze życie nie miałoby korzeni ani sensu

Trzeba nam prosić Boga o nowość życia w Chrystusie – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 16 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

– W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu prosiliśmy Wszechmogącego Boga, abyśmy przez ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa. A dzisiaj gromadząc się na Wigilię Paschalną, uznajemy z wiarą, że musiał być Wieczernik, chleb i wino, zdrada, jakby na przekór przykazaniu miłości, musiał być Ogrójec z samotnością i bólem, musiał być krzyż i grób, aby tym potężniej zabrzmiały słowa: „zmartwychwstał, nie ma Go tutaj” – mówił w homilii arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Wielki Piątek zatrzymał nasz wzrok na Ukrzyżowanym, a dzisiaj przeżycia Wielkiej Soboty powróciły doświadczeniem naszego wieku, że Bóg wydaje się być nieobecny, milczący, a grób Chrystusa także się nie przebudzi i nie przemówi”. – Dlatego nie trzeba już negować Chrystusa w historii świata, wystarczy Go po ludzku zignorować, ewentualnie zaatakować tych, którzy mają jeszcze odwagę w Niego wierzyć – zauważył abp Depo.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup wskazał, że ci, którzy atakują wierzących w Chrystusa, „traktują wiarę jako postawę niegodną człowieka rozumnego”. – A my zebraliśmy się w tę świętą noc, aby święcić inną nadzieję, inny pokój, którego świat dać nie może. Zmartwychwstanie Chrystusa nie ma nic z widoku ponownego ożycia zwłok. To nie jest powrót do poprzedniego stylu życia ludzkiego, jak w przypadku Łazarza, młodzieńca z Nain czy córki Jaira. Jezus żyje odtąd życiem Boga, poza cierpieniem i śmiercią. Jest wybranym jako Sędzia żywych i umarłych – mówił arcybiskup.

– Bez Chrystusa Zmartwychwstałego nasze życie nie miałoby korzeni ani sensu. Winniśmy być przekonani, że naszą wiarą nie poniżamy nikogo. Nie czynimy siebie kłamcami jak owi przekupni strażnicy grobu – kontynuował.

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że „kto chce unicestwić prawdę o Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, dopuszcza się nie tylko grzechu niewiary, ale kompromituje się właśnie swoją prymitywną wiedzą stąd dotąd, staje się niegodnym przez odrzucenie rozumu i serca”.

Reklama

– Do kogo odnieść normy ludzkiego życia, sens istnienia człowieka? Do kogo tak sobie można powiedzieć, że Boga nie ma? – pytał arcybiskup i zaznaczył: – Przekreślenie Boga najlepiej widać w dramacie wojny na Ukrainie, na innych miejscach, włącznie z Ziemią Świętą.

Karol Porwich/Niedziela

– Na tej drodze można by się pozbyć Jezusa ze wszystkim, czego nauczał i Kim jest dla ludzkości. Co daje człowiekowi uprawnienie do takiego pozbycia się Chrystusa? Może nawet jest w człowieku jakaś demoniczna siła ku skazywaniu na niebyt wszystkiego, co łączy sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi – dodał.

Hierarcha przypomniał wiernym, że „trzeba prosić Boga o nowość życia w Chrystusie”. – Ostrzegał nas bowiem św. Paweł: „Przyjdzie bowiem taki czas, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom” – powiedział abp Depo i zaapelował: „Świętujmy więc Wielką Noc”.

Wigilię Paschalną zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół częstochowskiej archikatedry.

2022-04-16 23:41

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: śp. abp Stanisław Nowak był człowiekiem zakochanym w krzyżu, bez reszty oddanym Maryi

„Stajemy dzisiaj przy ołtarzu Pańskim, aby podziękować za życie i śmierć śp. ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka, człowieka bez reszty oddanego Kościołowi i Ojczyźnie. Jego życie splotło się z losami wielu z nas, ubogacając nas swoją ewangelijną dojrzałością” – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który 18 grudnia przewodniczył Mszy św. pogrzebowej w intencji zmarłego 12 grudnia abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego.

Mszę św. koncelebrowali: kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, m.in. abp Wacław Depo, kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wojciech Polak, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Wiktor Skworc, bp Jan Wątroba, bp Andrzej Przybylski, bp Antoni Długosz oraz licznie przybyli kapłani m.in. z archidiecezji częstochowskiej, krakowskiej, diecezji sosnowieckiej, m.in. ks. Zdzisław Kras, kapelan prezydenta RP.

CZYTAJ DALEJ

Matka Afryki

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Patronka dzieł misyjnych w Polsce – bł. Maria Teresa Ledóchowska była starszą siostrą św. Urszuli.

Należała do wielkiej i znanej rodziny Ledóchowskich. Do 20. roku życia mieszkała w Austrii, w Loosdorf i St. Pölten. W 1883 r. Ledóchowscy przenieśli się z Austrii na stałe do Polski, do Lipnicy Murowanej k. Bochni.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2022-07-06 15:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie koniec czerwca to czas zmian personalnych, dotyczących duchowieństwa diecezjalnego. Biskup Gliwicki Jan Kopiec wręczył dekrety Księżom Proboszczom, Wikariuszom oraz duchownym kierowanym do innych zadań w ramach lokalnego Kościoła. Poniżej znajduje się lista aktualnych zmian personalnych w Diecezji Gliwickiej.

Przejścia na emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję