Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Iskra miłosierdzia na teofilowskim osiedlu

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi jest otwarte dla każdego, kto chce spotkać żywego Boga, ogarniając modlitwą w Godzinie Miłosierdzia sprawy świata.

Reklama

Wchodząc do kruchty kościoła, słychać szept modlitwy i szelest przesuwanych paciorków różańca. Jak co piątek trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, do której są zaproszeni nie tylko parafianie z łódzkiego Teofilowa, ale wszyscy ludzie dobrej woli.

Tak wszystko się zaczęło

Początek historii parafii znajduje się w nieodległej przeszłości, bowiem decyzja o jej erygowaniu została podjęta 17 stycznia 1983 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego. Był to czas dynamicznego rozwoju zabudowy mieszkalnej w tej części miasta, stąd potrzeba utworzenia nowej wspólnoty parafialnej była nagląca. Misja organizacji życia duszpasterskiego oraz budowy świątyni została powierzona ks. Tadeuszowi Bednarkowi, który zamieszkał gościnnie w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zaczęły powstawać pierwsze obiekty przy ul. Wici, wśród których niezmiernie ważną rolę odgrywają powołane w 1991 r. liceum i działająca od 2017 r. szkoła podstawowa, prowadzone przez Archidiecezję Łódzką. Gwar dzieci i młodzieży wpisał się na stałe w krajobraz życia miejscowej wspólnoty. U progu obchodów dwutysiąclecia chrześcijaństwa został oddany do użytku kościół.

Reklama

Piękno sacrum

Na tytuł parafii wskazuje witraż o Miłosierdziu Bożym wypełniający rozetę nad głównym wejściem do kościoła. Przestronne, jasne wnętrze zamyka wydzielone kilkustopniowym podwyższeniem prezbiterium z ołtarzem głównym usytuowanym na tle zamkniętego łukiem okna. Przenikające przez nie światło dzienne rozświetla obraz Jezusa Miłosiernego umieszczony ponad tabernakulum. Za nim znajduje się relikwiarz z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej. Gabloty z wotami wskazują na ogrom łask spływających na wszystkich, którzy pokładają nadzieję w Bogu.

Oni są bogactwem tego kościoła

Każdy kto chce pogłębić swoją więź z Jezusem, znajdzie przy tej świątyni liczne wspólnoty, które są adresowane do różnych grup wiekowych. Spośród nich warto wskazać na kilka, które są charakterystycznym rysem duchowości teofilowskiej parafii. Młodzież jest zaproszona na piątkowe spotkania „Baranków Miłosierdzia” – rozpoczyna je wieczorna Msza św., po której młodzi rozważają Słowo Boże i dzielą się doświadczeniem wiary. - Zależy mi, by wiara nie była postrzegana jako coś przeszłego i anachronicznego, ale by ukazać ciągłą aktualność przesłania Jezusa. Każde spotkanie to obecność Boga w Jego Słowie, którego działanie odczytujemy w wydarzeniach z naszego życia – mówi animatorka Hanna Pietruszewska.

Małżeństwa są zaproszone do udziału w duchowości Équipes Notre-Dame. Celem ruchu jest pomaganie małżonkom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa, w ich drodze do świętości. Narzędziami, które wspierają małżonków w pogłębianiu wzajemnej relacji i relacji z Bogiem są tzw. „punkty wysiłku”, które każdy członek ekip jest zobowiązany wypełniać oraz książki z tematami formacyjnymi na kolejne spotkania. Poza tym ruch daje możliwość korzystania z bogatej oferty rekolekcji i innych materiałów formacyjnych. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, by wspólnie dzielić się sprawami codzienności, rozważać słowo Boże i zadany temat oraz modlić się. Każdej ekipie towarzyszy kapłan – przewodnik duchowy. Opiekunem ekip jest ks. proboszcz Marek Pluta. Wielką ich wartością jest wspólnota. Pary małżeńskie wspierają się wzajemnie w budowaniu jedności i miłości małżeńskiej, w rozwoju życia duchowego. Posługa w ekipach jest również wielkim darem dla kapłana, ponieważ niesie Chrystusa konkretnym osobom, z którymi pozostaje w bliskiej zażyłości przez wiele lat, jest świadkiem i uczestnikiem ich drogi ku świętości, jest też przez nie otaczany wdzięczną modlitwą i miłością. To bardzo pomaga w przeżywaniu kapłaństwa.

Ciekawą wspólnotą działającą przy parafii jest Legion Małych Dusz Miłosiernego Serca Jezusa, który pomaga w pogłębianiu życia duchowego, życia wewnętrznego według zasad Ewangelii. Głównym zadaniem jego członków jest miłowanie Jezusa i szerzenie miłości ku Niemu. W ten sposób urzeczywistnia się promieniowanie Miłości Miłosiernej Najświętszego Serca Jezusa na cały świat. Charyzmat jest ewangeliczny, polega na formacji według drogi dziecięctwa duchowego św. Teresy z Lisieux. Natchnienie Legion czerpie przede wszystkim z Ewangelii oraz z encykliki św. Jana Pawła II „Dives in misercordia”.

Nieoceniona pomoc

Przy parafii posługują siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, których dom jest jednym z większych klasztorów prowincji. Mieszkające w nim siostry posługują m.in.: w zakrystii, uczą w szkole. Prowadzą też działalność wychowawczą w bursie dla dziewcząt. Charyzmat Zgromadzenia wpisuje się w prowadzone działanie duszpasterskie zespołu kapłanów i świeckich liderów wspólnot, stanowiąc ubogacenie życia duchowego parafian.

Zbliżający się jubileusz 40-lecia erygowania parafii stawia pytania o formy duszpasterstwa oraz nowe inicjatywy. Czas pandemii przeniósł wiele aktywności na forum wirtualne, choć tegoroczna wizyta kolędowa odbyła się już w tradycyjnej formie. W wielu domach kapłani byli oczekiwani, choć część mieszkań pozostała zamknięta. Powróciły do kościoła spotkania z kandydatami do bierzmowania. Przy parafii aktywny jest także zastęp ZHR oraz młode mamy ze wspólnoty „Macierzanki”, chcące przeżywać swoje macierzyństwo w duchu Ewangelii.

Parafianie wraz z posługującymi kapłanami i siostrami ufnie spoglądają w przyszłość, gorliwie siejąc ewangeliczne ziarna Bożej prawdy.

2022-04-03 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Fara konstantynowska

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Najuboższa z ubogich. Oddasz Bogu to, czego nie masz?

2022-05-15 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Karol Porwich/Niedziela

Stańmy przed Bogiem dzisiaj z naszą biedą. Powiedzmy Mu szczerze, co nam doskwiera. Jakie niedostatki – materialne, emocjonalne, zdrowotne, duchowe i jakiekolwiek inne – dają nam się na co dzień najbardziej we znaki.

Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Dziecko do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. Łk 2,22-24.

CZYTAJ DALEJ

Apel duszpasterza z Przemyśla: uchodźcy potrzebują psychologów

2022-05-16 18:34

Karol Porwich/Niedziela

Musimy być gotowi na drugą falę uchodźców – powiedział KAI ks. Marek Machała, z ramienia archidiecezji przemyskiej odpowiedzialny za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jego zdaniem, obecnie kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie im opieki psychologicznej, bo niemal wszyscy są w stanie stresu pourazowego.

Ks. Marek Machała, który jest duszpasterzem rodzin archidiecezji przemyskiej przestrzega, że kryzys migracyjny jest procesem długotrwałym i nie rozwiązuje się go w ciągu paru tygodni. Potrzebna jest też duża cierpliwość oraz gotowość na to, że z uchodźców będą „wychodzić” różne emocje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję