Reklama

Polska

Abp Michalik dba o kompleksową formację księży dotyczącą nadużyć seksualnych wobec dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archidiecezja przemyska jako pierwsza w Polsce włączyła w stałą formację księży - zagadnienia dotyczące prewencji nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Jako pierwsi zapoznali się z nimi księża wyświęceni między 2009 a 2012 r., czyli ci, którzy niedawno rozpoczęli swą posługę. Są to szkolni katecheci i duszpasterze dzieci i młodzieży. Wkrótce w tego typu spotkaniach wezmą udział kolejne roczniki duchownych, podlegający władzy abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego.

Główny blok dwudniowych zajęć dla przemyskich księży poświęcony pytaniu o to jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na nadużycia seksualne wobec nieletnich w Kościele zorganizował o. Adam Żak SJ – koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jak zwykle w czasie tego typu spotkań o charakterze integracyjno-formacyjnym księża wspólnie modlili się, wymieniali się doświadczeniami z posługi duszpasterskiej, a także korzystali z wiedzy i dorobku zaproszonych ekspertów. O problemach w konfesjonale rozmawiali z ks. Kazimierzem Gadzałą a o „geniuszu kobiety” z siostrą Marią Malinowską, służebniczką starowiejską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Im prędzej nauczymy się rozumieć i odpowiednio reagować na zjawisko nadużyć względem nieletnich, im bardziej pomożemy naszym wspólnotom zmieniać mentalność, tym skuteczniej i wiarygodniej Kościół będzie mógł przeciwdziałać wielorakiej przemocy wobec dzieci w społeczeństwie, gdzie odsetek nadużyć jest spory i ich faktyczna skala, podobnie jak w innych krajach, pozostaje w ukryciu – zaznacza koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Jak podkreśla o. Żak – archidiecezja przemyska jest pierwszą w Polsce, która na taką skalę i w tak kompleksowy sposób z własnej inicjatywy uwzględniła w formacji kapłanów problematykę nadużyć seksualnych. Z jego wiedzy wynika, że również w innych polskich diecezjach myśli się o przygotowaniu tego typu szkoleń dla księży. W archidiecezji przemyskiej ten kierunek formacji kapłańskiej poparł metropolita abp Józef Michalik.

W ramach zajęć najmłodsi duszpasterze wysłuchali wykładów oraz mieli możliwość zadawania pytań i dyskusji. – Zaczęliśmy od interpretacji kryzysu, spowodowanego przez skandal pedofilii w innych Kościołach lokalnych, od Stanów Zjednoczonych, poprzez Irlandię, Anglię, Niemcy czy Holandię, poznając jego znamiona oraz przyjęte drogi wyjścia. Bardzo pomocne w jego zrozumieniu są jednoznaczne wypowiedzi papieskie, głównie Benedykta XVI, na ten temat – wskazał o. Żak.

Duchowni zapoznali się z definicjami i pojęciami, które uporządkowały ich wiedzę na temat, czym jest pedofilia, jakie są rodzaje nadużyć seksualnych itp. W ogólnym zarysie poznali też aspekty prawne m.in. dotyczące sankcji karnych za wykorzystanie seksualne dzieci i młodzieży – zarówno według prawa kanonicznego jak i obowiązującego w Polsce prawa.

Reklama

Dwa moduły zajęć były dedykowane ofiarom. - Chodziło o to, aby uświadomić sobie, że ofiarą jest nie tylko osoba wykorzystana seksualnie ale również jej środowisko: cierpi rodzina, wspólnota parafialna, diecezja, ewentualnie zakon – zwracał uwagę koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci. O tym, jak głębokie jest to zranienie, świadczą jego skutki m.in. traumatyzacja czy zdrada zaufania dzieci czy młodzieży oraz utrata wiarygodności duchowieństwa. Skutki nadużycia można dostrzec również na płaszczyźnie duchowej. Księża uczyli się więc rozpoznawać oznaki mogące świadczyć o nadużyciu seksualnym nieletniego oraz reagowania na sytuacje budzące ich wątpliwości. Zaznajomili się z czynnikami ryzyka wystąpienia przemocy seksualnej.

Dwudniowe szkolenie w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu spotkało się z dobrym przyjęciem wśród uczestników - zaznacza ks. Marek Pieńkowski, delegat metropolity przemyskiego do permanentnej formacji kapłańskiej. Jego zdaniem, o głębokiej recepcji prezentowanych treści świadczyły: niezwykłe wyciszenie w trakcie zajęć, żywiołowa dyskusja podczas wieczornego panelu oraz nieustające kuluarowe rozmowy z prelegentami i ze sobą nawzajem. - Mam nadzieję, że pomogliśmy dużej grupie kapłanów stać się promotorami ochrony dzieci i młodzieży w kolejnych środowiskach, do których będą posyłani przez swego biskupa – dodał.

W archidiecezji przemyskiej zaplanowano już kolejne serie spotkań formacyjnych dla kolejnych roczników księży o tym jak reagować na nadużycia seksualne wobec nieletnich w Kościele. Ponadto problematyka ta zostanie również uwzględniona w tzw. kursie proboszczowskim, niezbędnym do tego, by dany kapłan w przyszłości mógł kompetentnie podjąć obowiązki proboszcza.

2014-02-16 18:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czytanie Biblii to wielka sprawa

Niedziela przemyska 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Gabriel Patrylak

Abp Adam Szal powitał uczestników tegorocznego konkursu biblijnego

Abp Adam Szal powitał uczestników tegorocznego konkursu biblijnego

Nie jest łatwo, ale jak się uczy, to wszystko jest możliwe – powiedziała Patrycja Sigda, zdobywczyni pierwszego miejsca.

W czwartek 25 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbył się finał tegorocznego konkursu biblijnego. Do zmagań konkursowych, zorganizowanych przez archidiecezję przemyską w roku szkolnym 2023/24, przystąpiło 275 szkół podstawowych, a uczniów przygotowywało ponad 350 katechetów. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a jego przedmiotem była znajomość wybranych fragmentów Ewangelii Synoptycznych. Komisja diecezjalna zakwalifikowała 124 uczniów do udziału w finale konkursu.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Lekarz papieża: zdumiewający powrót Franciszka do zdrowia

2025-04-17 21:51

[ TEMATY ]

zdrowie

papież

Watykan

Vatican News

Papież Franciszek w "zdumiewający" sposób wraca do zdrowia - powiedział w czwartek profesor Sergio Alfieri, który kierował zespołem medycznym opiekującym się papieżem w Poliklnice Gemelli. Franciszek przebywał w szpitalu przez ponad pięć tygodni, do 23 marca, z powodu ciężkiego, zagrażającego życiu zapalenia płuc.

W wywiadzie dla telewizji RAI profesor Alfieri podkreślił: 88-letni papież "robi naprawdę postępy ponad wszelkie oczekiwania także dla nas, lekarzy".
CZYTAJ DALEJ

Sondaż dla "SE": czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy?

2025-04-18 09:05

[ TEMATY ]

praca

sondaż

Wielki Piątek

dzień wolny

Adobe Stock

Oczekujemy na Wasze propozycje

Oczekujemy na Wasze propozycje

49 proc. badanych Polaków przyznało, że ich zdaniem Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu", którego wyniki opublikowano w piątek.

Na pytanie, czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy, 49 proc. badanych Polaków odpowiedziało twierdząco - podaje "Super Express".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję