Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Zakończyły się uroczystości pogrzebowe śp. księdza biskupa Adama Lepy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Wszyscy niesiemy w sobie głębokie przekonanie, że dla biskupa Adama Kościół łódzki był jego domem, jego matką. On ten Kościół kochał, temu Kościołowi oddał całe swoje życie, wszystkie swoje talenty, temu Kościołowi służył. Ten Kościół budował modlitwą i praca, cierpieniem i przejrzystym świadectwem wiary i miłości.- mówił abp Władysław Ziółek.

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe śp. księdza biskupa Adama Lepy – emerytowanego biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył – pochodzący z Archidiecezji Łódzkiej – ksiądz kardynał Konrad Krajewski – jałmużnik papieski.

Podczas liturgii homilię wygłosił ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, którego Zmarły był bliskim współpracownikiem. - Czyniłem to już wiele razy publicznie, ale chciałbym to uczynić jeszcze raz i złożyć wobec wszystkich osobiste świadectwo wielkiej gorliwości pasterskiej biskupa Adama. Bardzo pragnąłem go mieć jako bliskiego współpracownika w biskupim posługiwaniu. I tak się stało. Za co nieustannie dziękowałem Bogu. Zawsze mogłem na niego liczyć, nigdy niczego mi nie odmówił, kiedy w rachubę wchodziły zadania duszpasterskie, więcej dzielił ze mną w pełni odpowiedzialność za oblicze Kościoła Łódzkiego. Był wypróbowanym i niezawodnym współpracownikiem. – mówił kaznodzieja.

- Pozostanę do końca pod urokiem jego umiłowania życia, jego pobożności, jego duchowej kultury, jego chrześcijańskiego optymizmu, jego bogatej osobowości, jego pracowitości, jego duszpasterskiej kreatywności – jego w sumie cichej i prostej egzystencji, która zapewne nie była łatwa, ale naznaczona głęboką dojrzałością ludzką i chrześcijańską. – podkreślił abp Władysław.

- Obejmując dziś myślą i sercem całą, pełną poświęcenia i ofiary posługę biskupa Adama w Kościele łódzkim nie waham się powiedzieć, że wypełniły się w nim do końca słowa św. Pawła: nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie…, jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana, a żyć dla Pana, oznaczało dla biskupa Adama: oddać się całym niepodzielnym sercem Chrystusowi i w służbie Jego Kościoła. – tłumaczył hierarcha.

Reklama

Kończąc homilię arcybiskup senior powiedział – wolno nam zatem żywić przekonanie wiary , ze paschalny wymiar chrześcijańskiego życia biskupa Adama zapoczątkowany na chrzcie, umocniony w sakramencie kapłaństwa pogłębiany przez sprawowaną Eucharystię doprowadziła go do pełnego uczestnictwa w zbawczych owocach tajemnicy paschalnej Chrystusa. Takiej łaski dla niego pragniemy i o taką łaskę dla niego się modlimy. – zakończył arcybiskup senior.

Przed błogosławieństwem zmarłego śp. biskupa Adama pożegnali – w imieniu duchowieństwa – ks. prał Ireneusz Kulesza – proboszcz łódzkiej katedry, w imieniu diecezjan – mec. Marek Markiewicz oraz w imieniu najbliższych – przedstawicielka rodziny.

Egzekwie żałobne w katedrze poprowadził metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, po czym ciało Zmarłego został przewiezione na cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha na łódzkich Chojnach.

Na cmentarzu kondukt żałobny poprowadził ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. Śp. ksiądz biskup Adam Lepa spoczął – wedle zapisu w swoim testamencie – w rodzinnym grobie.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa – arcybiskup Depo – metropolita częstochowski, bp Andrzej Franciszek Dziuba – biskup łowicki, bp Damian Bryl - biskup Kaliski, bp Wojciech Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej, bp Ignacy Dec – biskup senior diecezji świdnickiej, bp Ireneusz Pękalski oraz bp Marek Marczak z biskupi łódzcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy oraz wierni świeccy.

Ksiądz biskup Adam Lepa odszedł do Pana opatrzony świętymi sakramentami w środę 27 kwietnia 2022 roku w 84 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 34 roku biskupstwa.

2022-05-07 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Różaniec z męskich serc

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W pierwszą sobotę grudnia ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł po raz 33 Męski Publiczny Różaniec. W duchu adwentu i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia uczestnicy wspólnej modlitwy rozważali Tajemnice Radosne Różańca Świętego. We wspólnej modlitwie wzięło udział ponad czterdziestu mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

2022-06-29 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

CZYTAJ DALEJ

Łęczna. Centrum Opieki Senioralnej

2022-07-01 08:18

Grzegorz Jacek Pelica

Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości - powiedział abp Stanisław Budzik w homilii wygłoszonej we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Metropolita pobłogosławił cztery oddziały Szpitala Powiatowego im. św. Faustyny w Łęcznej, które tworzą nowootwarte Centrum Opieki Senioralnej. COS stanowi efekt owocnej, trzyletniej współpracy samorządu Powiatu Łęczyńskiego, władz centralnych i wojewódzkich, przy wsparciu parlamentarzystów oraz wielu instytucji społecznych. Uroczystości w dniu 27 czerwca rozpoczęła Msza św. w kościele św. Barbary w Łęcznej; w parafii, na terenie której leży kierowany obecnie przez dyrektora Krzysztofa Bojarskiego szpital. Oprawę liturgii przygotowali pracownicy szpitala wraz z kapelanem ks. Markiem Majem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję