Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Modlitwa przez muzykę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

- Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” obchodzi w tym roku 20 – lecie działalności. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować 20 koncertów. W miesiącu maju zaprosiliśmy mieszkańców Łodzi na koncert pieśni Maryjnych – mówi o. Józef Łągwa SJ prezes stowarzyszenia. W koncercie wystąpił zespół kameralny No-Net w składzie: Małgorzata Korpysz-Owczarek, Joanna Góras i Alicja Pejska - skrzypce, Jadwiga Domińczyk-Kuzan i Mirosław Pejski – altówki, Jolanta Żebrowska i Ewa Monkiewicz – wiolonczele, Paweł Żebrowski - obój, Michał Owczarek – fagot oraz soliści Katarzyna Zając-Caban sopran i Rafał Songan baryton.

- Maj to przepiękny miesiąc Maryjny. Cieszymy się, że możemy wykonać utwory, które wszyscy znamy i kochamy, a są one w nowym opracowaniu młodych kompozytorów łódzkich Tomasza Maciaszczyka i Mariusza Lewego. Myślę, że jest to dobry czas, aby pomodlić się przez muzykę – podkreśliła skrzypaczka Alicja Pejska. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy takie pieśni jak: „Czarna Madonna”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, Ave Maria”, „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Matko, która nas znasz”.

Zespół No-Net tworzy grupa dziewięciu przyjaciół Filharmonii Łódzkiej. Powstał po pandemii z tęsknoty muzyków za publicznością i pasją wspólnego muzykowania.

- Nazwa No-Net nie jest przypadkowa. Liczba dziewięć jest to liczba członków zespołu. Jest też nazwa ukryta, No-Net oznacza też, że nie przez internet, ale chcemy kontaktu z żywą publicznością – wyjaśnia Alicja Pejska.

Pierwszy raz zespół wystąpił w 2021 r. na Festiwalu „Kolory Polski”, zorganizowanym przez Filharmonię Łódzką, z programem pieśni Maryjnych. Członkinie zespołu łączy nie tylko piękna muzyka, ale także stroje. - Rozpoczęliśmy od programu Maryjnego, nie możemy więc wyobrazić sobie, aby pominąć kolor niebieski. Nasze stroje nawiązują do koloru szat Matki Boskiej - dodaje pani Alicja.

Reklama

- Dzisiejszy koncert to koncert modlitwa, która dotyka głębszych sfer, nie tylko tych emocjonalnych, ale tych sfer związanych z modlitwą, osobistym stosunkiem do Boga i Maryi – podkreślił Kamil Chałupnik członek Rady Artystycznej stowarzyszenia.

Koncert odbył się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60.

2022-05-10 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Odnowienie ślubów pustelniczych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

„Odpowiadając na miłość objawioną w Jezusie Chrystusie pragnę, by On stawał się moim jedynym Panem i Oblubieńcem. Dla dobra Jego ciała Kościoła pragnę tracić swoje życie, trwając w samotności, milczeniu i modlitwie.” - powiedziała s. Anuncjata, odnawiając śluby pustelnicze

Po roku przebywania na pustelni s. Anuncjata Piętka odnowiła śluby pustelnicze. Uroczystość odbyła się w pustelni położonej we wsi Żar k. Bełchatowa.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas ukoronowania cierniem

2022-07-05 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Przywódcy żydowscy żądają od Piłata, aby skazał Jezusa na ukrzyżowanie. Ukoronowanie cierniem staje się najbardziej ekspresywnym momentem w całym objawieniu. Jezus jest wyśmiany, jednakże prawdziwie jest Królem, ponieważ Jego królewskość jest „inna” niż ta z tego świata.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Piłkarscy mistrzowie diecezji

2022-07-06 20:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

turniej Bosko Cup

Piotr Górecki

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Po emocjonujących rozgrywkach piłkarskie mistrzostwo diecezji zdobyli lektorzy młodsi z Pogórza i ministranci z Jawiszowic.

Pierwsze po pandemii 14. letnie finały Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup zorganizowane przez Stowarzyszenie Persette z Jaworza rozegrano na bielskim stadionie „Sprint”. Zagrało 14 drużyn w kategorii „lektor młodszy” i 7 w kategorii „ministrant”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję