Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Sługa Boży Robert Schuman

2022-05-11 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

„Powrót do Europy Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana” to temat wykładu, który wygłosił prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak w Instytucie Europejskim w Łodzi. Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego rozpoczął się 14 kwietnia 2004 r. a jego postulatorem jest ojciec prof. Bernard Ardura. Duchowość Schumana w dużej mierze oparta jest na duchowości Świętego Benedykta patrona Europy i odwołuje się do szerszej wspólnoty niż tylko związek gospodarczy. Europa według niego opiera się na chrześcijaństwie i wspólnocie suwerennych narodów złączonych wspólnotą ducha.

Spotkanie z prof. Krysiakiem nie tylko przybliżyło postać, ale również wartości, którymi kierował się w swoim życiu, a są one ważne i aktualne także dzisiaj. Wobec nowych wyzwań, które przynosi dziś Europa, potrzebne jest poznanie programu Ojca Wspólnoty Narodów Europy.

Reklama

„To chrześcijaństwo pierwsze uwydatniło równość wszystkich ludzi bez względu na przynależność klasową i rasową oraz upowszechniło, według św. Benedykta ora et labora, moralność pracy zakładającą, iż obowiązek wykonywania tejże staje się służbą na rzecz Bożego dzieła stworzenia” - głosił Robert Schuman.

- Dzisiaj szczególnie widzimy, że jeżeli Europa nie powróci do Wspólnoty Narodów Europy, to będzie przechodziła niezwykłe sytuacje, których trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić – podkreślił prof. Krysiak.

Instytut Myśli Schumana utworzył Powszechny Instytut Chrześcijańsko – Społeczny, który prowadzi działalność edukacyjną. - Edukacja ma znaczenie praktyczne, czyli stosowanie myśli chrześcijańsko – społecznych, norm i zasad w praktyce. Uniwersytet z jednej strony właściwie pokazuje model Schumana, a z drugiej strony uczy zastosowania tak, żeby na końcu kiedy na przykład mamy proces legislacyjny w sejmie, to nie pytać czy to jest zgodne z prawem unijnym, ale pytać czy to jest zgodne z normami i zasadami myśli chrześcijańsko – społecznej – powiedział pan profesor.

W ramach procesu edukacyjnego w SP nr 64 im. H. Ch. Andersena w Łodzi odbył się konkurs „Unia Europejska po angielsku”, podzielony na kilka kategorii. Uczniowie nagrywali podcasty w jęzuku angielskim. - Tematy były związane głównie z Robertem Schumanem, problemem integracji europejskiej, jak również instytucjami europejskimi oraz symbolami Unii Europejskiej – wyjaśnia Mateusz Opaliński nauczyciel historii. Nagrody dla laureatów trzech pierwszych miejsc i jednego wyróżnienia ufundował Instytut Myśli Schumana. Jest to tygodniowa podróż śladami Schumana, na którą laureaci pojadą we wrześniu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: znak niezawodnej nadziei i pociechy dla pielgrzymującego Ludu Bożego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się dziś, w drugą sobotę miesiąca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:15. Eucharystia koncelebrowana o godz. 12:00. Po mszy świętej dla wszystkich pielgrzymów przewidziany jest obiad. Pielgrzymkę zakończy koncert I Koronka do Miłosierdzia Bożego we wnętrzu Łaskiej Kolegiaty.

CZYTAJ DALEJ

Szwecja/ Premier: zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu

2022-05-16 15:31

[ TEMATY ]

NATO

Fotolia

Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie podjął formalną decyzję w sprawie pełnego członkostwa w Sojuszu.

"Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym" - podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł ks. Gino Belleri – księgarz sześciu papieży

2022-05-16 20:35

[ TEMATY ]

zmarły

Episkopat.pl

W wieku 93 lat zmarł w Rzymie ks. Gino Belleri, legendarny księgarz sześciu papieży. Przez jego księgarnię Leonina, znajdującej się obok placu św. Piotra, przewijali się kardynałowie, dziennikarze i politycy, w tym prezydent Włoch Francesco Cossiga, który zaopatrywał się w książki u swego przyjaciela Don Gino.

Na łamach dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati wspomina, że jeszcze kilka lat temu przyjeżdżał swoim poobijanym skuterem do księgarni z Villa Giuseppina – domu opieki dla osób ciężko chorych psychicznie, prowadzonego przez siostry zakonne w dzielnicy Portuense, gdzie przez 60 lat był kapelanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję