Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Grzegorz Ryś udzielił Sakramentu Bierzmowania w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dojrzałość chrześcijanina, to jest dojrzałość kogoś, kto zostaje wobec Boga dzieckiem. Jesteś dzieckiem, a nie jesteś niewolnikiem. To sprawia w nas Duch Święty! – mówił abp Ryś.

W dniu wczorajszym wieczorem w kaplicy przy parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Łodzi na os. Żubardź ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki - przewodniczył celebracji i udzielił Sakramentu Bierzmowania 12 osobom należącym do Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej i uczestniczącym w liturgii w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.

Po udzieleniu Sakramentu Bierzmowania celebrowana była Najświętsza Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł Markowski – diecezjalny duszpasterz NFRR. Homilię podczas liturgii wygłosił metropolita łódzki.

Reklama

W słowie pouczenia pasterskiego łódzki pasterz odwołując się do liturgii słowa wskazał na to, że - od czasów apostolskich – to znaczy od Piotra i Jana – zachował się w Kościele ten gest wyciągniętych dłoni. Oni wyciągali nad nimi dłonie, a ci otrzymywali Ducha Świętego. Ten gest wyciągniętych dłoni był najpierw nad wami, kiedy żeście tu uklęknęli – towarzyszył on tej pierwszej modlitwie o dary Ducha Świętego, a potem także indywidualnie każdemu kładłem rękę na głowę. To jest niesłychanie piękny gest, gest który w Kościele często wykonujemy ile razy przywołujemy Ducha Świętego, tyle razy wyciągamy tę dłoń! – podkreślił kaznodzieja.

Jak zauważył metropolita łódzki - Ojciec Święty Benedykt XVI wskazuje na to, że – gest wyciągniętej dłoni to gest ojca, który kadzie wyciągniętą dłoń na głowie dziecka. Kiedy ci mama lub tata położą rękę na głowę, to czujesz się bezpiecznie. To jest taki gest, który ma ci uświadomić, że jesteś dzieckiem. To jest niesłychanie ważne, bo bardzo często w Kościele sakrament bierzmowania nazywa się sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, albo przynajmniej sakramentem ku dojrzałości. Czym jest dojrzałość chrześcijańska? Tym, że zostajesz dzieckiem, że jesteś w stosunku do Boga dzieckiem, że odnajdujesz w Bogu Ojca. To znaczy – jeśli Bóg jest dla Ciebie Ojcem, to nie jesteś w stosunku do Niego niewolnikiem i nie podchodzisz do Niego jako niewolnik – podchodzisz do Niego jak dziecko. Inaczej się spełnia czyjeś polecenia – inaczej się spełnia polecenia pana dla którego jestem niewolnikiem, a inaczej polecenie ojca, którego jestem synem. Jeśli jestem synem, dzieckiem Boga, to wypleniam Jego polecenia z miłością z zaufaniem, z wiernością z przekonaniem, bo tego, czego ojciec mnie uczy staje się moim własnym przekonaniem, pomysłem na życie. – zaznaczył hierarcha.

Liturgie w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego w Archidiecezji Łódzkiej celebrowane są w Łodzi w kaplicy przy parafii Chrystusa Odkupiciela, w Piotrkowie Trybunalskim w kościele „na Krakówce” oraz w Bełchatowie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Więcej informacji na temat liturgii w NFRR można znaleźć na stronie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej: www.tradycjalodz.com  oraz fanpage Facebookowym: https://www.facebook.com/Duszpasterstwo-Tradycji-Katolickiej-w-Archidiecezji-%C5%81%C3%B3dzkiej-164556857260431/ 

2022-05-12 10:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W pierwszą Niedzielę Adwentu, 29 listopada 2020 roku, po raz dwudziesty siódmy rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które realizowane jest pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież nominował sekretarza generalnego konferencji episkopatu

2022-07-05 13:21

[ TEMATY ]

Włochy

Monika Książek

Abp Giuseppe Baturi, były wiceprzewodniczący i podsekretarz Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany przez papieża Franciszka sekretarzem geenralnym tego gremium.

"Przyjmuję tę nominację jako kolejne wezwanie do służby Kościołom we Włoszech, których konkretnym znakiem jedności jest Konferencja Episkopatu Włoch - powiedział nowy sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch, komentując otrzymaną we wtorek nominację. Dziękując papieżowi za kolejny wyraz zaufania, wyraził też nadzieję, że dzięki nowym powierzonym mu obowiązkom, Kościół lokalny w Cagliari, którego pozostaje pasterzem, będzie jeszcze bardziej obecny we wspólnocie włoskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję