Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Grzegorz Ryś udzielił Sakramentu Bierzmowania w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego

2022-05-12 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dojrzałość chrześcijanina, to jest dojrzałość kogoś, kto zostaje wobec Boga dzieckiem. Jesteś dzieckiem, a nie jesteś niewolnikiem. To sprawia w nas Duch Święty! – mówił abp Ryś.

W dniu wczorajszym wieczorem w kaplicy przy parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Łodzi na os. Żubardź ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki - przewodniczył celebracji i udzielił Sakramentu Bierzmowania 12 osobom należącym do Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej i uczestniczącym w liturgii w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.

Reklama

Po udzieleniu Sakramentu Bierzmowania celebrowana była Najświętsza Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł Markowski – diecezjalny duszpasterz NFRR. Homilię podczas liturgii wygłosił metropolita łódzki.

W słowie pouczenia pasterskiego łódzki pasterz odwołując się do liturgii słowa wskazał na to, że - od czasów apostolskich – to znaczy od Piotra i Jana – zachował się w Kościele ten gest wyciągniętych dłoni. Oni wyciągali nad nimi dłonie, a ci otrzymywali Ducha Świętego. Ten gest wyciągniętych dłoni był najpierw nad wami, kiedy żeście tu uklęknęli – towarzyszył on tej pierwszej modlitwie o dary Ducha Świętego, a potem także indywidualnie każdemu kładłem rękę na głowę. To jest niesłychanie piękny gest, gest który w Kościele często wykonujemy ile razy przywołujemy Ducha Świętego, tyle razy wyciągamy tę dłoń! – podkreślił kaznodzieja.

Jak zauważył metropolita łódzki - Ojciec Święty Benedykt XVI wskazuje na to, że – gest wyciągniętej dłoni to gest ojca, który kadzie wyciągniętą dłoń na głowie dziecka. Kiedy ci mama lub tata położą rękę na głowę, to czujesz się bezpiecznie. To jest taki gest, który ma ci uświadomić, że jesteś dzieckiem. To jest niesłychanie ważne, bo bardzo często w Kościele sakrament bierzmowania nazywa się sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, albo przynajmniej sakramentem ku dojrzałości. Czym jest dojrzałość chrześcijańska? Tym, że zostajesz dzieckiem, że jesteś w stosunku do Boga dzieckiem, że odnajdujesz w Bogu Ojca. To znaczy – jeśli Bóg jest dla Ciebie Ojcem, to nie jesteś w stosunku do Niego niewolnikiem i nie podchodzisz do Niego jako niewolnik – podchodzisz do Niego jak dziecko. Inaczej się spełnia czyjeś polecenia – inaczej się spełnia polecenia pana dla którego jestem niewolnikiem, a inaczej polecenie ojca, którego jestem synem. Jeśli jestem synem, dzieckiem Boga, to wypleniam Jego polecenia z miłością z zaufaniem, z wiernością z przekonaniem, bo tego, czego ojciec mnie uczy staje się moim własnym przekonaniem, pomysłem na życie. – zaznaczył hierarcha.

Liturgie w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego w Archidiecezji Łódzkiej celebrowane są w Łodzi w kaplicy przy parafii Chrystusa Odkupiciela, w Piotrkowie Trybunalskim w kościele „na Krakówce” oraz w Bełchatowie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Więcej informacji na temat liturgii w NFRR można znaleźć na stronie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej: www.tradycjalodz.com  oraz fanpage Facebookowym: https://www.facebook.com/Duszpasterstwo-Tradycji-Katolickiej-w-Archidiecezji-%C5%81%C3%B3dzkiej-164556857260431/ 

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ofiarowanie Pańskie i odpust parafialny w Cerkwi Greckokatolickiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trzynaście dni po święcie Ofiarowania Pańskiego, które obchodzone jest w Kościele Rzymskokatolickim (2 lutego), celebrowane jest ono w Kościołach Wschodnich, gdzie w liturgii obowiązuje Kalendarz Juliański.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: św. Andrzejowi Boboli polecamy wszelkie trudne sprawy

2022-05-16 18:37

[ TEMATY ]

gądecki

Episkoapt News

Patronowi tego miejsca polecamy wszelkie trudne sprawy. Modlimy się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk. Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w słowie na uroczystości 20-lecia ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, które odbywają się w Sanktuarium Narodowym tego świętego na warszawskim Mokotowie w jego święto przypadające 16 maja.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli modlono się w całej Polsce prosząc o zatrzymanie szerzącej się pandemii koronawirusa. „Dzisiaj, w uroczystość odpustową tego wielkiego patrona Polski, przeżywamy pierwszy dzień, w którym ogłoszono zakończenie w naszej Ojczyźnie stanu epidemii. Gorąco wierzymy, że stało się to m.in. za skutecznym orędownictwem św. Andrzeja Boboli” – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję