Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Noc Muzeów 2022

2022-05-14 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po dwuletniej przerwie, w sobotę 14 maja powraca Noc Muzeów. Łodzianie będą mieli okazje odwiedzić kilkadziesiąt obiektów muzealnych na terenie miasta, skorzystać z przygotowanych przez nie atrakcji specjalnych, a także odwiedzić kąty muzealne na co dzień zamknięte dla zwiedzających.

Reklama

Ponad 40 placówek muzealnych i kulturalnych czeka na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w Łodzi. Jest ona częścią Europejskiej Nocy Muzeów – wydarzenia odbywającego się w 120 miastach europejskich. Tego dnia od godzin popołudniowych aż do północy będzie można brać udział w bezpłatnych lub kosztujących 1 zł wydarzeniach kulturalnych. Muzeum Kinematografii przygotowało nową wystawą "Łódź filmowa", ukazującą jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego i została ochrzczona mianem "HollyŁodzi". Centrum Nauki i Techniki EC1 przy ulicy Targowej zaprasza do odwiedzenia przestrzeni zabytkowej elektrowni, w której znajduje się interaktywne i multimedialne centrum nauki. Organizatorzy zapraszają do zwiedzenia wystawy "Przetwarzanie Energii", a także obejrzenia panoramy Łodzi z 40-metrowego tarasu widokowego. Muzeum Miasta Łodzi, mieszczące się w Pałacu Poznańskich, zaprasza do zwiedzenia reprezentacyjnych i mieszkalnych pomieszczeń pałacowych czyli sali Lustrzanej i Jadalnej oraz do obejrzenia multimedialnej wystawy stałej "Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś". Na stałej ekspozycji w Muzeum Farmacji na Placu Wolności będzie można obejrzeć zabytkowe meble apteczne, narzędzia, naczynia i wyposażenie dawnych aptek. Organizatorzy przygotowali specjalną wystawę „Czas na herbatę”, a dodatkową atrakcję stanowić będą pokazy farmaceutyczno-chemiczne.

Pomiędzy Placem Niepodległości a zajezdnią na Brusie kursować będzie specjalna muzealna linia „M”, dowożącą chętnych pomiędzy poszczególnymi atrakcjami Nocy Muzeum w Łodzi. Przejazd będzie odbywał się zabytkowymi jelczami i ikarusami, które przez lata kursowały po polskich ulicach, a dziś można je oraz zabytkowe tramwaje oglądać w zajezdni muzealnej na Brusie.

Noc Muzeów 2022 potrwa od godziny 18.00 w sobotę 14 maja do północy 15 maja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porszewice: Warsztaty „Kościół Świadomy Celu”

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

W Ośrodku Rekolekcyjnym w Porszewicach odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty dla duszpasterzy wspólnot i liderów świeckich pt. „Kościół Świadomy Celu”.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie

2022-05-16 13:03

[ TEMATY ]

Ukraina

Rafał Staszewski

Matka Boża Janowska

Matka Boża Janowska

Początek kultu maryjnego w Janowie sięga 1655 roku, chociaż parafia rzymskokatolicka istniała tu od 8 sierpnia 1614 roku, kiedy to urzędnik lwowski Jan Swoszowski z herbu Gryf, założyciel miasta Janów ufundował parafię obrządku łacińskiego pw. NMP, św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela.

Parafia została włączona do struktury lwowskiego dziekanatu. Historia pokazuje nam, że już w pierwszych latach działalności parafii szczególnym kultem otoczona tu była Matka Najświętsza. Już od 1664 roku utworzono księgę, która dokładnie notuje o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej Janowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Żagań. Odnów Swoje cuda w naszych czasach

2022-05-16 23:25

[ TEMATY ]

Żagań

charyzmatyczne

Kamil Krasowski

Tym razem konferencję wygłosił Marek Filar - mąż jednej żony, ojciec czwórki dzieci, ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni

Tym razem konferencję wygłosił Marek Filar - mąż jednej żony, ojciec czwórki dzieci, ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni

W Sali Opackiej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu 16 maja odbyło się kolejne spotkanie zatytułowane "Odnów Swoje cuda w naszych czasach".

Było to piąte z cyklu siedmiu spotkań charyzmatycznych stanowiących przygotowanie do Pięćdziesiątnicy. Tym razem konferencję wygłosił Marek Filar - mąż jednej żony, ojciec czwórki dzieci, ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni, pasjonat ewangelizacji, członek zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski. Gość mówił o doświadczeniu charyzmatycznym w Kościele w Polsce, o ważnych wydarzeniach, niezwykłych osobach i własnych doświadczeniach tamtych lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję