Reklama

Niedziela w Warszawie

U orędownika pokoju i jedności

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli w 20. rocznicę ustanowienia męczennika patronem Polski.

Eucharystię koncelebrowali także abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski oraz liczne przybyli kapłani diecezjalni i zakonni.

List na uroczystość nadesłał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP podkreślił w nim, że od kilku wieków Polacy zwracają się do św. Andrzeja Boboli z prośbą o wstawiennictwo w najtrudniejszych sprawach prywatnych i narodowych. „Wystarczy wspomnieć rozpoczętą w 1920 r. nowennę w Warszawie w intencji uproszenia zwycięstwa nad armią bolszewicką atakującą stolicę naszego kraju. 15 sierpnia, w ostatnim dniu nowenny, wojsko polskie odniosło zwycięstwo, które zatrzymało złowrogi atak”.

Abp Gądecki przypomniał także, że za wstawiennictwem świętego męczennika modliliśmy się o zakończenie pandemii, a dziś przeżywamy pierwszy dzień, w którym ogłoszono w naszej Ojczyźnie zakończenie stanu epidemii. „Gorąco wierzymy, że stało się to za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli” – napisał metropolita poznański, który dodał, że intencją szczególną zanoszonych przez pośrednictwo świętego modlitw jest prośba o sprawiedliwy pokój na Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk.

W homilii bp Kamiński zaznaczył, że święci i błogosławieni są spośród nas, a jednocześnie dla nas i całego świata. – Czy jesteśmy w stanie zrozumieć i właściwie docenić Boże dary, jakie otrzymujemy w postaciach świętych i błogosławionych? – pytał hierarcha.

Biskup warszawsko-praski przypomniał biografię św. Andrzeja Boboli. - Myśli nasze biegną najpierw do miejscowości Strachocin koło Sanoka, gdzie przyszedł na świat nasz bohater. Rozpoznał swoje powołanie w Towarzystwie Jezusowym. Zapisał się bardzo gorliwą praca ewangelizacyjną, znany jest jako apostoł Pińszczyzny, nadano mu przydomek duszochwat, czyli łowca dusz. Im dalej posuwamy się w czasie, tym bardziej ten święty staje się nam bliższy i potrzebny – powiedział bp Kamiński.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że Stolica Święta przychyliła się do pragnienia, aby w 1992 r. został patronem metropolii warszawskiej, a 10 lat później patronem Polski.

W czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz Waza w katedrze Matki Boskiej Łaskawej we Lwowie złożył śluby królewskie, których autorem był św. Andrzej Bobola.

- Dziękujemy ci za twoje wstawiennictwo w czasie zmagań wojennych w 1920 r. Nie jest przypadkiem, że w twoje święto 16 maja 1956 r., w 300 lat od ślubów królewskich we Lwowie wieziony w Komańczy kard. Stefan Wyszyński napisał test Jasnogórskich Ślubów Narodu – wskazał bp Kamiński.

- Czcigodny nasz Patronie, jest w tobie coś wyjątkowego, co wyróżnia cię wśród innych świadków Jezusa. Rozpocząłeś przedstawienie się światu od wołania z głębin grobu. Ty wrosłeś nierozdzielnie w tkankę tego narodu, o każdej porze jesteś gotów na służbę i stajesz do walki w jego obronie. Tyś jest mocarzem na każdy czas. Nowi ludzie, którzy przychodzą i szukają bezpiecznej przestrzeni na realizacje swojego powołania w tobie odnajdują wielkiego sprzymierzeńca – podkreślił hierarcha i dodał, że modliliśmy się w nowennie za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli o pokój i pomyślność dla naszej Ojczyzny.

Biskup zaznaczył, że wśród spraw, które nas na co dzień bardzo boleśnie dotykają są wojny, rozłamy, brak jedności czy zaufania. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera każdy rodzaj działania zmierzający do zachowania jedności.

- Dał temu świadectwo Jezus, który w czasie ostatniej wieczerzy modlił się o ten wielki dar.” Aby stanowili jedno, by świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał”.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, iż serce rozdarte i niespokojne jest zarzewiem wszystkich podziałów. - Nawet jeśli my tu obecni nie jesteśmy fizycznie doświadczeni wojną, to jednak na różny sposób uczestniczymy w tym dramacie ludzkim – zaznaczył.

Reklama

Bp Kamiński przybliżył okoliczności śmierci i pogrzebu św. Andrzeja Boboli.

- Jego śmierci męczeńska posłużyła do podjęcia decyzji o beatyfikacji i kanonizacji. Ówczesny przełożony generalny jezuitów zażądał dokładnych informacji o Andrzeju Boboli, bo wiedział, że zadano im śmierć z powodu nienawiści do wiary – podkreślił hierarcha i dodał, że radość z beatyfikacji krzepiła serca w ciężkich latach niewoli. Polacy, Litwini i Białorusini mieli swojego Patrona.

Ordynariusz warszawsko-praski powiedział, że w znamiennym momencie zwrócono się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o kanonizację męczennika. Milionowa armia bolszewicka ruszyła na Warszawę. Wtedy obradujący w Częstochowie biskupi polscy wystosowali do papieża prośbę o kanonizacje i ogłoszenie go patronem Polski. Do prośby tej dołączono list Józefa Piłsudskiego, w którym marszałek pisał, iż od początku wojny światowej Bóg widocznie błogosławił wszystkim wysiłkom naszej bohaterskiej armii. „Ojczyzna nasza zmartwychwstała, co rachunków ludzkich wydawało się aktem niemożliwym. Przypisujemy to wstawiennictwu naszych świętych patronów, a zwłaszcza Andrzejowi Boboli, który w Nim położył swoją ufność. Pragniemy mu okazać wdzięczność za jego opiekę nad Polską. Ufamy że Andrzej Bobola jako patron Kresów wschodnich, na których poniósł śmierć męczeńską wyprosi, że Polska będzie dalej przedmurzem chrześcijaństwa”.

Kanonizacja w Rzymie w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zgromadziła około 6 tys. pielgrzymów z Polski. Rzym stał się wtedy polskim miastem. Papież uznał, że relikwie powinny wrócić do Warszawy, której on jako nuncjusz nie opuścił w czasie bolszewickiego zagrożenia.

Relikwie wyruszyły w triumfalną podróż do Ojczyzny. Naród dawno nie przeżywał takich chwil zjednoczenia jak wówczas. Najpierw relikwie wystawiono w archikatedrze, później przeniesiono je do kaplicy na Rakowiecką. Potem na Stare Miasto do kościoła jezuitów przy Świętojańskiej. W czasie Powstania Warszawskiego postanowiono przenieść je do kościoła św. Jacka przy ul. Freta. Po wojnie 7 lutego 1945 relikwiarz przeniesiono na Rakowiecką.

Reklama

- Św. Andrzeju, sprawie jedności oddałeś całe swe życie. Oręduj za nami u Boga, aby nam nie zabrakło cierpliwości i wytrwałości w drodze. Za twoim przykładem całkowicie powierzamy się Twojej opiece, Maryjo, abyś nas też doprowadziła do świętości – wskazał bp Kamiński.

Na zakończenie Mszy św. przy relikwiach św. Andrzeja Boboli odmówiono litanię do patrona Polski.

2022-05-16 19:47

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Andrzeja Boboli w Golczewie

Nad wyraz uroczyście uczczono świętego jezuitę, męczennika Andrzeja Bobolę w parafii Golczewo. W Roku Wiary, a zarazem w 75. rocznicę kanonizacji Świętego, ks. kan. Wojciech Musiałek, proboszcz parafii, postanowił sprowadzić relikwie świętego Męczennika do miejscowej świątyni. Dzięki pomocy ojców jezuitów posługujących w Szczecinie udało się uzyskać fragment kości świętego Patrona. Podczas uroczystej Eucharystii 14 kwietnia br. w kościele Ojców Jezuitów arcybiskup metropolita Andrzej Dzięga przekazał relikwiarz delegacji parafialnej na czele z ks. proboszczem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hesse – przedstawiciel Konferencji Episkopatu Niemiec odwiedził Przemyśl.

2022-07-05 09:24

ks. Maciej Flader

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Przyjechałem do Polski, ponieważ przybywa tu i jest przyjmowanych wielu uchodźców z Ukrainy. Chce zobaczyć jak to się dzieje, że blisko 4 miliony uchodźców zostało tutaj przyjętych – mówił Abp Stefan Hesse - specjalny wysłannik Konferencji Episkopatu Niemiec, który odwiedził Przemyśl.

Polska jest blisko Ukrainy, więc chcę w tym tygodniu odwiedzić Ukrainę i zobaczyć, jak tam wygląda sytuacja uchodźców – mówił abp Hesse.

CZYTAJ DALEJ

XIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół w Henrykowie [Zaproszenie]

2022-07-05 15:19

ks. Łukasz Romańczuk

XII Pielgrzymka KSM w Henrykowie

XII Pielgrzymka KSM w Henrykowie

Po raz 13. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej organizuję w ostatnią sobotę sierpnia (27.08.2022) Pielgrzymkę i Piknik Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół w Henrykowie

 Wydarzenie adresowane jest do grup zorganizowanych – parafii. DPS-ów, WTZ-ów, Szkół Specjalnych, GOPS-ów – oraz do indywidualnych osób niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami. Wzorem poprzednich edycji wydarzenia podczas trwania pikniku osoby niepełnosprawne będą mogły zaprezentować osiągnięcia swoich warsztatów terapii zajęciowych oraz innych talentów (wokalnych, tanecznych, instrumentalnych, rękodzieła).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję