Reklama

Chrześcijanin tańczy, biskup Długosz śpiewa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy człowiek spotyka w swoim życiu ludzi, którzy wiele dla niego znaczą, są jego mistrzami i przewodnikami życiowymi, ukazującymi drogę osobowego rozwoju i twórczej działalności. Tacy ludzie są światu potrzebni jak kolumny dźwigające monumentalną budowlę. Bez nich świat byłby uboższy we wszystkich swoich wymiarach. Takim człowiekiem jest bp prof. dr hab. Antoni Długosz - biskup pomocniczy z Częstochowy.
Ksiądz Biskup to postać nieszablonowa, ciekawa i niezwykle barwna, z szeroką gamą zainteresowań. Oprócz typowej dla każdego biskupa pracy diecezjalnej, jako profesor katechetyki, pełni funkcję kierownika katedry formacji chrześcijańskiej Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Z zamiłowania jest duszpasterzem dzieci. Od wielu lat, zgodnie z wytycznymi „Dyrektorium o Mszach św. dla dzieci”, organizuje w parafiach i katolickich przedszkolach cieszące się wielkim zainteresowaniem Msze św. dla dzieci, podczas których wygłasza dostosowane do ich wieku homilie, ubogacone śpiewem i różnymi rekwizytami. Lubi głosić rekolekcje dla dzieci, publikuje dla nich kazania, pisze książki. We właściwy sobie sposób przemawia do najmłodszych podczas ogólnopolskich spotkań na Jasnej Górze, w telewizyjnym „Ziarnie”, w programach Telewizji Trwam i Radia Maryja, a nawet w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W sposób szczególny ukochał dzieci specjalnej troski, które od wielu lat otacza swą duszpasterską opieką. Nic więc dziwnego, że często nazywany jest „Biskupem od dzieci”.
Niezwykle miłą niespodzianką, którą niedawno Ksiądz Biskup sprawił dzieciom, jest płyta „Chrześcijanin tańczy, biskup Długosz śpiewa”. Płyta powstała z inspiracji p. Lidii Lasoty - autorki dziecięcego programu redakcji katolickiej TVP „Ziarno”. Na płycie jest 21 piosenek religijnych, wykonywanych przez bp. Antoniego Długosza oraz dzieci z częstochowskich parafii: Julię Buszko, Gabrielę Dawczyk, Wiktorię Boral, Karolinę, Michała, Piotra Cierpiałów, Klaudię, Filipa Czanków. Nagrania wokalne odbyły się w mieszkaniu Księdza Biskupa, trwały niemal cały dzień, ale dzieci nie nudziły się, gdyż przez cały czas były pod serdeczną opieką Gospodarza.
- Nagrałem dla Księdza Biskupa pierwszą, prostą, tzw. klawiszową, płytę z muzycznymi podkładami, aby mógł je wykorzystywać podczas prowadzonych przez siebie rekolekcji parafialnych - mówi Tomasz Łękawa, zaprzyjaźniony z bp. Długoszem częstochowski organista. - Później, na potrzeby „Ziarna”, wraz z moim szkolnym kolegą Sylwestrem Czankiem wzbogaciliśmy aranżacje o kolejne instrumenty. Oprócz niego i jego żony Iwony zagrali: Aleksander Kamkow - na skrzypcach oraz Waldemar Ossowski - na gitarze. Nagrania dokonaliśmy w częstochowskim studiu Jacka Otręby, a realizatorzy telewizyjni dostali już gotowy materiał.
Na życzenie Biskupa Antoniego wersje instrumentalne piosenek zostały zarejestrowane osobno, a teksty piosenek zamieszczono w dołączonej do płyty książeczce. Warto także dodać, że nabycie tej płyty oznacza jednocześnie zakup przez jej producenta Biblii dla dziecka z Afryki, dla którego może to być jedyna książka, jaką będzie posiadać na własność.
W wydanej wcześniej książce „Służyć z radością”, która jest zapisem mojej rozmowy z bp. Długoszem, stwierdziłem, że za troskę o dzieci i miłość, jaką Ksiądz Biskup je obdarza, wyrażaną całym jego kapłańskim i biskupim życiem, powinien on otrzymać od dzieci Order Uśmiechu. Ksiądz Biskup uśmiechnął się wtedy i powiedział: - To jest jedyny order, którego naprawdę pragnę! Nie sądziłem wówczas, że to wielkie pragnienie jego serca tak rychło się spełni.
Biskup Antoni w dniu przyjęcia od dzieci Orderu Uśmiechu, tj. w niedzielę 21 stycznia br., promował także swoją płytę - w czasie programów TVP emitowanych na żywo: „Między ziemią a niebem” oraz „Kawa czy herbata”. Z wielkim entuzjazmem piosenki śpiewane przez bp. Długosza, a zamieszczone na jego płycie przyjęła trzytysięczna widownia dzieci zgromadzonych w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie z okazji dorocznego Dnia Babci i Dziadka, zorganizowanego przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Było wspólne śpiewanie i wielka radość.
W uroczystej promocji płyty towarzyszyli bp. Długoszowi dziennikarze ogólnopolskich mediów, którym musiał odpowiadać na wiele pytań. Czynił to z wielką starannością, uprzejmością i serdecznością. Dziękował swemu arcybiskupowi metropolicie Stanisławowi Nowakowi za wielką wyrozumiałość i życzliwą akceptację dla swych działań na płaszczyźnie ogólnopolskiej. Stwierdził, że bez tej życzliwej i otwartej postawy Metropolity nie byłby w stanie osiągnąć tak miłego dla siebie odznaczenia. Poproszony przez dziennikarzy o jakąś „złotą myśl” czy też „przepis na życie”, które pomogłyby znaleźć współczesnemu człowiekowi życiowy kierunek i nadały jego życiu prawdziwy sens, Ksiądz Biskup powiedział: - Zawsze pozostanie dla nas wielką tajemnicą, dlaczego Bóg stawia nas akurat w tym, a nie w innym miejscu i właśnie w tym, a nie w innym czasie. Wiara każe nam widzieć w tych zmiennych okolicznościach czasu i miejsca głębszy sens, a nie tylko zbieg okoliczności czy zwykły przypadek. Tu i teraz, a nie tam i kiedy indziej, Bóg objawia nam swoją miłość i pragnie nas wciągnąć w swoje miłosierne, zbawcze plany wobec świata i ludzi. Dlatego, kochani, żyjcie radośnie, ze świadomością, że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej!

Głównym dystrybutorem płyty jest organizacja POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE z siedzibą w Warszawie: ul. Puławska 95, 02-595 Warszawa, tel. (0-22) 845-17-09, www.pkwp.org
Dystrybucją płyty zajmują się również:
EDYCJA ŚWIĘTEGO PAWŁA: tel. (0-34) 362-06-89; fax (0-34) 362-09-89
FUNDACJA NASZA PRZYSZŁOŚĆ Oddział w Szczecinku, Dział Obsługi Klienta: czynne w godz. 8-18 od poniedziałku do piątku, tel. (0-94) 373-11-60 (61, 62), fax: (0-94) 374-25-14 (czynny całą dobę), po godz. 18 zamówienia rejestrowane są przez automatyczną sekretarkę.
PRODOKS sp. z o.o.: tel. (0-18) 444-02-60, fax: (0-18) 444-02-50

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Niedziela Ogólnopolska 35/2008, str. 4

[ TEMATY ]

św. Rita

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Tak co roku wierni obchodzą w Cascii (ok. 150 km na północ od Rzymu) rocznicę śmierci jednej z najbardziej popularnych włoskich świętych - Rity, patronki od spraw po ludzku beznadziejnych.
Chociaż żyła dawno, bo prawie sześć wieków temu, ludzie XX i XXI wieku wydają się na nowo odkrywać tę Świętą.
- Polecają się jej tak licznie, ponieważ sama przeżyła bardzo wiele i jest patronką wszystkich stanów: była przecież żoną, matką, wdową i zakonnicą - wyjaśnia przełożona Sióstr Augustianek z Cascii. - Przeżyła ból utraty zamordowanego przez wrogów męża i śmierć dwojga dzieci. Doświadczyła wiele goryczy - gdy początkowo odmówiono jej przyjęcia do zakonu i gdy doprowadzała do pojednania dwa skłócone ze sobą rody.
Jednak to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, w jej życiu - dzięki wierze i poddaniu się woli Bożej - okazywało się wykonalne. 22 maja to dzień świąteczny w Cascii - mieście, w którym św. Rita została ochrzczona i przez 40 lat żyła jako augustianka. Wierni przygotowują się do tego dnia podczas nowenny i licznych nabożeństw. Świętu towarzyszą związane od wieków ze św. Ritą symbole, przede wszystkim róża. Uczestnicy uroczystości przynoszą te kwiaty na pamiątkę przekazywanego przez tradycję wydarzenia. Otóż św. Rita kilka miesięcy przed śmiercią, złożona ciężką chorobą, miała poprosić jedną z sióstr o przyniesienie z rodzinnego ogrodu róży. Był styczeń, więc zakonnicy to polecenie wydawało się niewykonalne. Jednak gdy przechodziła obok ogrodu, ze zdumieniem zauważyła świeżą kwitnącą różę, którą przyniosła umierającej.
Pierwsza biografia podkreśla, że ciało Świętej po śmierci - podobnie jak w przypadku innych stygmatyków - zaczęło wydawać woń róż.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Rozważanie 23

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję