Reklama

Wiadomości

Premier: Rada Europejska o wojnie i groźbie głodu oraz kandydaturze Ukrainy do UE

Głównymi tematami szczytu Rady Europejskiej będą wojna na Ukrainie oraz związana z nią groźba głodu i potencjalna migracja oraz przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier w poniedziałek TVP Info poinformował, że tematem numer spotkania Rady Europejskiej, która rozpoczyna się w czwartek w Brukseli, będzie Ukraina.

"Ale także inne kwestie związane z wojną na Ukrainie, czyli transport zboża, po to żeby zapobiec zawczasu tej potencjalnie wielkiej fali migracji, która grozi z Afryki, z Bliskiego Wschodu, ze względu na brak zboża i głód, który tam może zapanować" – podkreślił Morawiecki.

Powołując się na swoje rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz z przywódcami głównych krajów UE, premier wyraził przekonanie, że Ukraina ma szansę otrzymać status państwa kandydującego do członkostwa w Unii.

"Ukraina potrzebuje takiej nadziej, nadziei na to, aby kiedyś, w nie tak dalekiej przyszłości, móc dołączyć do Unii Europejskiej. Polska jest jednym z głównych ambasadorów UE. Walka na Ukrainie jest walką także o naszą wolność, o naszą suwerenność. My to doskonale rozumiemy i dlatego działamy ręka w rękę" – dodał szef rządu.

Podziel się cytatem

Reklama

Dwudniowe spotkanie przywódców państw i rządów ma się rozpocząć w czwartek w Brukseli. Jak się dowiedziała PAP, Rada Europejska w konkluzji ze szczytu ma stwierdzić, że "Rosja, traktując żywność jako broń ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany przez nią światowy kryzys bezpieczeństwa żywnościowego". W konkluzji ma się znaleźć wezwanie Rosję do natychmiastowego zaprzestania atakowania obiektów rolniczych i wywożenia zbóż oraz odblokowania Morza Czarnego, zwłaszcza portu w Odessie, aby umożliwić eksport zboża i operacje żeglugi handlowej.

Rada Europejska ma podkreślić, że sankcje UE wobec Rosji umożliwiają swobodny przepływ produktów rolnych i spożywczych oraz dostarczanie pomocy humanitarnej, w deklaracji ma się znaleźć także zapewnienie o dalszym wsparciu wojskowym dla Ukrainy.

W ubiegły piątek Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.(PAP)

brw/ par/

2022-06-20 17:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Brukseli drugi dzień szczytu, UE rozmawia o autonomii strategicznej

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Rada Europejska

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Szefowie państw i rządów krajów UE rozpoczęli w piątek tuż przed godz. 10 drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego mają rozmawiać o jednolitym rynku i o autonomii strategicznej UE.

Po pandemii koronawirusa "27" chce osiągnąć odporność i niezależność od partnerów zewnętrznych w dostępie do różnego rodzaju zasobów surowcowych, czy technologicznych.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję