Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Wyśpiewali dziękczynne Te Deum

    W środę 29 czerwca, dokładnie w 70. rocznicę swoich święceń kapłańskich, ks. inf. Jerzy Bryła odprawił Mszę św. w krakowskim kościele pw. św. Floriana.

Maria Fortuna- Sudor

Jak podkreślano, ks. inf. Jerzy Bryła jest najstarszym kapłanem archidiecezji krakowskiej

Jak podkreślano, ks. inf. Jerzy Bryła jest najstarszym kapłanem archidiecezji krakowskiej

    Dziękczynna Eucharystię z jubilatem sprawowało wielu kapłanów, a na wspólnej modlitwie zebrali się wierni, z którymi przez lata kapłańskiej posługi był połączony jubilat, w tym głuchoniemi, przedstawiciele artystów, Bractwa kurkowego, a nawet byłych studentów.

    Listy gratulacyjne przesłali hierarchowie z wielu diecezji w tym metropolita krakowski. Homilie, przypominająca życie i bardzo różnorodną aktywność jubilata wygłosił ks. Krzysztof Biros duszpasterz osób neis łyszących. A po Komunii zebrani w bazylice wyśpiewali dziękczynne Te Deum.

    Ksiądz infułat Jerzy Bryła to honorowy obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, duszpasterz środowisk artystycznych i twórczych, Bractwa Kurkowego, Głuchoniemych, wieloletni proboszcz parafii na krakowskim Salwatorze, 24 maja 2022 roku skończył 94 lata.

Reklama

    Urodził się w 1928 r. w Nowym Brzesku, a jego rodzicami byli nauczyciele miejscowej szkoły podstawowej Alicja i Franciszek. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka 29 czerwca 1952 r. w Katedrze Wawelskiej. W roku 1958 został wikariuszem w parafii św. Floriana, gdzie przejął duszpasterstwo akademickie po księdzu Karolu Wojtyle. duszpasterstwo akademickie. Uczył w szkołach dla głuchoniemych, przygotowywał kleryków krakowskiego seminarium do pracy w środowisku osób niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie. Od 1968 r. był kapelanem środowisk twórczych, a od 1980 także kapelanem Bractwa Kurkowego w Krakowie. W roku 1975 ksiądz kardynał Karol Wojtyła powierzył księdzu infułatowi parafię Najświętszego Salwatora oraz stanowisko dziekana Dekanatu Salwatorskiego.

    Na obrazku upamiętniającym piękny jubileusz ks. inf. Jerzy Bryła cytuje fragm. z 1 Listu do Tymoteusza: „Dzięki składam Temu, który przyoblekł mnie mocą. Chrystusowi Jezusowi naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył mnie do posługi."

2022-07-01 00:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wawrzyniec

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Wawrzyniec

TD

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

10 sierpnia obchodzimy wspomnienie św. Wawrzyńca, męczennika. Kościół pod wezwaniem tego świętego znajduje się w Brzostowie, dawnej wsi - dziś spokojnej, peryferyjnej dzielnicy Głogowa. Geneza tej świątyni sięga XIV w., choć jej obecny budynek pochodzi z początków XVI stulecia. O patronie tej świątyni przetrwało niewiele informacji, ale te które dotarły z zamierzchłej przeszłości, jednoznacznie wskazują, że był on osobą w pełni zasługującą na miano ucznia Pana Jezusa, a jego wierność Kościołowi budzi podziw i szacunek do dziś...

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca Polaków, by czas wakacji służył bliższej relacji z Bogiem

2022-08-10 10:45

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Giuseppe Lami

„Życzę wam, aby okres wakacji był dla was czasem odpoczynku, ale również okazją do ożywienia więzi z Bogiem i z ludźmi” – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Jawidz - Rokitno. Wizytacja kanoniczna

2022-08-10 20:43

Grzegorz Jacek Pelica

Parafianie witali abp. Stanisława Budzika śpiewem, chlebem i kwiatami, a w Rokitnie Gabriela Smyk uczyniła to autorskim wierszem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję