Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Szczerba: święci cieszą się, że mogą nam pomagać w drodze do nieba

– Święci cieszą się, że mogą nam pomagać w drodze do nieba – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej i kanclerz Kurii Metropolitarnej w Częstochowie przewodniczył 22 lipca Sumie odpustowej w kościele św. Marii Magdaleny w Działoszynie, podczas której do świątyni zostały wprowadzone relikwie jej patronki.

Eucharystię koncelebrowali ks. Jan Skibiński – proboszcz parafii i ks. Jan Patocki – kapłan pochodzący z parafii św. Marii Magdaleny, który posługuje w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Przed Sumą odbył się koncert chóru parafialnego, który śpiewał również podczas liturgii, a uroczystości odpustowe rozpoczęły się od poświęcenia odnowionej dzwonnicy.

Maciej Orman/Niedziela

– Jak wielkie to szczęście, że nasza wspólnota parafialna ma taką patronkę – tę, która była bardzo blisko Pana Jezusa; która widziała Zmartwychwstałego i która tego Chrystusa głosiła światu. Dzisiaj wstawia się za nami, a my bardzo cieszymy się jej szczególną obecnością – podkreślił na wstępie ks. Skibiński.

Maciej Orman/Niedziela

– To jest wielki i historyczny dzień dla tej parafii – zaznaczył w homilii ks. Szczerba. Dodał, że uroczystość wprowadzenia relikwii powinna zaowocować ożywieniem wiary. – Właśnie po to m.in. ubogacamy nasze świątynie, wprowadzamy do nich święte obrazy i przedmioty oraz relikwie świętych: byśmy jeszcze mocniej wierzyli, bardziej kochali i mocniej ufali Bogu – wskazał kanclerz częstochowskiej kurii.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny przytoczył również słowa, które Jezus skierował do pewnego oblata benedyktyńskiego podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, zapisane w książce „In sinu Jesu. Kiedy serce mówi do serca”: „Nigdy nie chciałem zostawić cię samego na ziemi. To dlatego zawsze otaczałem cię moimi świętymi. Chciałem i wciąż chcę, byś znalazł w nich prawdziwych przyjaciół, byś miał czyste przyjaźnie. Przyjaźnie, które nie zawodzą. To z pomocą świętych i przez ich nieustanne wstawiennictwo przed moim obliczem dotrzesz do Mnie w chwale. Nie ustawaj w przyzywaniu moich świętych i w nauczaniu innych tego, by szukali pomocy i orędownictwa, którego tak bardzo potrzebują w czasie różnych trudów w ziemskim życiu. (...) Święci cieszą się w niebie, gdy mogą udzielić ci pomocy w drodze do mojej chwały”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Jakie to jest dla nas pełne nadziei, że święci cieszą się, że mogą nam pomagać w drodze do nieba – przyznał ks. Szczerba i dodał, że jedną z nich jest patronka działoszyńskiej parafii.

Przypominając najważniejsze chwile z życia świętej, kapłan zwrócił uwagę, że Maria Magdalena przyłączyła się do Jezusa i towarzyszyła Mu dlatego, że On uzdrowił ją na duszy i na ciele, wyrzucając z niej siedem złych duchów. Wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej zauważył, że święta „nie tylko stała na Kalwarii pod krzyżem, ale ona ten krzyż przytuliła do siebie, bo na nim umierało Zbawienie świata”. Wskazał również, że to Maria Magdalena jako pierwsza zobaczyła zmartwychwstałego Jezusa.

Maciej Orman/Niedziela

Ksiądz Szczerba podkreślił także, że jest ona nazywana „apostołką Apostołów”, ponieważ jako pierwsza przekazała Dwunastu Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu.

Nawiązując do jednej z aklamacji po przeistoczeniu: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci!”, celebrans stwierdził, że św. Maria Magdalena jest „w pewnym sensie ilustracją Eucharystii”, ponieważ dosłownie zrealizowała te słowa, adorując krzyż, będąc świadkiem Zmartwychwstałego i głosząc, że On żyje.

Maciej Orman/Niedziela

W kontekście Eucharystii kanclerz częstochowskiej kurii zwrócił również uwagę na istotę sakramentu kapłaństwa. Odnosząc się do ostatnio ujawnionego skandalu wywołanego przez jednego z księży, ks. Szczerba przyznał, że takie zachowanie „gorszy, irytuje i zawstydza”. Jednocześnie wezwał wiernych, aby nawet w obliczu takich wydarzeń nie rezygnowali z wiary. – Święty Paweł powie: słuchajcie ich, ale ich nie naśladujcie. Oni węgle żarzące przygotowują na swoje głowy, ale słuchajcie ich, bo to jest droga do zbawienia – zachęcał.

– Kapłan jest człowiekiem, który otrzymał od Boga wszystkie Jego władze – zaznaczył celebrans, a za św. Janem Marią Vianney’em powiedział: – Gdyby nie było sakramentu kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana Jezusa wśród nas.

Reklama

– Kiedy spotykacie kapłana, pamiętajcie o Jezusie. Może to jest dla was czasami trudne w różnych doświadczeniach życiowych, ale pamiętajcie, że spotykacie Jezusa – apelował ks. Szczerba.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny podkreślił, że „Msza św. ma wartość nieskończoną”. – Po konsekracji Bóg jest między nami obecny tak samo jak w niebie. W czasie każdej Mszy św. tu jest niebo. Czy my w to mocno wierzymy? – pytał.

Na zakończenie celebrans przytoczył słowa zapisane w kaplicy cudów, w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju: „Bóg możny jest w cuda, gdy kto przez Magdalenę do Niego się uda”.

Po Komunii św. wierni modlili się Litanią do św. Marii Magdaleny. Następnie odbyła się procesja eucharystyczna i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie uczestnicy uroczystości oddali cześć relikwiom.

Maciej Orman/Niedziela

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich.

Parafia św. Marii Magdaleny w Działoszynie przygotowywała się do uroczystości wprowadzenia relikwii swojej patronki przez udział w triduum modlitewnym, na które złożyły się: Msze św., modlitwy nowennowe, Różaniec, Droga Krzyżowa i Koronka do Krwi Chrystusa. W te dni wierni mogli również skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Relikwie – cząstka pobrana z kości św. Marii Magdaleny – dotarły do parafii wiosną tego roku.

2022-07-22 23:05

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję