Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bieg dla Bohaterów

2022-08-01 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

1 sierpnia cała Polska wspomina dzielnie walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim. Łódzcy biegacze zapraszają na „Bieg dla Bohaterów”, podczas którego uczczą pamięć bohaterskich obrońców stolicy w 1944 roku.

Bieg dla Bohaterów to impreza sportowa, łącząca aktywne spędzanie czasu z edukacją historyczną i edukacją obronną. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Życie. Bieg odbywa się w kilku miastach w Polsce. Łódzki etap biegu rozpocznie się w poniedziałek 1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej na Placu Hallera, skąd biegacze peletonem i z biało-czerwonymi flagami, udadzą się na cmentarz Doły. Tam w godzinie „W”, czyli o godzinie 17.00, złożą kwiaty, zapalą znicze i pomodlą się w intencji bohaterskich obrońców Warszawy. - Mija 78 lat od rozpoczęcia powstania. 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się walka państwa podziemnego z niemieckim okupantem, która trwała 63 dni. Dwa miesiące bohaterskiej walki pokazało niezłomność i bohaterstwo następnym pokoleniom, walka jest nadal inspiracją dla niepoddawania się w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Chwała ich postawie, Chwała Bohaterom, Niech Żyje Polska! – zachęcają do oddania czci bohaterom organizatorzy Biegu dla Bohaterów.

Biegacze będą mieli do pokonania dystans 5 kilometrów. Każdy może dołączyć do biegu w dowolnym momencie. Organizatorzy zachęcają do ubrania się w barwy patriotyczne i zabranie ze sobą mniejszych bądź większych flag. Zapisy odbywają się poprzez stronę: www.biegdlabohaterow.pl 

Reklama

Biegacze skupieni wokół grupy „Biegam i zwiedzam Łódź” planują kolejne „Biegi dla Bohaterów”, połączone z uczczeniem pamięci ważnych osób:

- 17 września 2022 - Memoriał Marii Kwaśniewskiej w Parku na Zdrowiu
- 7 listopada 2022 Mały Oświęcim - Bieg Pamięci o Dzieciach na ul. Przemysłowej w Łodzi
- 11 listopada 2022 Łódzki Bieg Niepodległości
- 12/13 grudnia 2022 w nocy Łódzki Bieg Stanu Wojennego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Trwa Zgierski Festiwal Organowy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Druga edycja Zgierskiego Festiwalu Organowego cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Muzyka organowa wzrusza i cieszy. Pozwala przenieść się do czasów swojej świetności i przypomnieć o klasyce, która jest ponadczasowe.

CZYTAJ DALEJ

Premier: robimy wszystko, żeby poszkodowani mogli wrócić do Polski i tutaj odbyć leczenie

2022-08-10 13:57

[ TEMATY ]

premier

PAP

Robimy wszystko, aby te osoby, które zostały poszkodowane w wypadku w Chorwacji, mogły wrócić do Polski i tutaj odbyć leczenie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W środę w MOP Brwinów Północ odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura. "Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wypadku, który miał miejsce w Chorwacji. Niestety do chwili obecnej nie mamy jeszcze w pełni potwierdzonych wszystkich przyczyn związanych z tym wypadkiem, ale wiele wskazuje na to, że pojazd był sprawny" - powiedział szef rządu.

CZYTAJ DALEJ

Polichna. Odpust parafialny

2022-08-10 20:04

Małgorzata Kowalik

Parafia Polichna przeżywała w niedzielę 7 sierpnia odpust ku czci św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Sumę odpustową odprawił w koncelebrze z proboszczem dyrektor ekonomiczny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie ks. Marcin Grzesiak. W homilii przypomniał atrybuty świętego Jana Marii Vianneya, uwrażliwiając na powszechne powołanie do świętości. Patrona podniosłej uroczystości postawił za wzór kapłanom, mobilizując ich do ofiarnej posługi i stawiania sobie wysokich wymagań. - Proboszcz z Ars był dla każdego człowieka życzliwy i uśmiechnięty. Tym przyciągał ludzi do życia sakramentami - powiedział ks. Grzesiak. Z zachwytem odniósł się do kazań świętego i swoistego oddziaływania na Karola Wojtyłę. Przyznał, że dzisiaj zawstydza on duchownych i świeckich, ukazując, że niezależnie od okoliczności ludzie są powołani „do walki miłością”. Uzasadnił też wartość nieustannego dążenia do świętości, życia w stanie łaski uświęcającej i wiernego trwanie przy Chrystusie mimo „burz i gradu”. Po sumie ksiądz dyrektor odmówił Litanię do św. Jana Vianne'ya, a następnie poniósł Najświętszy Sakrament w procesji eucharystycznej wokół kościoła. Na koniec zgromadzeni ucałowali relikwię Proboszcza z Ars (obecne w Polichnie od 2006). W uroczystości wzięli udział strażacy, orkiestra dęta, chór z organistą Krzysztofem Nowakowskim, młodzież, dzieci sypiące kwiatki, kobiety niosące feretrony, a także przybyli z okolicznych parafii kapłani oraz ksiądz emeryt Wacław Kossowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję