Reklama

Niedziela Łódzka

Archidiecezja Łódzka: Poznajemy piękno Polski

2022-08-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc do wypoczynku i ciekawych obiektów do zwiedzania. Już po raz czwarty wybraliśmy się z wnukami, siedmioletnim Tomkiem i jedenastoletnim Mateuszem, do Dusznik - Zdroju położonych na Ziemi Kłodzkiej.

Rok 2022 w Dusznikach – Zdroju ogłoszono Rokiem Edyty Stein, która przebywała tutaj wraz z siostrami w 1912 r. i jak pisała w swojej autobiografii, w Dusznikach po raz pierwszy ujrzała prawdziwe góry. Edyta Stein (św. Teresa Benedykta od Krzyża) została kanonizowana 11 października 1998 r. podczas uroczystej Mszy św. w Rzymie pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II. W związku z obchodami w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina odbyła się konferencja poświęcona Świętej. Wykład „Edyta Stein – patronka na nasze czasy” wygłosił dr hab. o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, natomiast reżyserka Bogusława Stanowska – Cichoń zaprosiła na spotkanie autorskie i projekcję swojego filmu „Edyta Stein. Patronka Europy”. W uroczystej procesji wniesiono relikwie świętej do kościoła parafialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została wybudowana w 1730 r. Przybywających tutaj turystów zachwyca barokowy wystrój z oryginalną amboną w kształcie wieloryba z rozwartą paszczą oraz bogato zdobiony ołtarz.

Na naszym szlaku nie mogło zabraknąć sanktuarium w Wambierzycach nazywanych Dolnośląską Jerozolimą. Sanktuarium to siedemnaście bram, kościół Nawiedzenia NMP i około 100 kaplic kalwaryjskich.

W tym roku Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach – Zdroju przygotował wiele atrakcji dla dzieci. Tomek i Mateusz skorzystali z kilku z nich. Kolejką turystyczną Dusznicki Express pojechali na Torfowisko pod Zieleńcem. Jest to wspaniały rezerwat przyrody, który zachwyca pięknymi krajobrazami, ale również przypomina znane z bajek uroczyska.

Z przywiezionych skarbów (listków, kwiatków i mchów) stworzyli pod okiem opiekunów piękne zielniki. Mieli także okazję uczestniczyć w wyprawie na pole golfowe w Szczytnej położone 565 m npm. Tutaj poznali zasady, istotę gry i rozpoczęli pierwsze kroki gry w golfa.

Reklama

W każdy piątek organizowano też wycieczkę autokarem do kina w Kłodzku.

Dużą atrakcją była wyprawa do Kopalni Złota. Razem z nami byli również 12 letni Sasza z mamą Olgą z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w marcu uciekając przed wojną. Mogliśmy podziwiać Sztolnię Gertrudę i Chodnik Śmierci, w którym spotkaliśmy się z Gnomem i Alchemikiem. W Sztolni Czarnej wrażenie robił jedyny w Polsce podziemny wodospad. W skarbcu zobaczyliśmy złote sztabki odpowiadające 16 tonom złota wydobytego w trakcie funkcjonowania kopalni. Z kopalni wyjechaliśmy podziemną kolejką.

Wyjazd do Dusznik – Zdroju to także okazja do spacerów w tym pięknym miasteczku i prawie pięcio hektarowym Parku Zdrojowym z najwyższą w Polsce fontanną. W każdą niedzielę w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina koncertował charytatywnie ks. Bogdan Skowroński, proboszcz tutejszej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, śpiewając własne kompozycje jak również światowe przeboje. Jak co roku udało nam się odbyć wiele pieszych wędrówek pasmami górskimi okalającymi miasto, które pozwalają dotrzeć w najbardziej malownicze zakątki. Zwieńczeniem tegorocznej wyprawy było wejście na Orlicę, najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych 1084m npm. Polska jest piękna tak twierdzą nasi mali podróżnicy, a Ziemia Kłodzka oferuje jeszcze wiele atrakcji do zwiedzania i dlatego chcą tu wrócić za rok.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Uwolnić marzenia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Danys Nevozhai

Pozdrawiam was serdecznie z Gdańska, mam nadzieję, że już w niedzielę zobaczymy się w łódzkiej katedrze. Zapraszam was serdecznie do wspólnej drogi, wspólnej dlatego, że nie tylko chciałbym z wami dzielić się swoimi intuicjami, swoim rozeznaniem, szukaniem nadziei w tym czasie, ale też chciałbym was zaprosić do tego, żebyście się wypowiedzieli, i ja też chciałbym was posłuchać.

CZYTAJ DALEJ

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała bliskości Boga

2022-08-03 09:55

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2022, str. I

[ TEMATY ]

nawrócenie

Adam Szewczyk

Marta Przybyła na co dzień pracuje w fundacji Tota Tua

Marta Przybyła na co dzień pracuje w fundacji Tota Tua

Od dzieciństwa spychana na margines życia społecznego. Dotknięta deficytem miłości. Żyła okultyzmem, satanizmem, magią. Szukała okazji, by „dowalić katolom”, udowodnić im, że Boga nie ma.

Pewnego razu weszła do małego drewnianego kościółka i…Marta Przybyła opowiada, jak doznała bliskości Boga i jak wskutek tego zmieniło się jej życie. Opisała to w książce o wymownym tytule I dam wam serce nowe.

CZYTAJ DALEJ

USA: teologowie krytykują postulaty odejścia od „Humanae vitae”

2022-08-10 20:15

[ TEMATY ]

USA

Adobe.Stock

Nauczanie Humanae vitae na temat antykoncepcji jest instancją magisterium zwyczajnego i powszechnego, i jako takie nie może podlegać zmianom - stwierdził znany amerykański teolog moralny w odpowiedzi na publikację Papieskiej Akademii pro Vita. W lipcu ukazał się tom zawierający referaty wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej przez Akademię w ubiegłym roku. Pojawiły się głosy krytyki stanowiska niektórych teologów, którzy argumentowali za rozróżnieniem pomiędzy normami moralnymi, takimi jak potępienie przez Kościół sztucznej kontroli urodzeń, a konkretną aplikacją duszpasterską tych norm. Zdawali się oni sugerować, że w pewnych okolicznościach, pary mogą być usprawiedliwione w wyborze antykoncepcji lub metod zapłodnienia in vitro.

Ojciec Thomas Petri, OP, rektor Dominikańskiego Domu Studiów w Waszyngtonie, zauważył, że nawet krytycy nauczania o antykoncepcji „przyznali, iż zawsze Kościół nauczał, że wewnętrznie złe jest wszelkie działanie, które - czy to w przewidywaniu aktu małżeńskiego, podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków - miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego. Jest to więc częścią zwyczajnego, uniwersalnego magisterium" - powiedział Petri. Zaznaczył, że nawet jeśli jakaś konkretna encyklika, taka jak Humanae vitae nie jest nieomylna, to nauczanie, które przedstawia jest w rzeczywistości niezmienne, ponieważ należy do zwyczajnego i powszechnego magisterium Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję