Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 26. rocznica śmierci śp. bp. Józefa Rozwadowskiego

2022-08-04 10:00

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

Archiwum

3 sierpnia odbyła się Msza św. w intencji śp. bp. Józefa Rozwadowskiego, biskupa diecezjalnego łódzkiego w latach 1968-1986.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, a homilię wygłosił ks. Mieczysław Różański. Duchowny odniósł się do uroczystości złotego jubileuszu istnienia archidiecezji, które odbyło się w 1970 roku. – Zaprosił na to wydarzenie cały ówczesny episkopat, czyli wszystkich arcybiskupów i biskupów. W tych uroczystościach wzięli udział obydwaj polscy kardynałowie, czyli kard. Karol Wojtyła, który w ramach uroczystości wygłosił kazanie dla młodzieży, a podczas centralnej uroczystości w łódzkiej katedrze wygłosił kazanie Prymas Polski Stefan Wyszyński – wspominał ks. Różański. W homilii nie zabrakło także informacji o działalności bp. Rozwadowskiego, który w sposób szczególny zasłużył się dla miasta, które w tamtym czasie zmagało się z wieloma trudnościami na drodze wiary. Mieszkańcy zaniedbywali praktyki religijne, niszczyli życie nienarodzonych, popadali w alkoholizm, a poprzez seksualizację demoralizowali kolejne pokolenia.

Po liturgii bp Marek Marczak wraz z obecnymi księżmi udał się do krypty biskupiej, gdzie u grobu śp. bp. Rozwadowskiego złożył kwiaty i odmówił modlitwy.

Bp Józef Rozwadowski urodził się w 1909 roku w Krakowie, a zmarł w 1996 roku w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 11 października 1931 roku z rąk abp. Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. Podczas II wojny światowej był ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Krakowie. Od 1962 roku pełnił obowiązki profesora na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 29 października 1968 roku został nominowany przez papieża Pawła VI na biskupa diecezji łódzkiej. Sakrę biskupią przyjął w 1968 roku z rąk kard. Karola Wojtyły na Jasnej Górze. Utworzył 26 nowych parafii i odbudował zniszczoną w wyniku pożaru katedrę łódzką. Został pochowany w krypcie ordynariuszy w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi 7 sierpnia 1996 roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź:Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej w Łódzkim Karmelu

2022-07-15 11:00

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej w Kościele Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi przy ul. Teresy 6 o godz. 12:00 będzie mieć miejsce Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem bp Ireneusza Pękalskiego. Od 7 lipca, przez 9 dni wierni gromadzili się w świątyni, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus, na wspólnej nowennie.

CZYTAJ DALEJ

Kapłani diecezji świdnickiej solidarni ze swoim biskupem

2022-08-09 16:00

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

kapłani

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy stanowisko przedstawicieli duchowieństwa diecezji świdnickiej w związku z ostatnimi publikacjami mediów.

Przedstawiciele Konferencji Księży Dziekanów diecezji świdnickiej
Pracownicy Świdnickiej Kurii Biskupiej

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra konfesjonałem Narodu

2022-08-10 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra, a w szczególności Kaplica Cudownego Obrazu sama w sobie stanowi miejsce szczególnego zanurzenia się w obecności Bożej w Sercu Maryi. Na to miejsce przybywają tysiące pielgrzymów pragnących doświadczyć spotkania serca z Sercem Boga, ukojenia, zrozumienia, pocieszenia, po prostu bezwarunkowej miłości Boga udzielającego się przez wyjątkowe wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po nawiedzeniu w pierwszej kolejności Kaplicy Cudownego Obrazu – serca Jasnej Góry, pielgrzymi często i chętnie kierują się do miejsca cichej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnie znajdującym się w Kaplicy Pokutnej. Ta neobarokowa Kaplica zaprojektowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza na wzór refektarza jasnogórskiego i wybudowana w latach 1921-26, znajduje się na przeciwko Bazyliki, po prawej stronie schodów prowadzących do Skarbca Jasnogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję