Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Marzeninie

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Maryjna pobożność w Marzeninie

W niewielkiej wsi koło Łasku od XIV wieku znajduje się parafia, w której od wieków mieszkańcy szczególną modlitwą otaczali Matkę Bożą. Z oddali uwagę zwraca obronny wygląd świątyni.

Romańskie korzenie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Marzeninie została erygowana w 1331 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę. Mieszkańcy zbudowali drewniany kościół, który przetrwał do 1372 roku, kiedy to z fundacji arcybiskupów gnieźnieńskich został wybudowany murowany kościół w stylu romańskim. Świątynię konsekrowano w 1517 roku. Przez szereg lat i dziejów Polski oraz okolicy, pierwotny kościół przechodził wiele przeróbek i przebudowań. Dziś jest mieszanką kilku stylów architektonicznych, opartych na podwalinach romańskich, o czym świadczą m.in. grube mury, czy widoczne gdzieniegdzie mniejsze okienka, pełniące również niegdyś funkcje obronne. Od strony południowej dobudowano kaplicę z cegieł pochodzących ze zrujnowanych wokół świątyni grobowców. W 1896 r. zbudowano od strony wielkich drzwi kruchtę, a w latach 1905-25 zakrystię. W roku 1945 przebudowany został szczyt kaplicy i obniżono dach dla polepszenia oświetlenia wnętrza świątyni. W latach 1992-93 wymieniono więźbę dachową całego kościoła, a sufit ozdobiono kasetonami z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej. W tym czasie odkryto freski pochodzące z połowy XV wieku. Wczesnobarokowy ołtarz główny posiada obrazy przedstawiające koronację NMP, ofiarę Izaaka oraz św. Marcina. Po bokach nawy głównej znajdują się dwa rokokowe ołtarze – po lewej stronie ołtarz Matki Bożej Różańcowej, zaś po prawej ołtarz Serca Jezusowego – obydwa pochodzące z XVIII wieku. Kościół posiada piękną wiszącą drewnianą ambonę z XIX wieku, chrzcielnice z 1578 roku oraz liczne obrazy pochodzące z XIX wieku m.in. ucieczkę do Egiptu, obraz św. Antoniego, św. Rocha, św. Izydora. Na wyposażeniu świątyni znajdują się dwa krucyfiksy rokokowe oraz feretron z XVIII wieku z obrazami Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Franciszka, zabytkowe lichtarze, ornaty, feretrony, żyrandole - w tym dwa kryształowe z początku XIX wieku, rzeźby, krzyże, obejmujące ponad 50 pozycji wpisanych do księgi ewidencji zabytków ruchomych. Kościół został ponownie uznany za zabytek w 1997 roku. W Marzeninie przed II wojną światową - do roku 1930 - proboszczem był ks. Romuald Brzeziński, który w 1942 r. został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau. W 1988 roku abp Władysław Ziółek zmniejszył terytorium parafii, erygując w Okupie Wielkim nową, samodzielną placówkę duszpasterską.

Reklama

Na placu parafialnym znajduje się kilka grobów i tablic poświęconych zmarłym parafianom m.in. Augustowi Kożuchowskiemu, radcy towarzystwa kredytowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz kapłanom niegdyś pracującym w parafii. W 1966 roku – w milenijną rocznicę chrztu Polski – na placu wzniesiona została kapliczka z figurką Maryi, zaś w 2005 roku na ścianie zakrystii zawieszona marmurowa tablica poświęcona pamięci św. Jana Pawła II.

Życie parafialne

Proboszczem parafii od 2011 roku jest ks. Jerzy Dominowski, zaś w codziennej pracy duszpasterskiej wspiera go ks. Adrian Zimnowłocki. Z parafii pochodzi dwóch kapłanów: śp. ks. Władysław Walczak oraz ks. Łukasz Goździk. Parafia liczy 3200 mieszkańców pochodzących z 21 wsi: Bilew, Brzeski, Dąbrowa, Dobra, Grabia i Grabia III, Kustrzyce, Marzenin, wieś kościelna, Marżynek, Młodawin Dolny, Młodawin Górny, Niecenia, Pruszków, Przymiłów, Rojków, Rososza, Sięganów, Wola Marzeńska, Wrzesiny i Wygiełzów. Parafianie przeżywają dwa odpusty w ciągu roku: Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia oraz Matki Bożej Różańcowej przypadający na pierwszą niedzielę października. Na terenie parafii znajdują się dwie kapliczki: kaplica Narodzenia Matki Bożej w Grabi oraz Kaplica Chrystusa Dobrego Pasterza w Młodawinie Górnym oraz cmentarz. W parafii bardzo prężnie rozwinięty jest kult maryjny – działa aż 10 kół Żywej Róży. Ponadto mieszkańcy skupieni są w radzie parafialnej, będącej organem doradczym proboszcza, działają w asyście, zaś młodsi posługują do liturgii jako ministranci i lektorzy albo udzielają się muzycznie i wokalnie w dziecięcej scholii parafialnej. Przy parafii działa także Ruch Ludowy, którego członkowie co jakiś czas uczestniczą w spotkaniach i okolicznościowych mszach świętych. Kapłani sprawują niedzielne Msze św. w kościele w Marzeninie, a także w Młodawinie Górnym i Grabi, co znacznie ułatwia tamtejszym mieszkańcom dotarcie na świąteczną eucharystię. W środy odmawiana jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w piątki Koronka do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwa majowe, czerwcowe i październikowe sprawowane są przed wieczorną Mszą św. Od maja do października odbywają się nabożeństwa fatimskie, podczas których wierni odmawiają różaniec, zawsze w jakiejś konkretnej intencji, zaś po Mszy św. odbywa się procesja wokół kościoła z figurą Matki Bożej z portugalskiego sanktuarium. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, odbywa się adoracja w ciszy i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wierni nie tylko uczestniczą w nabożeństwach, ale dbają o potrzeby materialne i czystość kościoła. Co tydzień inna wieś jest odpowiedzialna za posprzątanie świątyni, placu kościelnego i dekoracje kwiatowe.

Ciekawostką na skalę diecezji jest fakt, że w Wielka Sobotę kapłani świecą pokarmy na stół wielkanocny, jeżdżąc do domu do domu. Od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, z inicjatywy parafian, przy krzyżu na skrzyżowaniu ul. Zduńskiej i Piaskowej w Marzeninie w każdy czwartek o godzinie 15.00 odbywa się modlitwa o pokój i zaniechanie działań wojennych u naszych wschodnich sąsiadów.

2022-08-01 22:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Marek Kamiński

Miejsce kultu Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Oderwać się od ducha tego świata

2022-12-09 12:12

[ TEMATY ]

gorzów

33‑dniowe rekolekcje

Jarosław Libelt

W parafii św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim zakończyły się rekolekcje 33-dniowe prowadzące do całkowitego oddania się w niewolę Jezusowi przez Maryję. Ósmego grudnia, czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a jednocześnie w święto patronalne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ponad 20 uczestników zawierzyło w ten szczególny sposób swoje życie Matce Bożej.

Już po raz szósty w grodzie nad Wartą udało się wprowadzić w życie te wyjątkowe duchowe zmagania, które opierają się na traktacie św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Przeprowadza je co roku, wraz z Ojcami Oblatami, Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję