Reklama

Niedziela Małopolska

Niedziela z "Niedzielą" w Poroninie

W ostatnią niedzielę wakacji w parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie odbyła się akcja Niedziela z „Niedzielą”. Redaktorzy naszego tygodnika, dzięki zaproszeniu i wielkiej gościnności proboszcza ks. Stanisława Parzygnata, spotykali się z parafianami i opowiadali o ewangelizacji słowem pisanym.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Niedziela z Niedzielą

Damian Krawczykowski /Niedziela

- My jako ludzie wierzący, dziś trzeba powiedzieć: świadomi wiary, praktykujący wiarę, a nie tylko deklarujący się jako katolicy, mamy bardzo ważne zadanie. To zadanie brzmi: trzeba się formować, trzeba się religijnie kształtować. Trzeba pogłębiać swoją wiarę, pogłębiając swoją religijną wiedzę. To jest zadanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, która uczy się katechezy, ale dla każdego z nas – mówił na początku homilii ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Opowiedział także o głównych zadaniach katolickiej prasy.

- „Niedziela” jako tygodnik katolicki, który dostępny jest w całej Polsce, nie tylko informuje o bieżących wydarzeniach Kościoła i komentuje, również te trudne sprawy Kościoła, ale przede wszystkim formuje, wyjaśnia.

Ksiądz redaktor zwrócił także uwagę na postawę nas katolików, wobec osób niewierzących, czy wręcz prześladujących Kościół.

- Będąc w Kościele jesteś odpowiedzialny za Twoją relację z Bogiem, a także za to jakim jesteś katolikiem wobec tych wszystkich, którzy dziś deklarują swoją niewiarę czy nas atakują. Często atakują dlatego, bo albo nienawidzą Kościoła, albo nie rozumieją Kościoła. Nie rozumieją, ponieważ nie znają naszych prawd – zaznaczył ks. Jarosław Grabowski i jak dodał:

- Niedziela co tydzień wyjaśnia te prawdy, przybliża, komentuje. Jest takim narzędziem formacji chrześcijańskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

Zachęcał także licznie zebranych wiernych do aktywności ewangelizacyjnej i odważnego świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa w tych niełatwych czasach.

- Mamy te postawy, z których nie możemy się zwolnić, mimo, że ten świat bombarduje nas innymi, łatwiejszymi postawami, tak zwanymi „wartościami”. My, trzymając się mocno Boga, zachowując naszą katolicką tożsamość, chcemy się nie tylko obwarować, zamknąć w jakiejś twierdzy, ale my z tymi naszymi przekonaniami, dajemy światu przykład, mówimy świadectwo. Dzisiaj takich świadków bardzo świat potrzebuje – powiedział na zakończenie redaktor naczelny „Niedzieli”.

Ksiądz proboszcz Stanisław Parzygnat po każdej Mszy św. z życzliwością zapraszał swoich parafian do odwiedzania stoiska „Niedzieli”. Wierni z Poronina chętnie zapoznawali się z ofertą i sięgali po drukowaną wersję „Niedzieli”. Spotkaniom towarzyszyła góralska oprawa i serdeczność.

- Lektura katolickiej prasy pomaga mi budować głębszą relację z Bogiem. Dzięki niej lepiej znam swoje miejsce w Kościele. Więcej wiem i rozumiem – powiedziała „Niedzieli” p. Katarzyna, jedna z parafianek.

Podziel się cytatem

Inicjatywa Niedziela z „Niedzielą” to cykliczne spotkania w parafiach w całej Polsce. Od samego początku celem naszego tygodnika jest służba i zauważenie drugiego człowieka. Pragniemy spotykać się z naszymi Czytelnikami, rozmawiać, dyskutować, ewangelizować. Jesteśmy dla Was.

2022-08-29 08:55

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” – obecna i pomocna

– Chcemy być blisko ludzi, którzy praktykują wiarę, i pomagać w tym przez cotygodniową obecność w waszym kościele – powiedział ks. Jarosław Grabowski podczas „Niedzieli z Niedzielą” w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zwracał uwagę na znaczenie tygodnika w procesie pogłębiania formacji osób wierzących i przezwyciężania ignorancji, zniechęcenia, obojętności oraz powierzchowności na drodze wiary. – Wiara to zadanie. Wymaga bycia świadomym. Nie może być przeżywana tylko subiektywnie i uczuciowo. Wiara niesie również treść i my chcemy ją zgłębiać na łamach „Niedzieli”. Chcemy wam pomóc w byciu autentycznymi świadkami Chrystusa – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję