W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
W obronie dzieci i młodzieży
Benedykt XVI wystosował 8 grudnia apel w obronie dzieci i młodzieży wykorzystywanych bez skrupułów przez dorosłych. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” z ubolewaniem mówił o najmłodszych ofiarach handlu ciałem i bezwzględnych oszustw. - Niemało doświadczeń mówi nam, niestety, że dorastająca młodzież, a nawet dzieci padają łatwo ofiarami zepsucia miłości, oszukiwani bez skrupułów przez dorosłych, którzy zwodzą samych siebie i ich, wciągając młodych w zaułki konsumpcjonizmu bez wyjścia - powiedział Benedykt XVI. Zauważył, że dzisiejsza młodzież wzrasta w środowisku nasyconym przekazami, które podsuwają fałszywe modele szczęścia. - Tym chłopcom i dziewczętom - ostrzegł - grozi utrata nadziei, ponieważ zdają się często osieroceni przez prawdziwą miłość, która wypełnia życie treścią i radością. Ojciec Święty pozdrowił członków Papieskiej Akademii Niepokalanej, z jej przewodniczącym kard. Andrzejem Marią Deskurem (na zdjęciu).
Tego samego dnia po południu przed figurą Matki Bożej na placu Hiszpańskim Benedykt XVI modlił się o świat bardziej sprawiedliwy, solidarny i pokojowy. Na zakończenie pozdrowił po francusku pielgrzymów zgromadzonych w Lourdes, gdzie tego właśnie dnia rozpoczął się specjalny rok jubileuszowy z okazji 150-lecia objawień Matki Bożej w Grocie Massabielskiej.
Modlitwa „Anioł Pański”
O duchowym przeżywaniu Bożego Narodzenia
Reklama
Oduchowym, a nie materialistycznym przeżywaniu Bożego Narodzenia mówił Benedykt XVI w Watykanie 9 grudnia podczas modlitwy „Anioł Pański”.
Papież nawiązał do osoby Jana Chrzciciela, który głosił na Pustyni Judzkiej słowa: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Przypomniał, że chwila obecna decyduje o naszej przyszłości. - To konkretnym postępowaniem w tym życiu decydujemy o naszym wiecznym losie. O zmierzchu naszych dni na ziemi, w chwili śmierci, osądzeni zostaniemy na podstawie naszego podobieństwa, bądź nie, do Dziecięcia, które ma się narodzić w ubogiej grocie w Betlejem, gdyż to Ono jest kryterium miary, jaką Bóg dał ludzkości - mówił Papież.
Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: - Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj poprzez liturgię drugiej niedzieli Adwentu dociera do nas z Pustyni Judzkiej wezwanie Jana, proroka czasów mesjańskich: „Nawracajcie się! Bliskie jest królestwo niebieskie! Przygotujcie drogę Panu!” (por. Mt 3, 2-3). Oto zadania adwentowe: konkretne, skierowane do każdego z nas. Na ich realizację z serca wam błogosławię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chrześcijanie w Azji
Kościół prześladowany, ale rosnący
Reklama
Chrześcijanie na kontynencie azjatyckim cierpią prześladowania, ale nadzieja Kościoła jest tam żywa. Zwrócono na to uwagę w komunikacie prasowym ze spotkania Rady Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów dla Azji, które odbyło się w Watykanie 20 listopada. Jak czytamy w komunikacie, wierność Ewangelii okazali w Azji przelaniem własnej krwi liczni świadkowie wiary XX wieku i pierwszych lat trzeciego tysiąclecia.
Niepokoje Kościoła wiążą się z wojnami, wyścigiem zbrojeń, konfliktami etnicznymi, przemocą, terroryzmem, represjami, ograniczaniem wolności sumienia. Prześladowania uderzają przede wszystkim w mniejszości, do których należą też chrześcijanie. Brak wolności religijnej przybiera różne formy. Utrudnia się biskupom kontakt między sobą i kontakt z papieżem. Stwarza się przeszkody w ustanawianiu konferencji episkopatu. Duszpasterze mają trudności wizowe. Ogranicza się budowę miejsc kultu i uniemożliwia chrześcijanom obecność w życiu publicznym.
W komunikacie zwrócono też uwagę na fakty budzące nadzieję. Chrześcijańscy uchodźcy są po bratersku przyjmowani przez współwyznawców. Wzrasta liczba katolików w regionach, gdzie dotychczas byli nieliczni. Często dają oni świadectwo wierności aż do oddania życia. W ubiegłym roku zamordowano w Azji 4 księży. Wzrasta liczba powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Azjaci stają się misjonarzami w innych krajach swego kontynentu i poza nim.
Zmarł kard. Stickler
W Watykanie zmarł 12 grudnia w wieku 97 lat austriacki kardynał Alfons Maria Stickler, emerytowany archiwista i bibliotekarz Kościoła Świętego. Pochodził z austriackiego Neunkirchen, gdzie urodził się w 1910 r. Po maturze wstąpił do Salezjanów i 27 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie. 8 września 1983 r. otrzymał z rąk Jana Pawła II sakrę biskupią i tego samego dnia został nominowany na archiwistę i bibliotekarza Kościoła Świętego. Kardynałem został w 1985 r. W lipcu 1988 r. ustąpił z urzędu. Po śmierci austriackiego purpurata Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 200 członków, z których 80 przekroczyło 80. rok życia i nie może brać udziału w konklawe.
Nowy prymas Holandii
Benedykt XVI mianował 11 grudnia nowego arcybiskupa metropolitę Utrechtu - prymasa Holandii. Został nim 54-letni bp Willem Jacobus Eijk, dotychczasowy ordynariusz Groningen-Leeuwarden.
Abp Eijk urodził się 22 czerwca 1953 r. w Duivendrecht w diecezji Haarlem. Po studiach medycznych na uniwersytecie w Amsterdamie wstąpił do Seminarium Duchownego Diecezji Roermond w Rolduc. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 r., w wieku 32 lat. Do 1987 r. był wikariuszem w parafii św. Antoniego w Blerick koło Venlo.
Jednocześnie kontynuował studia medyczne, zakończone doktoratem na uniwersytecie w Lejdzie. W 1989 r. uzyskał doktorat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, zaś rok później - licencjat kanoniczny z teologii.
Od 1990 r. wykładał teologię moralną w seminariach duchownych w Rolduc i Hertogenbosch, a w latach 1996-99 - na Wydziale Teologicznym w Lugano w Szwajcarii. W latach 1997-99 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, obecnie zaś wchodzi w skład Rady Kierowniczej Papieskiej Akademii Życia.
Przedstawiciel OWP u Papieża
Benedykt XVI przyjął 10 grudnia na audiencji Shawqi Armaliego - nowego przedstawiciela Organizacji Wyzwolenia Palestyny przy Stolicy Apostolskiej. Dyplomata przekazał Ojcu Świętemu wiadomość od prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Ambasador poprosił Ojca Świętego o „aktywną obecność Stolicy Świętej w toczącym się procesie negocjacyjnym po konferencji w Annapolis” - podała agencja I.Media. Delegacja watykańska uczestniczyła w międzynarodowej konferencji poświęconej konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu, która odbyła się pod koniec listopada w tym północnoamerykańskim mieście. Stolica Apostolska popiera utworzenie odrębnego od Izraela państwa palestyńskiego, podkreślając, iż trwałe rozwiązanie, mające zapewnić pokój na Bliskim Wschodzie, musi obejmować ustanowienie specjalnego statusu Jerozolimy.