Podstawą do ich uruchomienia jest podpisane w czwartek porozumienie pomiędzy PKP SA i Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji, które dotyczy m.in. uruchomienia mobilnych punktów rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Punkty mają zostać otwarte m.in. na dworcach: Warszawa Centralna, Gdynia Główna, Kraków Główny, Bydgoszcz Główna, Lublin Główny, Wrocław Główny. Jak podano, punkty mają działać od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-18:00; będą czynne do końca października.
"Porozumienie udostępni przestrzeń kolejową dla wojskowych punktów informacyjno-rekrutacyjnych" - powiedział Mamiński.
Obecny na konferencji szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, pułkownik Mirosław Bryś wyraził nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do poprawy promocji wszystkich rodzajów służby wojskowej. "To wszystko ma zwiększyć potencjał obronny naszego państwa poprzez zwiększenie liczebności służb zbrojnych" - dodał.
Jak wyjaśnił, w dworcowych punktach żołnierze będą przekazywali informacje o Wojsku Polskim i zachęcali do wstąpienia do służby wojskowej, co - według pułkownika - będzie miało istotny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa Polski. (PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ pad/
Życie na popękanym fundamencie
Wciąż głęboko wierzę, że Chrystus, Ewangelia i Kościół mają dla młodych naprawdę najlepszą propozycję na życie.
Udaje mi się czasem szczerze porozmawiać z młodymi, nawet w czasie szkolnych rekolekcji. Zwykle początek jest trudny i trzeba poczekać, aż pęknie w nich lęk przed otwarciem się, zwłaszcza wobec księdza, a w moim przypadku – jeszcze biskupa. Podsumowując, dzięki tym wszystkim spotkaniom zobaczyłem zupełnie nowe pokolenie młodych, które wielokrotnie musiało budować życie na popękanych fundamentach. W klasie maturalnej, gdzie w spotkaniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób, gorąca dyskusja zaczęła się od wyznania jednego z uczniów.
CZYTAJ DALEJ
W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich
W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.
Z danych przekazanych PAP przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wynika, że w 2024 r. formację rozpoczęło 301 mężczyzn, w tym w seminariach diecezjalnych 196, a w zakonnych 105. Rok wcześniej było to 280 mężczyzn, w tym w diecezjalnych 195 i 85 w zakonnych. To o 21 mężczyzn więcej niż rok wcześniej.
CZYTAJ DALEJ