Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Archidiecezjalny Dzień Jedności Służby Liturgicznej 2022

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Ministrare – służyć, posługiwać, ale i pomagać – nie tylko przy ołtarzu, ale i przy innych naszych codziennych zadaniach - mówił bp Ireneusz Pękalski.

Po raz kolejny w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, ministranci, lektorzy, ceremoniarze spotkali się w łódzkiej katedrze na Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem bp Ireneusza Pękalskiego. Okazją do spotkania i modlitwy był Dzień Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza, który tradycyjnie odbywa się w tym terminie.

- Chrystus Król – szczególny Król, który służy. Ja jestem pośród was jako ten, kto służy. Kto chciałby być między wami pierwszym, niech będzie ostatnim, bo i Syn Człowieczy nie przeszedł, żeby Mu służono, ale żeby służyć. Służba. Mówi się o służbie zdrowia, o służbie wojskowej, ale także a może przede wszystkim - jeśli chodzi o nas – o Liturgicznej Służbie Ołtarza- to jesteście wy, dziewczęta i chłopcy. „Służba” - to praca na rzecz jakiejś wspólnoty, wykonywana z poświęceniem. Słowo „służba” można zastępować takimi wyrazami jak: oddanie, zadanie, misja, apostolstwo, posłannictwo – te wartości i postawy są wpisane również w słowo „ministrant”. Ministrare – służyć, posługiwać, ale i pomagać – nie tylko przy ołtarzu, ale i przy innych naszych codziennych zadaniach  – zauważył bp Pękalski.

Reklama

Po homilii ministranci i lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia służby przy ołtarzu Pańskim.

Na zakończenie liturgii ministrantom i lektorom zostały wręczone dyplomy i medale za długoletnią służbę przy ołtarzu. Wśród nagrodzonych najdłużej (bo 62 lata) służbę przy ołtarzu pełni p. Paweł Rychter z parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Następnie przedstawiciele ministrantów podziękowali ks. bp. Pękalskiemu za wspólną Mszę św. i troskę o wspólnotę Służby Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej.

Po liturgii, wszyscy zostali podzieleni na grupy i udali się do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie alumni przygotowali dla nich przedstawienie o tematyce powołaniowej, a całość Dnia Jedności Służby Liturgicznej zakończył koncert znanego rapera - ks. Jakuba Bartczaka.

2022-11-20 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ogrody Libanu

2023-01-14 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Stowarzyszenie Dom Wschodni

Jeszcze przez dwa tygodnie oglądać można wystawę "Ogrody Libanu" prezentowaną w klubokawiarni Fratelli tutti przy ul. Piramowicza w Łodzi. Pokazywane w prowadzonym przez łódzkie Stowarzyszenie Domus Orentailis - Dom Wschodni lokalu prace kilkunastu polskich artystek, konserwatorek tkanin i rzemieślniczek. 

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję