Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Archidiecezjalny Dzień Jedności Służby Liturgicznej 2022

2022-11-20 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Ministrare – służyć, posługiwać, ale i pomagać – nie tylko przy ołtarzu, ale i przy innych naszych codziennych zadaniach - mówił bp Ireneusz Pękalski.

Po raz kolejny w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, ministranci, lektorzy, ceremoniarze spotkali się w łódzkiej katedrze na Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem bp Ireneusza Pękalskiego. Okazją do spotkania i modlitwy był Dzień Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza, który tradycyjnie odbywa się w tym terminie.

- Chrystus Król – szczególny Król, który służy. Ja jestem pośród was jako ten, kto służy. Kto chciałby być między wami pierwszym, niech będzie ostatnim, bo i Syn Człowieczy nie przeszedł, żeby Mu służono, ale żeby służyć. Służba. Mówi się o służbie zdrowia, o służbie wojskowej, ale także a może przede wszystkim - jeśli chodzi o nas – o Liturgicznej Służbie Ołtarza- to jesteście wy, dziewczęta i chłopcy. „Służba” - to praca na rzecz jakiejś wspólnoty, wykonywana z poświęceniem. Słowo „służba” można zastępować takimi wyrazami jak: oddanie, zadanie, misja, apostolstwo, posłannictwo – te wartości i postawy są wpisane również w słowo „ministrant”. Ministrare – służyć, posługiwać, ale i pomagać – nie tylko przy ołtarzu, ale i przy innych naszych codziennych zadaniach  – zauważył bp Pękalski.

Reklama

Po homilii ministranci i lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia służby przy ołtarzu Pańskim.

Na zakończenie liturgii ministrantom i lektorom zostały wręczone dyplomy i medale za długoletnią służbę przy ołtarzu. Wśród nagrodzonych najdłużej (bo 62 lata) służbę przy ołtarzu pełni p. Paweł Rychter z parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Następnie przedstawiciele ministrantów podziękowali ks. bp. Pękalskiemu za wspólną Mszę św. i troskę o wspólnotę Służby Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej.

Po liturgii, wszyscy zostali podzieleni na grupy i udali się do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie alumni przygotowali dla nich przedstawienie o tematyce powołaniowej, a całość Dnia Jedności Służby Liturgicznej zakończył koncert znanego rapera - ks. Jakuba Bartczaka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: bierz odpowiedzialność za Kościół, a wtedy będziemy świętym Kościołem Pana!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

– Rozeznawaj głęboko, rozeznawaj w Duchu Świętym i wtedy sam najpierw otwieraj się na Jego działanie i skup się na tym, co jest twoją misją, co jest twoją misją. Bierz odpowiedzialność – współodpowiedzialność za Kościół, a wtedy będziemy świętym Kościołem Pana. – mówił abp G. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję