Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Sprawca dewastacji katedry ukarany!

2022-11-21 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W lipcu dokonano dewastacji drzwi bazyliki archikatedralnej w Łodzi. Po kilku dniach sprawcę zatrzymała łódzka policja, zaś w minionym tygodniu Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia uznał winnym sprawcę i nakazał pokrycie kosztów naprawienia powstałej szkody.

W trakcie wakacji, 7 lipca o godzinie 3.10, młody mężczyzna zatrzymał się ciemnym skuterem przed budynkiem łódzkiej katedry. Następnie podszedł do głównych drzwi świątyni i farbą naniósł na nie napis o niezrozumiałej treści, dokonując zniszczenia zabytku. Po otrzymaniu zawiadomienia, funkcjonariusze z I Komisariatu natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Po kilku dniach, dzięki zapisowi z kamer monitoringu i pracy policjantów, udało się dotrzymać sprawcę, którym okazał się 21-letni mężczyzna. Po zatrzymaniu oświadczył funkcjonariuszom, że mażąc na drzwiach katedry, chciał odreagować kłótnię ze swoją dziewczyną. Został przewieziony do policyjnego aresztu. Za zniszczenie zabytku groziła mu maksymalna kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę 13 listopada parafia archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi przekazała informację, iż otrzymała informację o umorzeniu przez Prokuraturę dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych przez sprawcę pomazania zabytkowych drzwi wejściowych do katedry w lipcu 2021 roku. – Po tej informacji zgłaszały się do mnie osoby, nasi parafianie i nie tylko, gotowi pomóc i wesprzeć np. poprzez odwołanie, sprawiedliwe ukaranie sprawcy tej dewastacji. Za te słowa bardzo wszystkim dziękuję! – mówił proboszcz parafii ks. prałat Ireneusz Kulesza w trakcie Mszy św.j niedzielnej 20 listopada, przekazując jednocześnie pozytywną informację: - Dziś pragniemy poinformować o otrzymaniu wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, iż uznał on winnym sprawcę, który „uszkodził mienie w postaci drzwi wejściowych do Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi stanowiącej zabytek wpisany do rejestru pod numerem A/290 poprzez pomalowanie ich białą farbą, czym spowodował straty o wartości 11.070 zł na szkodę w/w parafii. Na podstawie art. 46 par 1 KK Sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę na rzecz parafii w/w kwoty”. Tak więc, w ocenie Prokuratury obrazy uczuć religijnych nie było, ale za to w opinii Sądu zabytek został uszkodzony i należy do naprawić! – podsumował prałat Ireneusz Kulesza.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Mleko dla Libanu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

10 pierwszych rodzin w Bejrucie otrzymało mleko w proszku, które pod koniec listopada wyjechało z Łodzi do Libanu. Po wielu miesiącach formalności, pozwoleń, zwolnień z podatku i cła, transportu drogowego i morskiego 648 puszek mleka od firmy Mead Johnson Nutrition Trading Poland Sp. z o.o. dotarło do punktu dystrybucji w Bejrucie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Woda Jordanu jest uświęcona!

2022-12-09 12:27

Maria Fortuna- Sudor

Miejsce chrztu Jezusa

Miejsce chrztu Jezusa

To moja pierwsza wyprawa do Jordanii. Jakoś wcześniej nie było mi po drodze. Ale oto jestem na krakowskich Balicach i czekam na lot do Ammanu…

Ze zdziwieniem stwierdzam, że w listopadowy czas aż tyle osób wybiera się do kraju nazywanego „ziemią proroków”. Z informacjami zdobytymi w Internecie i w przewodnikach wsiadam do samolotu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję