Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Potrzebujemy postawić krzyż na nowo

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W uroczystość Chrystusa Króla łódzka młodzież świętowała diecezjalne przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży.

Wydarzenie rozpoczęło się świadectwami młodych w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, które dotyczyły pomocy Misjonarkom Miłości w ośrodku dla bezdomnych i działań ekumenicznych. Po tej części odbyła się praca w grupach, po której kolejnym punktem było słowo abp Grzegorz Rysia. – Jak was dzisiaj słuchałem w grupie, to pomyślałem sobie, że wszyscy mówimy, że czas jest ważny, ale na szczęście w takim spotkaniu odkrywamy, że są rzeczy ważniejsze od czasu. Wszystko pokazuje, jak bardzo potrzebujemy postawić krzyż na nowo i papież, w którymś momencie, wymyślił Światowe Dni Młodzieży w takim kluczu, że jeśli komuś trzeba ten krzyż zawierzyć, żeby ten krzyż został postawiony na nogi, to to są młodzi ludzie. Święty Jan Paweł II miał takie przekonanie, że jeśli komuś uda się postawić krzyż w naszym świecie od nowa to wam. Dlatego powierzył ten krzyż młodym ludziom i ten krzyż wędruje od Światowych Dni Młodzieży do Światowych Dni Młodzieży i przejmują go młodzi ludzie i stawiają – tłumaczył znaczenie krzyża i Ikony Salus Populi Romani – symboli ŚDM. - Myślę, że jak będziemy dziś wędrować z tymi dwoma znakami, to pierwsze pytanie jest takie, czy macie ochotę postawić krzyż, tak żeby przemówił do wszystkich ludzi, poczynając od was samych i odkryć, że krzyż ma znaczenie w moim życiu i w moim świecie, a drugie pytanie, związane z tą ikoną Matki Bożej, to od jakiej zarazy chcielibyście świat uratować? Co uważacie za rzeczywiste niebezpieczeństwo? I jakie poważne problemy trzeba przedstawiać Bogu przez Jej wstawiennictwo? – podsumował metropolita łódzki.

Po części integracyjnej w retkińskiej parafii wszyscy w procesji z symbolami ŚDM przeszli do kościoła Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który mówił o władzy Chrystusa Króla. – Każdy, kto się poddał władzy Chrystusa Króla zostaje przez niego uczyniony Królem. Ci, co uznają Chrystusa Króla nad sobą, stają się królami w Nim. Wszystkie te trony, zwierzchności, panowania i władze zostały przez Niego stworzone i ku Niemu. Chrystus ostatecznie przekazuje człowiekowi, który odnajduje się jako Jego stworzenie, władzę i ta władza ma każdego z nas do Chrystusa prowadzić, ku Niemu – wyjaśniał duchowny. Liturgia słowa mobilizuje do refleksji, czy każdą władzę, którą posiadamy, spełniamy na sposób Chrystusowy. Bóg nikogo z nas nie czyni niewolnikiem, ale daje nam swoją władzę, zawierza nam ją w konkretnym wymiarze.

Reklama

Metropolita łódzki odnosząc się do liturgii słowa, podał dwa sposoby dobrego realizowania władzy. Pierwsze czytanie podkreśla istotę funkcjonowania głowy i ciała. – Kościół musi być ciałem, a nie potworem. Jeśli masz odrobinę władzy, to kiedy widać, że ta władza jest przez ciebie sensownie sprawowana? Właśnie wtedy, gdy ludzie, którzy ci podlegają, tworzą rzeczywistą wspólnotę, w której każdy czuje się potrzebny, podmiotowy. Jeśli masz jakąkolwiek władzę, to przeżywaj ją tak, jak głowa w stosunku do całego ciała. To znaczy pokaż każdemu z członków, że jest istotny, potrzebny, że bez niego całe ciało będzie niepełnosprawne. Pokaż to każdemu, to po tym widać, czy jesteś sensownym czy bezsensownym władcą – podkreślił.

Drugim wymiarem dobrego sprawowania władzy jest wizerunek Jezusa na krzyżu. – Władza ukrzyżowanego Chrystusa, to jest władza miłości. Masz tytuł do władzy nad ludźmi tylko takimi, których kochasz – wyjaśnił abp Ryś.

Na zakończenie zachęcał, aby zastanowić się nad tym, jak pełnimy daną nam władzę, czy wykonujemy ją tak, jak Chrystus. Niedzielne wydarzenie odbyło się w ramach przygotowania do przyszłorocznych 37. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Głównymi przygotowaniami w archidiecezji łódzkiej zajmuje się Wydział Duszpasterstwa Młodzieży, który o wszystkich wydarzeniach i spotkaniach informuje na Facebooku Łódź Piotrowa. 

2022-11-21 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rekrutacja do Studium Organistowskiego

Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć wykładowych (grupowych) oraz indywidualnych (fortepian, organy).

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję