Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Potrzebujemy postawić krzyż na nowo

2022-11-21 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W uroczystość Chrystusa Króla łódzka młodzież świętowała diecezjalne przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży.

Wydarzenie rozpoczęło się świadectwami młodych w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, które dotyczyły pomocy Misjonarkom Miłości w ośrodku dla bezdomnych i działań ekumenicznych. Po tej części odbyła się praca w grupach, po której kolejnym punktem było słowo abp Grzegorz Rysia. – Jak was dzisiaj słuchałem w grupie, to pomyślałem sobie, że wszyscy mówimy, że czas jest ważny, ale na szczęście w takim spotkaniu odkrywamy, że są rzeczy ważniejsze od czasu. Wszystko pokazuje, jak bardzo potrzebujemy postawić krzyż na nowo i papież, w którymś momencie, wymyślił Światowe Dni Młodzieży w takim kluczu, że jeśli komuś trzeba ten krzyż zawierzyć, żeby ten krzyż został postawiony na nogi, to to są młodzi ludzie. Święty Jan Paweł II miał takie przekonanie, że jeśli komuś uda się postawić krzyż w naszym świecie od nowa to wam. Dlatego powierzył ten krzyż młodym ludziom i ten krzyż wędruje od Światowych Dni Młodzieży do Światowych Dni Młodzieży i przejmują go młodzi ludzie i stawiają – tłumaczył znaczenie krzyża i Ikony Salus Populi Romani – symboli ŚDM. - Myślę, że jak będziemy dziś wędrować z tymi dwoma znakami, to pierwsze pytanie jest takie, czy macie ochotę postawić krzyż, tak żeby przemówił do wszystkich ludzi, poczynając od was samych i odkryć, że krzyż ma znaczenie w moim życiu i w moim świecie, a drugie pytanie, związane z tą ikoną Matki Bożej, to od jakiej zarazy chcielibyście świat uratować? Co uważacie za rzeczywiste niebezpieczeństwo? I jakie poważne problemy trzeba przedstawiać Bogu przez Jej wstawiennictwo? – podsumował metropolita łódzki.

Po części integracyjnej w retkińskiej parafii wszyscy w procesji z symbolami ŚDM przeszli do kościoła Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który mówił o władzy Chrystusa Króla. – Każdy, kto się poddał władzy Chrystusa Króla zostaje przez niego uczyniony Królem. Ci, co uznają Chrystusa Króla nad sobą, stają się królami w Nim. Wszystkie te trony, zwierzchności, panowania i władze zostały przez Niego stworzone i ku Niemu. Chrystus ostatecznie przekazuje człowiekowi, który odnajduje się jako Jego stworzenie, władzę i ta władza ma każdego z nas do Chrystusa prowadzić, ku Niemu – wyjaśniał duchowny. Liturgia słowa mobilizuje do refleksji, czy każdą władzę, którą posiadamy, spełniamy na sposób Chrystusowy. Bóg nikogo z nas nie czyni niewolnikiem, ale daje nam swoją władzę, zawierza nam ją w konkretnym wymiarze.

Reklama

Metropolita łódzki odnosząc się do liturgii słowa, podał dwa sposoby dobrego realizowania władzy. Pierwsze czytanie podkreśla istotę funkcjonowania głowy i ciała. – Kościół musi być ciałem, a nie potworem. Jeśli masz odrobinę władzy, to kiedy widać, że ta władza jest przez ciebie sensownie sprawowana? Właśnie wtedy, gdy ludzie, którzy ci podlegają, tworzą rzeczywistą wspólnotę, w której każdy czuje się potrzebny, podmiotowy. Jeśli masz jakąkolwiek władzę, to przeżywaj ją tak, jak głowa w stosunku do całego ciała. To znaczy pokaż każdemu z członków, że jest istotny, potrzebny, że bez niego całe ciało będzie niepełnosprawne. Pokaż to każdemu, to po tym widać, czy jesteś sensownym czy bezsensownym władcą – podkreślił.

Drugim wymiarem dobrego sprawowania władzy jest wizerunek Jezusa na krzyżu. – Władza ukrzyżowanego Chrystusa, to jest władza miłości. Masz tytuł do władzy nad ludźmi tylko takimi, których kochasz – wyjaśnił abp Ryś.

Na zakończenie zachęcał, aby zastanowić się nad tym, jak pełnimy daną nam władzę, czy wykonujemy ją tak, jak Chrystus. Niedzielne wydarzenie odbyło się w ramach przygotowania do przyszłorocznych 37. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Głównymi przygotowaniami w archidiecezji łódzkiej zajmuje się Wydział Duszpasterstwa Młodzieży, który o wszystkich wydarzeniach i spotkaniach informuje na Facebooku Łódź Piotrowa. 

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Rowerowe pielgrzymki mężczyzn i kobiet na Jasną Górę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łask

Archiwum Pielgrzymkowe

„Nie płaczcie nade mną, płaczcie nad sobą i waszymi dziećmi” - Jezus napomina nie tylko niewiasty, ale i również nas, abyśmy zajęli się swoim życiem, a nie szukali sensacji w życiu innych ludzi. Tak rozważania IV stacji Drogi Krzyżowej na wałach Jasnogórskiego Sanktuarium zakończył uczestnik Męskiej Pielgrzymki Rowerowej z parafii pw. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Łasku. W tym trudnym czasie epidemii jedenastu mężczyzn z parafii z Łasku, Łasku-Kolumna, Buczka, Okupu, a także Mińska Mazowieckiego i Latowicz wyruszyło na pątniczy szlak, by przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej podziękować Bogu za wszelkie dobro oraz przedstawić swoje zmartwienia, troski, radości.

CZYTAJ DALEJ

Kandydatura i akolitat w Paradyżu

2022-12-08 15:37

[ TEMATY ]

akolitat

Paradyż

kandydatura

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Bp Adrian Put podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym w Paradyżu udzielił dziś posługi akolitatu dwóm alumnom Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Trzeci z alumnów został kandydatem do święceń diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję