Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 78 lat temu spalono więźniów na łódzkim Radogoszczu

2023-01-20 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

- Stoimy w pokorze, w uniżeniu, świadomi zła, które się tu dokonało, zła, które było buntem także przeciw Tobie, sprzeciwem wobec Ciebie, pogwałceniem wszystkich Twoich praw jako tego, który jest Panem życia i śmierci. W Twoje ręce składamy życie tych, którzy tu zginęli. W Twoje ręce, nie do ziemi, nawet nie w naszej ułomnej pamięci, ale w Twoich rękach jako tego, który jest Panem życia. Nie możemy znaleźć dla nich bezpieczniejszego miejsca – modlił się abp Grzegorz Ryś w 78. rocznicę mordu więźniów na Radogoszczu.

W kolejną rocznicę niemieckiej masakry odbyły się uroczystości upamiętniające styczniową tragiczną śmierć ponad tysiąca Polaków. Na wydarzenie przybyli duchowni Kościołów chrześcijańskich, mieszkańcy i władze miasta oraz poczty sztandarowe.

- Jak co roku przychodzimy do tego miejsca, w którym stała się tragedia, w którym nienawiść zdaje się zwyciężyła. My nie chcemy ulegać takiej nienawiści, nie zgadzamy się, żeby w świecie, w którym nas postawiłeś, taka nienawiść istniała, a tam, gdzie ona się pojawia, my będziemy się przeciwstawiać, jeśli tylko Ty umocnisz nasze serca i nasze umysły. Spraw, że będziemy świadkami nie nienawiści, ale miłości na opak wszystkiemu, co tutaj miało miejsce. Spraw, że będziemy misjonarzami łaski, wybaczenia i pokoju – modlił się bp Semko Koroza.

Reklama

Na zakończenie uroczystości upamiętniającej złożono kwiaty przy mauzoleum, w którym znajdują się prochy zamordowanych więźniów.

Pomnik ku czci pamięci wszystkich zmarłych w płomieniach postawiono 22 lata po niemieckiej zbrodni. Oddział Martyrologii Radogoszcz w ramach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi podtrzymuje pamięć o tych tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Zgierz: Ze Zgierza do Maryi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wspólna droga łączy pielgrzymów, którzy dzisiaj w sobotę 20 sierpnia Mszą świętą sprawowaną o godzinie 6.00 w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, rozpoczęli XXIX Zgierską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

ŚDM w Lizbonie: Już 12 tysięcy polskich zgłoszeń

2023-01-27 18:04

[ TEMATY ]

Polacy

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Już 12 tysięcy młodych Polek i Polaków zgłosiło swój udział w 37. Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie - dowiedziała się KAI w Krajowym Biurze Organizacyjnym ŚDM. Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Marek Dziedzic, sekretarz KBO wyraził nadzieję, że liczba uczestników ŚDM zgłoszonych z Polski dojdzie do 15 tysięcy. Cały czas bowiem powstają nowe grupki chętnych deklarujących chęć wyjazdu. Warto dodać, że do Portugalii przyjdą też młodzi polscy katolicy mieszkający na emigracji, którzy w swoich duszpasterstwach już przygotowują się do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję