Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz: Modlitwa ekumeniczna u ewangelików

2023-01-21 07:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adam Kuźmicki

- Przykładów takich miłosiernych ludzi, którzy dostrzegli Chrystusa w drugim, jest wiele i to w każdym wyznaniu. To jest zakonnica Matka Teresa, opiekująca się porzuconymi Hindusami na ulicach miasta Kalkuty. To jest o. Maksymilian Kolbe, który uczynił najwięcej, bo nie można uczynić więcej. Oddając swoje życie za współwięźnia uczynił największy dar - mówił ks. Wiesław Kamiński podczas nabożeństwa ekumenicznego.

Najważniejszym motywem nauki głoszonej przez ks. Wiesława Kamińskiego podczas nabożeństwa ekumenicznego w ewangelicko-augsburskim kościele Opatrzności Bożej w Zgierzu były zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza słowa Jezusa "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Moich braci, Mnieście uczynili". - Przykładów takich miłosiernych ludzi, którzy dostrzegli Chrystusa w drugim, jest wiele i to w każdym wyznaniu. To jest zakonnica Matka Teresa, opiekująca się porzuconymi Hindusami na ulicach miasta Kalkuty. To jest o. Maksymilian Kolbe, który uczynił najwięcej, bo nie można uczynić więcej. Oddając swoje życie za współwięźnia uczynił największy dar - kaznodzieja podkreślał, że taka postawa jest, i powinna być, wspólna dla ludzi wszystkich wyznań. - To również działający w czasie wojny tutejszy ksiądz ewangelicki Aleksander Falzmann, który nie chciał pogodzić się z faszystowska ideą dyskryminacji i pogardy. Osadzony w więzieniu w Łodzi przy ul. Sterlinga był bity i torturowany, a mimo to wytrwał do końca. Zmarł z wycieńczenia w obozie koncentracyjnym w Dachach, gdzie zginęła jedna trzecia duchowieństwa przedwojennej diecezji łódzkiej, gdzie zginął również biskup mariawicki [Maria Michał] Kowalski - podkreślał duchowny.

Kolejnym przykładem realizacji w życiu ewangelicznej zasady, prezentowanym w kazaniu ks. Kamińskiego, był syn zgierskiego pastora, ewangelicko-augsburski biskup Juliusz Bursche, zamordowany przez gestapo w Berlinie.

Ostatnie ekumeniczne nabożeństwo w bezpośrednim sąsiedztwie Łodzi w ramach tegorocznych Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano w pabianickim kościele metodystów. Poza tym w niedzielę, 22 stycznia, w kościele Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie w nabożeństwie ekumenicznym udział weźmie bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterz sportowców odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

POLSKI KOMITET OLIMPIJSKI/Facebook.com

Krajowy Duszpasterz Sportowców ks. Edward Pleń został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krajowy Duszpasterz Sportowców ks. Edward Pleń został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz środowiska sportowego oraz działalność społeczną i duszpasterską.

CZYTAJ DALEJ

Centrum miłości i ciepła

2023-01-24 11:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2023, str. V

Marta Lipińska

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Kompleks, który tu powstanie, będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce – mówi Joanna Habura w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz.

Katarzyna Krawcewicz: Powstanie w Zielonej Górze nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym przestało być odległym marzeniem.

Joanna Habura: To prawda. Mamy już działkę, projekt budowlany i architektoniczny oraz pozwolenie na budowę. Właściwie jesteśmy już na etapie dopinania wszystkich spraw związanych z rozpoczęciem budowy na wiosnę tego roku. To będzie naprawdę duża inwestycja, całość budynku to ponad 420 m2. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej zaopiekować się rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: otwarcie domu Caritas dla uchodźców z Ukrainy

2023-01-27 17:12

[ TEMATY ]

Caritas

Sosnowiec

Ukraińcy

Archiwum Caritas Polska

ks. Marcin Iżycki

ks. Marcin Iżycki

Pięćdziesięcioro uchodźców wojennych z Ukrainy znajdzie schronienie w nowo wyremontowanym budynku Caritas Diecezji Sosnowieckiej, który został dziś otwarty i poświęcony przez bp. Grzegorza Kaszaka. W wydarzeniu uczestniczył m.in. ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

- Wyobraźmy sobie zniszczony dom, w którym ludzie żyją bez prądu, gazu, wody i kanalizacji. Jest zima, a w rodzinie są dzieci. W takiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. - Przybyli do nas i znaleźli otwarte serca - mówił podczas uroczystości bp Kaszak. - Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, że dziś w Sosnowcu możemy otworzyć ciepły i bezpieczny dom, w którym uciekający przed wojną znajdą godziwe warunki - dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję