Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Zakończono Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w regionie łódzkim

2023-01-23 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Ostatnie tegoroczne nabożeństwo ekumeniczne podczas Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w regionie łódzkim odbyło się dziś wieczorem w rzymskokatolickiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie. Podczas liturgii, której przewodniczył dziekan bełchatowski ks. kan. Zbigniew Zgoda, kazanie wygłosił biskup senior Kościoła Ewangelicko – Reformowanego bp Marek Izdebski.

W swojej homilii duchowny przypomniał Akt Konfederacji Warszawskiej - dokument, który wyprzedziło o wieki wyznaczone w Europie standardy a którego 450-lecie obchodzić będziemy w najbliższą sobotę.

- Kiedy w Europie zachodniej płonęły stosy, a ludzie mordowali się w imię Boga w Rzeczypospolitej doszło do wyjątkowego wydarzenia. Dnia 28 stycznia 1573 roku został podpisany Akt Konfederacji Warszawskiej wprowadzającej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów tolerancję religijną. Konfederacja Warszawska była dokumentem gwarantującym wolność wyznania. Zawierała postanowienia dotyczące zapewnienia swobody wyznania szlachcie w Rzeczpospolitej. Gwarantowała bezwarunkowy i wieczny pokój miedzy wszystkimi różniącymi się w wierze, a innowiercom zapewniała równouprawnienie, opiekę państwa i jednocześnie zabraniając władzom świeckim prześladowań religijnych. Warto wspomnieć, że Akt Konfederacji - ze strony episkopatu - podpisał biskup krakowski Franciszek Karsiński – podkreślił kaznodzieja.

Nawiązując do kończących się dni modlitw o jedność Kościoła, kaznodzieja zauważył, że - spotkania ekumeniczne nie mogą być - i wierzę, że nie są - pustymi rytuałami, bo tak trzeba, bo tak wypada! Spotkania ekumeniczne mają przemieniać nas samych - ciebie i mnie! Bądźmy wiec otwarci na Bożą obecność we wszystkich naszych spotkaniach, bądźmy otwarci na drugiego człowieka - bez oceniania go - czy jest taki, czy inny, gdyż razem - mimo różnic - tworzymy święty, powszechny i apostolski Kościół Jezusa Chrystusa – zaznaczył.

Reklama

Kończąc homilię, duchowny ewangelicki zaapelował - Módlmy się wspólnie o to, byśmy za sprawą Jezusa Chrystusa byli dla wszystkich znakiem jedności, abyśmy byli jedno, abyśmy byli razem i mieli jedno serce. Nie możemy szufladkować, czy kategoryzować ludzi. Szacunek należy się każdemu dlatego bądźmy tolerancyjni, aprobujmy inność, uczmy się - jak mówi prorok - postępować dobrze i szukajmy sprawiedliwości, bo tylko w ten sposób uczynimy nasze życie wznioślejszym, a świat lepszym! - zakończył. 

Bełchatowska modlitwa o jedność Kościoła była ostatnim spotkaniem ekumenicznym w czasie tegorocznych łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan, które trwały w regionie łódzkim od 7 - 22 stycznia br. Nabożeństwa odbywały się w świątyniach rzymskokatolickich oraz świątyniach Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Zgierzu, Zelowie i Bełchatowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Nie myślimy już dzisiaj o sobie jako wrogach czy obcych, ale jako przyjaciołach i braciach

2023-01-10 16:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

- Pozostaje wyzwanie edukacyjne, aby to, co jest wypowiedziane i zapisane przez Kościół, stało się powszechne, żeby takie było myślenie chrześcijan w ogóle, a nie tylko u tych, których dialog chrześcijańsko – żydowski interesuje sam w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej przed Dniem Judaizmu.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję