Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pozytywny ferment – czyli XXVI Dzień Judaizmu w zakonie dominikanów

2023-01-23 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

Z okazji XXVI Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w łódzkim zakonie dominikanów na ul. Zielonej w Łodzi odbyło się spotkanie, którego celem była wspólna modlitwa, czytanie Słowa Bożego i krótki wykład o nieistniejącej synagodze Ezras Izrael, który wygłosił Dawid Gurfinkiel. Całości przewodniczył Maciej Biskup OP przeor klasztoru.

- Jednocześnie jest to też wyjście do Ziemi Obiecanej. Tylko że ta poszukiwana Ziemia często ucieka nam z horyzontu. Jak wiemy, historia czterdziestu lat drogi po pustyni kończy się wejściem do Ziemi Obiecanej, ale Bóg pokazuje później przez historię, że chodzi o coś więcej niż miejsce. Nie odmawiamy narodowi żydowskiemu prawa do kraju, ale w znaczeniu duchowym Ziemia Obiecana jest czymś szerszym. Jest to przymierze z Bogiem, więzi rodzinne, tradycja, Tora, język, kultura. Przede wszystkim są to relacje i miłość. Dobrze to odzwierciedla komentarz do Pieśni Nad Pieśniami: “Może zdarzyć się, że rezygnacja z szukania uciszy w nas głos, który wzywa, by szukać do skutku. Może się zdarzyć, że zatrzymamy się, by podziwiać wspaniałości, które oślepiają. Nasyceni chlebem, manną, która zaspokaja głód na jeden dzień. Może się zdarzyć, że horyzont się zawęzi, podczas gdy serce nie będzie już oczekiwać Tego, który przychodzi. Jednak Bóg przychodzi zawsze aż do chwili, gdy zapanuje w naszym życiu prymat miłości. Nie możemy sobie wyobrażać, że znajdziemy Boga raz na zawsze. Ten, kto kocha, jest owładnięty pewnym dynamizmem- doświadcza paschalnego charakteru egzystencji.” - powiedział Maciej Biskup OP przeor klasztoru dominikanów w Łodzi podczas rozważań nad Pismem.

Po wspólnej modlitwie i śpiewaniu psalmów miała miejsca promocja książki Zbigniewa Komorowskiego OPs pt. „SZTETL KOLUSZKI”. Jest to debiutancka pozycja, która opowiada o losach żydowskiej społeczności przedwojennych Koluszek. Autor oddaje w swojej książce głos Ocalałym z Holokaustu, ich rodzinom, ale także “Sprawiedliwym”.

Dzień Judaizmu “NA ZIELONEJ” to kolejne wydarzenie z cyklu obchodów tegorocznych Dni Judaizmu w Kościele Katolickim. Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań jest cytat z Biblii: „Dziś wychodzicie” (Wj 13, 4).

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję