Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś: najważniejsze w liturgii jest słuchanie Słowa!

2023-03-16 20:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Co znaczy przygotować się do liturgii? Co jest najważniejsze w tym przygotowaniu? Bóg mówi przez Jeremiasza – najważniejszym jest słuchanie Słowa! –mówił abp Ryś.

W radogoskiej parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, liturgii stacyjnej przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w słowie pouczenia pasterskiego mówił o liturgii, która jest kodem słów i znaków wśród których najważniejsze jest Słowo Boże. Zatrzymując się nad czytaniem z proroctwa Jeremiasza, metropolita łódzki zwrócił uwagę na słowa Boga skierowane do proroka – Ja wam dałem tylko jedno przykazanie – słuchajcie mojego głosu i idźcie za nim! To nie jest przeciwko kultowi. To nie jest przeciwko pobożności To nie jest przeciwko ofiarności. To nie jest przeciwko obrzędom, tylko to jest wskazanie co w liturgii jest najważniejsze. Co jest istotnym wydarzeniem w liturgii – zauważył abp Ryś.

- Idę do Kościoła, to wiem, że idę na liturgię – otwieram Słowo. Potem się zupełnie inaczej słucha. Myślę, że wszyscy mamy tę pewność, że w liturgii, która jest kodem słów i czynności – znaków – to w tych wszystkich słowa, które padają najważniejsze jest Jego Słowo. Nie te wszystkie słowa, które możemy namnożyć, ale Jego słowo – zaznaczył hierarcha.

Zwracając się do kapłanów obecnych na liturgii, celebrans powiedział - To jest pytanie do nas księży – czy zawsze mówicie homilię? Jak nie mogę wyjść do ołtarza, żeby powiedzieć 3 min homilii – 5 min homilii - to nie jestem przygotowany do liturgii. To nie ja – to Pan Bóg - mówi do nas przez Jeremiasza! Dałem wam jedno przykazanie dotyczące kultu – słuchajcie mojego głosu! – zakończył metropolita łódzki.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Tryb.: Męski Różaniec na ulicach miasta

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Już po raz 44 ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. Piotrkowska inicjatywa należy do ścisłej czołówki najstarszych i nieprzerwanie funkcjonujących Męskich Publicznych Różańców w kraju. 

CZYTAJ DALEJ

Szaflary: bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty Kubackiej

2023-03-23 19:38

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Damian Muskus

Dawid Kubacki

Szaflary

Marta Kubacka

diecezja.pl

Niewiele możemy dzisiaj uczynić. Ale możemy dać świadectwo, że jesteśmy z nimi, że otaczamy ich miłością i modlitwą, i czuwamy przy nich z nadzieją, że są teraz w najlepszych rękach dobrego Ojca - mówił bp Damian Muskus OFM o rodzinie słynnego skoczka. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym Marty i Dawida Kubackich w Szaflarach, odprawionej w intencji walczącej o zdrowie i życie żony sportowca.

W homilii bp Muskus mówił o miłości, która jest „fundamentem naszego życia, jest siłą, która nas porusza do działania i umacnia w ciężkich chwilach". - Taka miłość jest prawdziwym świadectwem. Nie ta, o której opowiadamy, nie ta, którą gorliwie wyrażamy na wiele sposobów. Chodzi o miłość, która jest wyborem potwierdzonym codzienną wiernością. Miłość wypróbowana cierpieniem, wytrwała i konkretna, jest najważniejszym i najbardziej przekonującym świadectwem o Bogu - podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: zakończyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa

2023-03-23 18:51

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Poznań

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Dyskusja nad perspektywą kolejnych programów duszpasterskich oraz nad przyszłością parafii w odniesieniu do statystyk przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończyła trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa, które odbywało się w Poznaniu.

„Ostatni dzień spotkania poświęcony był analizie wyników badań religijności Polaków przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Dyskutowaliśmy nad wizją parafii w odniesieniu do tych statystyk oraz nad tym, jak dostosować programy i prowadzić formację świeckich w następnych latach” – mówi KAI ks. Krystian Sammler.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję