Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ziółek: każdy z nas nosi w sobie coś z faryzeusza i coś z celnika

2023-03-19 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

O dwóch postawach: faryzeusza i celnika, które są bliskie każdemu z nas, mówił w swojej homilii abp senior. – Każdy z nas nosi w sobie coś z faryzeusza i coś z celnika, a nierzadko postawa jednego i drugiego jest w nas pospołu obecna. Postawa faryzeusza zawsze będzie nas odciągać od źródła miłosierdzia, którym jest Bóg. Postawa celnika – pełna zaufania oddania, pozwala doświadczyć bliskości i czułości Boga – zauważył kaznodzieja.

Trzeci tydzień pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi zakończył się w parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej, gdzie posługują oo. Pasjoniści. Wieczornej liturgii Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp senior Władysław Ziółek. - Jezus pokazuje nam dziś dwie postawy wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Te postawy ujawniają się na naszej modlitwie, ale można je dostrzec także w naszym codziennym życiu. Tym, co otwiera nas na łaskę jest pokora. Natomiast pycha, wyniosłość, zamykają nas w sobie i w pustym samozadowoleniu, bo „Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje”. Dlatego też fundamentem życia duchowego jest poznanie własnej grzeszności i nieograniczonego Bożego miłosierdzia – podkreślił duchowny.

Kończąc homilię, hierarcha powiedział - Niech dzisiejsza Ewangelia przynagli nas, abyśmy w tym świętym czasie Wielkiego Postu zwrócili większą uwagę na rozpoznanie własnej tożsamości: ludzkiej i chrześcijańskiej. Jakże aktualne są słowa św. Augustyna: „Wejdź w siebie!” Tak, musimy wejść w siebie jeśli chcemy odnaleźć siebie, aby stać przed Bogiem w całej prawdzie o swojej godności chrześcijańskiej ale i o swojej słabości ludzkiej – zakończył abp senior.

W najbliższym tygodniu liturgie stacyjne będą celebrowane w następujących świątyniach:

20. 03. – poniedziałek – św. Stanisława Kostki (katedra) -(Uroczystość św. Józefa, głównego patrona archidiecezji łódzkiej)

Reklama

21. 03. – wtorek – św. Antoniego z Padwy

22. 03. – środa – Najświętszego Zbawiciela

23. 03. – czwartek – św. Marka Ewangelisty

24. 03. – piątek – Zesłania Ducha Świętego

25. 03. – sobota – św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Spowiednik powinien mieć poczucie bycia grzesznikiem

2023-03-23 15:27

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Obecny na spotkaniu aktualnych i przyszłych spowiedników z Papieżem Franciszkiem, ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej zaznaczył w rozmowie z Radiem Watykańskim, że kapłan powinien patrzeć na penitenta oczami samego Jezusa, który ratuje, leczy i pragnie wyruszyć w drogę z człowiekiem nawróconym.

Spowiednik powinien mieć poczucie, że sam jest słabym grzesznikiem potrzebującym Bożego zmiłowania. Wtedy staje się zdolny do bycia narzędziem Bożego miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Bez muzyki chrześcijańskiej trudno będzie nam wyjść z Ewangelią do młodych

2023-03-24 07:00

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

Adobe Stock

Muzyka chrześcijańska jest dla mnie ogromnym wsparciem w życiu. Teksty wielu utworów pomagają mi w modlitwie, wielokrotnie podnoszą na duchu... Dają wytchnienie po dniu pracy – mówi w rozmowie z portalem niedziela.pl Michał Guzek, inicjator festiwalu „Chrześcijańskie Granie”, którego XII edycja już 23 kwietnia.

Damian Krawczykowski: To już 12 edycje tego coraz bardziej znanego festiwalu. Skąd pomysł na tę inicjatywę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję