Reklama

Kościół

60. rocznica koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej

Gra terenowa dla dzieci, koncerty, konferencja naukowa, promocje książek, wystawy – to wybrane punkty obchodów jubileuszu 60. rocznicy koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które odbywają się w Ludźmierzu, a towarzyszą im słowa Prymasa Wyszyńskiego: "Przyjrzyjcie się Panience Ludźmierskiej, zobaczcie, jak niesie człowieka", które wygłosił pod Tatrami w 1963 r.

[ TEMATY ]

Ludźmierz

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Rola Matki, która niesie człowieka, jest nie do przecenienia. Ona zajmuje się dzieckiem od początku, przynosi go do kościoła, wskazuje drogę. Wielu młodych nie chce dziś podążać drogą, którą wytyczyła im Matka, separuje się od Kościoła. To jest właśnie nasze zadanie, by ten jubileusz był też takim drogowskazem dla wątpiących, dla których wiara przestała być ważna. Bardzo nam na nich zależy - zaznacza ks. Jerzy Filek, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

W ramach obchodów jubileuszowych duszpasterze chcą wiele punktów programu skierować do młodego pokolenia. Na 12 sierpnia zaplanowano w Ludźmierzu wieczór uwielbienia z muzykami sceny chrześcijańskiej. – To, oczywiście, nie tylko koncert, ale też świadectwo wiary artystów, który opowiedzą o swojej relacji z Bogiem, pokażą, iż przyznanie się do Jezusa, do Maryi nie jest żadnym „obciachem” - dopowiada ludźmierski kustosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z myślą o nieco młodszych pielgrzymach przygotowywana jest gra terenowa o ludźmierskim sanktuarium – w wersji aplikacji na telefon i z tradycyjnymi kartami. Z kolei na 30. maja duszpasterstwo ludźmierskie zaprasza na obchody Dnia Dziecka i finał Małopolskiego Konkursu Plastycznego poświęconego Matce Boskiej Ludźmierskiej.

W ludźmierskim sanktuarium często spotykają się różne pokolenia pielgrzymów i będzie ku temu kolejna okazja, bo na 17 czerwca zaplanowano Pielgrzymkę Różańcową z archidiecezji krakowskiej pod hasłem "Otoczmy różańcem dzieci i młodzież". - Pragniemy, by w ten dzień przyjechali do nas rodzice, których dzieci ostatnio przyjęły sakrament Komunii św., bierzmowania bądź przygotowują się do małżeństwa. Zapraszamy ich razem z dziećmi i dziadkami. Będzie to też nawiązanie do słów wypowiedzianych w Ludźmierzu przez kard. Wyszyńskiego o Matce, która „niesie człowieka”. Takim wspólnym aktem wiary i modlitwy będziemy chcieli dać wyraz naszemu zatroskaniu o najmłodszych i młodych i "nieść te dzieci do Matki Bożej" - podkreśla ks. Filek.

Reklama

W ramach jubileuszu zaplanowano także wystawę w nowotarskiej Galerii "Jatki" pt. "Ludźmierskie sacralia". Będzie można na niej zobaczyć i poznać historię obrazów ludźmierskich i innych dzieł sztuki, które są zwykle niedostępne dla pielgrzymów. Ponadto zostaną pokazane ornaty, w których hierarchowie sprawowali Mszę św. w czasie koronacji, feretrony. Będzie też można poznać historię dwóch najbardziej cennych dzieł z kościoła w Ludźmierzu, czyli rzeźb Chrystusa Boleściwego (I poł. XV w.) i Maryi Wniebowziętej (ok. 1420 r.). Rzeźba Maryi była pierwotnie umieszczona w ołtarzu głównym starego kościoła, a w 1938 roku została przekazana do konserwacji Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Dziś można ją oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej w Krakowie.

– Z tą rzeźbą Maryi związana jest ciekawa historia. Na początku II wojny światowej, ówczesny proboszcz chcąc uchronić największy skarb sanktuarium, czyli otaczaną czcią figurę Matki Bożej Ludźmierskiej, nakazał ją zamurować w ścianie kościoła. Zaś Niemców oszukał pokazując kwit potwierdzający przekazanie figury do konserwacji do Krakowa (kwit odnoszący się do innej rzeźby). I tak cudowna figura przetrwała w stanie nienaruszonym czasy wojenne - opowiada ks. Filek. Wystawa w galerii „Jatki” zaplanowana jest na przełom sierpnia i września.

Z kolei od maja będzie można zapoznawać się z plenerową wystawą objazdową na temat koronacji w 1963 roku i innymi wydarzeniami. Wystawa trafi do wielu podhalańskich parafii i miejscowości.

W kalendarzu wydarzeń jubileuszowych warto zwrócić uwagę także na konferencję naukową, która rozpocznie się w Dzień Matki, czyli 26 maja. Towarzyszy jej hasło "Rodzina troską Maryi".

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że filarem każdej rodziny jest miłość, wiara, przekazywanie kultury i tradycji, zwłaszcza u nas na Podhalu. Ale nie brakuje różnorakich problemów, pojawiają się nowe wyzwania i o tym wszystkim będziemy chcieli słuchać i rozmawiać w panelach dyskusyjnych - zaznacza ks. Filek.

Reklama

Ciekawie zapowiadają się także promocje książek. Biografię wieloletniego kustosza, ks. Tadeusza Juchasa, zaprezentuje prof. Anna Mlekodaj, a ks. dr Robert Nęcek w tytule "Prymas Wyszyński koronuje Matkę Bożą z Ludźmierza" wróci do wydarzeń z 1963 r.

Podczas wydarzeń koronacyjnych w 1963 r. z udziałem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i bpa Karola Wojtyły doszło do zabawnej sytuacji. Przyszły papież uchwycił spadające berło od figury Matki Bożej Ludźmierskiej, podczas jej przenoszenia, co kard. Wyszyński skomentował: "Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą". Często wracano do tamtych wydarzeń w pierwszych miesiącach pontyfikatu Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Reklama

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu to od setek lat drugi po Kalwarii Zebrzydowskiej ośrodek pątniczy w archidiecezji krakowskiej.

Reklama

W latach 1234-45 istniał w Ludźmierzu klasztor Cystersów. Istnienie kościoła parafialnego w Ludźmierzu w XV wieku potwierdza zaś historyk Jan Długosz. W latach 1869-77 powstaje w Ludźmierzu - na miejscu rozebranego modrzewiowego - nowy, murowany, neogotycki kościół istniejący do dziś. Do niego przeniesiono rokokowy ołtarz wielki z łaskami słynącą od wieków figurą Matki Bożej Ludźmierskiej.

W czerwcu 1997 r. Jan Paweł II poprowadził z Ludźmierza modlitwę różańcową transmitowaną na cały świat. O wielkim pielgrzymie przypomina figura św. Jana Pawła II w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym, jest kaplica papieska z relikwiami następcy św. Piotra. Co roku odbywa się także w pierwszą sobotę czerwca pielgrzymka „Sursum Corda” z Zakopanego do Ludźmierza na pamiątkę przejazdu papamobile z Janem Pawłem II między tymi miejscowościami.

2023-04-19 12:16

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludźmierz: Pasterka z Prymasem

[ TEMATY ]

prymas Polski

pasterka maryjna

Ludźmierz

Maria Fortuna- Sudor

- W Matki Boskiej Zielnej cudne imieniny bukietem ziół polnych z wami się dzielimy - mówiła przedstawicielka parafii, witając Prymasa Polski na Pasterce Maryjnej

- W Matki Boskiej Zielnej cudne imieniny bukietem ziół polnych z wami się dzielimy - mówiła przedstawicielka parafii, witając Prymasa Polski na Pasterce Maryjnej

– Przybywam do was, siostry i bracia, abyśmy razem, słuchając Bożego słowa, przeżywając Eucharystię, potrafili na nowo zaczerpnąć u źródeł wiary, bo każda Eucharystia jest tym niewyczerpanym źródłem, z którego czerpiemy. A do źródła prowadzi nas Ona – niepokalana Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa, Matka Kościoła nasza Matka, Pani Ludźmierska, Gaździna Podhala, jak ją nazywał św. Jan Paweł II – mówił prymas polski abp Wojciech Polak do zebranych na Pasterce Maryjnej, sprawowanej przy ołtarzu polowym sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej.

Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu rozpoczynają się w wigilię święta Matki Bożej Zielnej, a na pasterkę przybywają czciciele Gaździny Podhala nieraz z odległych stron. W ramach tegorocznego odpustu świętowano 100 - lecie odzyskania niepodległości ojczyzny, a także 55. rocznicę ukoronowania Pani Ludźmierskiej. Przed rozpoczęciem nabożeństwa nastąpiło uroczyste posadzenie Prymasowskiego Dębu Niepodległości w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Nawiązując do tego wydarzenia, proboszcz parafii, ks. Jerzy Filek zauważył: - W ten sposób Księże Prymasie, potwierdziłeś, że Kościół polski reprezentowany tutaj przez twoją osobę dalej będzie trwał przy narodzie polskim. Wciąż będzie bronił jego chrześcijańskich korzeni. I dodawał: - Chcemy dziś wyśpiewać Magnificat za wielkie rzeczy, które Pan uczynił dla naszej Ojczyzny, dla każdego z nas. Zwracał też uwagę na świętujących srebrny jubileusz kapłaństwa księży zebranych wokół ołtarza i polecał jubilatów modlitwie przybyłych na nabożeństwo.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

O godz. 17 w bazylice Świętego Piotra Mszę św. z okazji kanonizacji papieża Polaka odprawi dziekan Kolegium Kardynalskiego, jego wieloletni współpracownik kardynał Giovanni Battista Re.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję