Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie Jezu, niech Twoja Krew umocni nas w dobrych postanowieniach

Rozważania do Ewangelii Mt 6, 1-6. 16-18.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Środa, 21 czerwca. Św. Alojzego Gonzagi, zakonnika, wsp. obow.

• 2 Kor 9, 6-11 • Ps 112(111), 1b-2.3-4.9 • Mt 6, 1-6.16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A O jciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A O jciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».

Czego oko nie zobaczy, tego sercu nie żal. Tak można przyziemnie skomentować sens dzisiejszej Ewangelii. Jezusowa nauka mówi, że Pan Bóg patrzy dalej, głębiej, szerzej, działa poza prawami natury i fizyki. Nie obliczysz gęstości Jego istoty ani prawdopodobieństwa, gdzie i kiedy oraz komu właśnie teraz udziela On swojej łaski. Bóg jest wielki, bo jest poza tym światem, a zarazem tak mały i pokorny, bo pozostawił się w małym opłatku w tabernakulum. Oczywiście, że możesz z Nim rozmawiać na spacerze w lesie, w parku czy na spływie kajakowym, ale Twoja wiara karmi się i rozwija przede wszystkim przyjmując sakramenty, na adoracji Najświętszego Sakramentu, kiedy dzielisz swój czas i pieniądz z ubogim, kiedy ofiarujesz post w ważnej intencji. Te wszystkie praktyki religijne i wynikające z nich uczynki miłości wobec bliźniego, czynimy w imię wyższych wartości, które są ciche, pokorne, niedostrzegalne dla oka. Przez to, że Bóg Ojciec je widzi w ukryciu, jest szansa, że przemienią one nasze życie i uwolnią od niewdzięczności, małoduszności, złych skłonności, powierzchowności w modlitwie. Chcesz takiego cudu doświadczyć? To pomódl się teraz ze mną. Panie Jezu, niech Twoja Krew oczyści nas z przyziemnych pragnień i umocni w dobrych postanowieniach. Amen.

Reklama

F.P.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-11 13:42

Ocena: +30 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież u św. Marty: nie możemy zatykać uszu na krzyk bólu tych, którzy cierpią z powodu wojny

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O konieczności modlitwy o pokój, niezależnie od podziałów religijnych, potrzebie poczucia wstydu z powodu wojny i usłyszenia krzyku cierpiących mówił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty skoncentrował się na dzisiejszym spotkaniu w Asyżu.

Papież podkreślił, że nie ma boga wojny. Jest ona bowiem dziełem złego ducha, który chce zabić wszystkich. Dlatego wyznawcy wszystkich religii muszą się modlić o pokój, w przekonaniu, że „Bóg jest Bogiem pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapowiedział adhortację o św. Teresie od Dzieciątka Jezus

2023-10-01 13:33

[ TEMATY ]

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

ks. Paweł Kłys

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji w Piacenzy ks. Józefa Beottiego, rozstrzelanego przez Niemców w 1944 roku za pomoc cierpiącym wskutek wojny, m.in. Żydom, zapowiedział adhortację apostolską z okazji 150. rocznicy urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz spotkanie dzieci z całego świata 6 listopada w Watykanie.

Wczoraj w Piacenzy został ogłoszony błogosławionym ks. Józef Beotti, zabity z nienawiści do wiary w 1944 roku. Pasterz według serca Chrystusa, nie zawahał się ofiarować swojego życia, aby chronić powierzoną mu owczarnię. Brawa dla nowego błogosławionego!

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odmawianie różańca

2023-10-01 12:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój między Azerbejdżanem a Armenią, a także na Ukrainie i innych krajach „zranionych wojną”. Zachęcił także do odmawiania różańca, szczególnie w intencji obrad Synodu Biskupów oraz ewangelizacji narodów.

W tych dniach śledzę dramatyczną sytuację osób wysiedlonych w Górskim Karabachu. Ponawiam mój apel o dialog między Azerbejdżanem a Armenią, wyrażając życzenie, aby rozmowy między stronami, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej sprzyjały trwałemu porozumieniu, które położy kres kryzysowi humanitarnemu. Zapewniam o modlitwie za ofiary wybuchu na stacji benzynowej w pobliżu miasta Stepanakert.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję