Reklama

Narciarstwo niejedno ma imię

W Deer Valley w Stanach Zjednoczonych w dniach od 2-5 lutego odbędą się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym. Oczywiście, będzie je można zobaczyć na żywo na kanale Eurosport 2 (ponad 20 godzin relacji)

Niedziela Ogólnopolska 5/2011, str. 40

GETTY IMAGES/EUROSPORT

Alexandre Bilodeau

Alexandre Bilodeau

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Deer Valley (dosł. Dolina Jelenia) to nowoczesny ośrodek narciarski. Jest on usytuowany w północnej części stanu Utah i leży na wysokości od 2003 do 2917 m n.p.m. Właśnie tam odbędą się wspomniane mistrzostwa. Są one najważniejszą imprezą sezonu w tej dyscyplinie sportu. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizować będą w konkurencjach skoków, zjeździe po muldach, zjeździe po muldach podwójnych oraz w halfpipie. Po raz pierwszy na mistrzostwach widzowie zobaczą też bardzo widowiskowy slopestyle (dosł. styl na stoku). Oczywiście, nie chodzi tu bynajmniej o sposób ubierania się. Będzie się liczył kombinacyjny styl jazdy i wykonywane przy tym ewolucje.
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym są organizowane przez Międzynarodową Federację Narciarską. Pierwszy mundial odbył się w styczniu 1986 r. we francuskim Tignes. Następny zaś miał miejsce trzy lata później. Od tamtej pory rozgrywany jest co dwa lata.
Wśród konkurencji, które będzie można podziwiać w Deer Valley, jest m.in. wspomniana już jazda po muldach. Jest to jedna z dwóch elementarnych konkurencji narciarstwa dowolnego. Polega ona na przejeździe zawodnika przez 250-metrowy stok, na którym są muldy. Ma on tego dokonać w jak najkrótszym czasie. Ponadto na trasie zjazdu czekają na niego jeszcze dwie skocznie na których, zawodnik wybija się i wykonuje w powietrzu wyćwiczone wcześniej ewolucje. Jest on oceniany na podstawie nadmienionego wcześniej najkrótszego czasu przejazdu oraz za wykonane podczas skoków dwie lub trzy figury.
Warto wiedzieć, że narciarstwo dowolne jest dyscypliną olimpijską. Zadebiutowało na igrzyskach we francuskim Albertville w 1992 r. (jazda po muldach). Dwa lata później w norweskim Lillehammer włączono do programu także skoki akrobatyczne. W kanadyjskim zaś Vancouver w 2010 r. dołożono tzw. skicross.
Początek lutego zbiega się również z Zimową Uniwersjadą w Turcji (1-6 lutego). Widzowie Eurosportu 2 zobaczą reprezentantów aż 57 państw w 11 dyscyplinach. Są nimi: narciarstwo alpejskie, biathlon, biegi narciarskie, curling, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo dowolne, hokej, kombinacja norweska, łyżwiarstwo szybkie, skoki narciarskie i snowboard.
Zarówno na mistrzostwach świata, jak i na uniwersjadzie nie powinno zabraknąć Polaków, którym życzymy udanych występów.

Kontakt: sportowa@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie przepisów mandat, areszt, a nawet konfiskata sprzętu

2025-04-15 09:40

[ TEMATY ]

fotografia

zakaz

Wzór znaku/Dziennik Ustaw

Od przyszłego tygodnia robiąc zdjęcie trzeba będzie się dobrze rozejrzeć. Kilkadziesiąt tysięcy obiektów zostanie bowiem objętych zakazem fotografowania. To efekt wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny. Na liście są obiekty wojskowe, ale nie tylko. Złamanie zakazu będzie surowo karane - informuje Polsat News.

Rejs po Świnoujściu będzie można niebawem utrwalić, ale tylko we wspomnieniach. Zdjęcia będą kategorycznie zakazane.
CZYTAJ DALEJ

Tajemnice Daniela Obajtka

2025-04-16 10:13

[ TEMATY ]

książka

Obajtek Daniel

Daniel Obajtek

PKN Orlen

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Za zgodą Wydawnictwa Czarna Skrzynka publikujemy fragmenty rozmowy Daniela Obajtka i Wiktora Świetlika, czyli książki “Daniel Obajtek. Jeszcze nie skończyłem”.

Jak wygląda dzień prezesa Orlenu?
CZYTAJ DALEJ

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

2025-04-16 20:12

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Krzyżmo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Nazywa się ją także Mszą olejów. To dlatego, że podczas tej liturgii biskup konsekruje krzyżmo oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów. Jak powstają? Odpowiadają liturgista, ks. dr Stanisław Szczepaniec i odpowiedzialny za przygotowanie olejów dla Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Jachymiak.

Wielki Wtorek. Wieczór. Pomieszczenie gospodarcze przy katedrze na Wawelu. To tu trwają ostatnie prace nad przygotowaniem olejów na tegoroczną Mszę Krzyżma Świętego. Zostało już tylko kilka dni. Siostra Cecylia bierze udział w tym procesie po raz 13. Ks. Łukasz po raz 3. Prace nad krzyżmem ruszają już zimą. Chodzi przede wszystkim o zgromadzenie potrzebnych składników. Tegoroczny olej został przywieziony z północnych Włoch. Na wzgórze wawelskie dotarł w lutym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję